Údolie Dadés v krajine berberov

18. apríla 2017
Údolie Dadés, Maroko. Foto: Shutterstock

Púšť, pastviny, sneh a vrcholky Haut Atlasu. Kraj plný kontrastov nájdete v strednej časti Maroka. Počas stovky rokov sa sem dostali len berberské kmene, ktoré pozdĺž údolia vystavali malebné kamenné dediny.

Údolie Dadés je dlhé 120 kilometrov a dostanete sa sem pomerne jednoducho autom z najbližšieho mesta Ouarzazate. Ak radšej preferujete organizovanú turistiku, tak si pozrite stránku lokálneho turistického operátora www.travel-exploration.com.

V Maroku ako na burze

Zjednávanie o cene v Maroku nie je zvykom, ale nepísaným zákonom. O cene sa zjednáva všade – na trhu so zeleninou, v hoteloch, obchodoch so suvenírmi.

Prvá cena, ktorú predavač ponúkne, nemá nič spoločné s reálnou hodnotou tovaru.

Pri vyjednávaní o cene si vždy povedzte, koľko ste ochotný za vybraný tovar zaplatiť a majte stále v hlave, že nezaplatíte viac. Na druhej strane si môžete byť istý, že obchodník pozná najnižšiu cenu, za ktorú môže predať.

Nezabúdajte, že úspešné vyjednávanie v Maroku zaberie aj niekoľko minút a nebojte sa s predavačmi hrať ich hru. Vo finále tejto hry odídete s tovarom za super cenu a obchodník bude spokojný, ako dobre predal.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie