Zdravá strava – zdravé črevo

16. marca 2014
Zdravé črevá. Foto: Shutterstock

Dôležitou súčasťou nášho obranného systému je aj tráviaci trakt. Črevo je zodpovedné nielen za trávenie potravy, ale rovnako za celý rad ďalších funkcií. Dôležitú úlohu zohráva práve pri vytváraní skutočnej obrannej línie proti vonkajším vplyvom.

Obrannú funkciu čreva tvoria črevná mikroflóra, črevná sliznica a črevný imunitný systém.

MUDr. Bergendiová radí:

Dnes je už jednoznačne dokázané, že kvalitu našich čriev priamo ovplyvňuje zloženie stravy, ktorú konzumujeme. Centrom nášho tela je tráviaca sústava a od schopnosti prijímať živiny zo stravy závisí nielen naše prežitie, ale aj kvalita nášho života. Potraviny totiž nie sú len zdrojom výživy, ale vďaka vláknine, ktorú obsahujú, podporujú aj činnosť čreva, črevných svalov, čím sa cez črevá zrýchli prechod strávenej potravy a súčasne sa rýchlejšie vylúčia aj nepotrebné škodlivé látky.

Imunita sídli v čreve

Významným zdrojom imunity je sliznica v črevnom systéme, preto je veľmi dôležité udržiavať zdravú črevnú flóru a prečisťovať črevný systém správnou stravou a dostatkom tekutín.

Pre naše zdravie je nevyhnutné, aby sme mali v črevách tie „správne“ probiotické kultúry mikroorganizmov. Ak ich máme, funguje náš imunitný systém, máme nižší cholesterol, nemáme zažívacie ťažkosti a dokonca sa dokážeme lepšie brániť niektorým druhom rakoviny. Na črevnú mikroflóru preto treba pozerať ako na „samostatný mikrosvet“, ktorý je schopný vykonávať pre nás zdraviu prospešné činnosti.

Naopak, ak v hrubom čreve nastane narušenie rovnováhy medzi jednotlivými druhmi baktérií, zmení sa črevné prostredie a môže začať škodiť. Nastávajú rôzne zažívacie ťažkosti (plynatosť, nadúvanie, kŕče, prekyslenie, zápcha, hnačka a pod.), ktoré môžu vyústiť do vážnych ochorení, ako je zápal čreva, ulcerózna kolitída, alergie, rakovina čreva a podobne.

Počas života sa zloženie mikroflóry čreva významne a výrazne mení. Mnohé štúdie ukázali, že výživa a vek sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú zastúpenie jednotlivých baktérií v črevnej mikroflóre. Probiotické baktérie môžu sústavným nedostatkom vláknin v strave alebo s rastúcim vekom celkom vymiznúť. Množstvo škodlivých enterokokov, enterobaktérií a klostrídií sa, naopak, zvyšuje. To môže viesť k nárastu toxických škodlivín, rakovine a poruche funkcie pečene.

Zdravú črevnú flóru si najlepšie udržíme, ak budeme denne konzumovať prírodné užitočné baktérie – probiotiká.

Probiotický znamená v preklade podporujúci život.

Nachádzajú sa vo všetkých kyslých mliečnych výrobkoch – zákvase, kefíre, acidofilnom mlieku, probiotických jogurtoch. Vysoké dávky má aj bryndza, kvasená zelenina – kapusta či kvasené uhorky.

Probiotiká normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobej štúdii má ich podávanie ochranný účinok aj proti alergiám. Ľudské telo môže vďaka nim lepšie využiť vitamíny, vápnik alebo laktózu. Zlepšujú prekrvenie a pohyb čreva (peristaltiku) a pozitívne ovplyvňujú našu imunitu a produkciu vitamínu K a B12.

Probiotiká sa nachádzajú v jogurtoch, kyslom mlieku a kvasenej zelenine. Foto: Shutterstock
Probiotiká sa nachádzajú v jogurtoch, kyslom mlieku a kvasenej zelenine. Foto: Shutterstock

Narušovatelia črevnej mikroflóry

Tráviaci trakt dospelého človeka je domovom mimoriadne rôznorodého mikrobiálneho ekosystému, je hostiteľom takmer 500 odlišných bakteriálnych druhov. Správne fungovanie a vyrovnanosť črevnej mikroflóry môžu narušiť:

  • hnilobné črevné baktérie z potravín, ktoré podliehajú hnilobe (mäso, údeniny, vnútornosti, vajcia alebo čiastočne pokazené potraviny)
  • infekcie ako napr. Helicobacter pylori
  • zlé stravovacie návyky
  • nedostatok vlákniny v strave
  • stres
  • alkohol
  • antibiotiká – užívané pri liečbe infekčných chorôb
  • cytostatiká – lieky používané pri liečbe rakoviny
  • imunosupresíva – lieky na potlačenie imunity

Probiotiká nás ochránia

Ak už máme imunitu narušenú, napríklad po opakovanej liečbe antibiotikami, prísnej diéte alebo ak často trpíme infekciami, je dobré siahnuť po probiotikách z lekárne vo forme prášku, tabletiek či sirupov s obsahom Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum.

Vhodne zvolené zloženie probiotických kultúr a ich prienik do čriev v životaschopnej forme dokáže zabrániť vzniku mnohých tráviacich ťažkostí a závažných civilizačných chorôb.

Probiotiká majú na zdravie ľudí mimoriadne pozitívny vplyv bez vedľajších negatívnych účinkov. Probiotiká ako prípravky prirodzeného pôvodu by sa mali stať neodmysliteľnou súčasťou ochrany nášho zdravia.

Kyslá kapusta – prírodný liek pre črevo

Určite ju mnohí poznáme, dokonca radi konzumujeme. Pritom si neuvedomujeme jej liečivé účinky. Obsahuje veľké množstvo pre nás potrebných látok:

  • celú paletu vitamínov: betakarotén – provitamín A, C, B, E a K
  • hojnosť minerálnych látok: draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík
  • stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra
  • fytochemikálie s antibiotickými a protirakovinovými účinkami
  • životodarné enzýmy › kyselina mliečna – najcennejšia zložka kyslej kapusty – obnovuje poškodenú črevnú sliznicu a pomáha pri trávení

Predovšetkým však ide o netermizovanú, nesterilizovanú a inak tepelne upravovanú kyslú kapustu. Lebo len v tomto stave sa v nej okrem ostatných živín zachovajú aj všetky termolabilné živiny, ako napríklad vitamín C, užitočné baktérie – probiotiká a enzýmy. Tieto živé enzýmy pôsobiace rovnako ako enzýmy pankreasu pomáhajú pri trávení.

Preto denná konzumácia kyslej kapusty predstavuje veľmi účinnú pomoc u tých, ktorí majú zníženú činnosť pankreasu, napríklad pri udržiavaní hladiny cukru u diabetikov.

Domáca kyslá kapusta a šťava z nej sú jedným z najlepších zdrojov probiotík. Foto: Shutterstock
Domáca kyslá kapusta a šťava z nej sú jedným z najlepších zdrojov probiotík. Foto: Shutterstock

Šťava z kyslej kapusty obsahuje

  • probiotické baktérie, ktoré bránia patogénnym a hnilobným baktériám rozmnožiť sa v črevách a mimoriadne priaznivo vplývajú na činnosť žlčníka – znižujú tým hladinu cholesterolu v krvi
  • celulózová vláknina – zlepšuje priechodnosť čriev,
  • podporuje pravidelné vyprázdňovanie, a tak zabraňuje zápche
  • podporuje látkovú premenu
  • má odvodňujúci účinok, a tak umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela
  • pomáha pri chronickej zápche a divertikulóz

A keďže sa v sto gramoch kapusty nachádza len sedemnásť kalórií, je mimoriadne užitočná aj pri cielenom chudnutí.
Nezabudnime na kyslú kapustu, stará sa o správne fungovanie metabolizmu a podporuje rýchle odstraňovanie toxínov z tela.

Text: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., www.abysportnebolel.sk
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu