Ako si vybrať cyklistické sedadlo?

Bicykel. Foto: Shutterstock

Z príchodu jari sa tešia predovšetkým cyklisti, ktorí si počas zimy dali od tejto obľúbenej športovej aktivity pauzu. Cestári na svoje biky nasadli, keď sa sneh roztopil, kým vytrvalci jazdili aj celú zimu. Nech patríte do ktorejkoľvek kategórie cyklistov, isto viete, aké dôležité je sadnúť si na to správne sedadlo.

Ide o jeden z najdôležitejších komponentov bicykla, ktorý pri jazde prichádza najviac do kontaktu s vaším telom. Závisí od neho miera pohodlia pri jazde, negatívne však vie ovplyvniť aj váš zdravotný stav. Pri jeho výbere rozhoduje viacero faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť.

Disciplína a typ sedadla

Pri výbere sedadla rozhoduje, akému typu cyklistiky sa venujete, aký typ bicykla máte a frekvenciu jazdenia.

Pri výbere sedadla rozhoduje, akému typu cyklistiky sa venujete. Foto: Shutterstock
Pri výbere sedadla rozhoduje, akému typu cyklistiky sa venujete. Foto: Shutterstock

Komfortné sedadlo je určené pre vzpriamenú jazdu, pri ktorej prejdete menej kilometrov, napríklad po meste. Tento typ sedadiel je mäkší a širší, vďaka čomu vám pri krátkej trati poskytne maximálne pohodlie.

Športové sedadlo je určené pre tých, ktorí sledujú svoj výkon – chcú podať čo najlepšie výsledky, zdolávať dlhé trate a vychutnať si intenzívny športový výkon.

Ide o najtvrdší typ sedla, ktoré pri veľkom počte kilometrov poskytuje komfort a oporu pre maximálny výkon. Tvarovo sú športové sedadlá užšie a dlhšie, pretože jazdec je viac sklonený nad riadidlami bicykla. Zároveň sú tieto sedadlá ľahké.

Športové závodné sedadlo 145-155-165mm
Športové závodné sedadlo 145-155-165mm

Medzi týmito dvoma typmi sú rekreačné sedadlá – pohodlné a pritom v nich cyklista zvládne zajazdiť viac kilometrov. Rekreačné sedadlo je konštruované tak, aby vám poskytlo dostatočný komfort a potrebnú oporu počas výkonu, i keď na bicykli zrovna nesedíte tak často ako športovci.

Rekreačné sedadlo 170-185mm
Rekreačné sedadlo 170-185mm

 

Šírka sedadla

Športové sedadlá sú dostupné najčastejšie v základných šírkach od 130 do 165 mm. Okrem toho nájdete aj širšie rekreačné sedadlá v šírke 170 do 190 mm. Pre vzpriamenú jazdu na bicykli po meste sú obzvlášť vhodné široké komfortné sedadlá v šírke od 190 do 225 mm.


Pri výbere správnej šírky sedadla rozhoduje šírka panvy a pozícia jazdca na bicykli. Čím viac je biker sklonený nad riadidlami, tým je šírka sedacích kostí voči sedadlu menšia. Preto platí pravidlo: ak jazdíte závodne, k šírke panvy pripočítate 10 mm. Ak ste športový nadšenec, pripočítajte 20 mm a pre relaxačné jazdenie pridajte 40 mm. Takýmto spôsobom dostanete správnu šírku sedadla.

Ak máte mestský bicykel a váš posed je vzpriamený alebo s ľahkým predklonom, vyberte si z ponuky komfortných sedadiel podľa toho, ktoré spracovanie sedadla vám najviac vyhovuje. Komfortné sedlá sú už optimalizované pre tento štýl jazdenia a ich šírka nehrá zásadnú rolu.

Optimálne je navštíviť predajcu, ktorý disponuje meračom šírky panvy, prípadne vám poskytne testovacie sedadlo, aby ste si vybrali správne a podľa vašich potrieb.

Pohlavie bikera

Fyziologické rozdiely medzi mužským a ženským telom sú reflektované aj pri cyklistických sedadlách. Ženské sedlo je kratšie a v prednej i zadnej časti širšie.

Športové dámske sedadlo 162mm
Športové dámske sedadlo 162mm

Pánske sú zas užšie a dlhšie. Odlišujú sa od seba aj anatomickým tvarovaním a otvorom/kanálom uprostred sedadla, ktoré majú za cieľ zabrániť obmedzeniu prietoku krvi a tlaku na citlivé partie Aj keď pri jazde tento problém nemusí byť citeľný, prúdenie krvi v sedacích partiách je dôležité zo zdravotného hľadiska u oboch pohlaví.

Materiál sedadla

Základom najkvalitnejších sedadiel je karbón alebo plast vystužený karbónom. Táto konštrukcia je ľahká a tuhá zároveň, používa sa hlavne u športových sedadiel, ktoré sú takmer bez akéhokoľvek mäkkého polstrovania. Naopak relaxačné a komfortné sedadlá majú často skelet s elastickými plochami a veľmi mäkké a komfortné polstrovanie. Na poťah sedadla sa používa pravá alebo syntetická koža či nepremokavé materiály, aby sedadlo ostalo suché, keď bike necháte vonku počas silnej búrky.

Doplnky na sedadlo

Svoje sedadlo i dizajn bicykla môžete vylepšiť viacerými typmi doplnkov. Poťah na sedlo zvýši komfort jazdy a ak je z vodoodpudivého materiálu, udrží sedlo suché. Všeobecne však poťahy na sedadlá odporúčame najmä na kratšie úseky a rekreačnú cyklistiku.

Poťah na sedlo s vodoodpudivou úpravou
Poťah na sedlo s vodoodpudivou úpravou

Štýlová podsedlová kapsička sa ako úložný priestor na drobnosti hodí na mestské bicykle, kým pri dlhých jazdách stavte na športovejšie prevedenie kapsy pod sedadlo. Skvelým tipom je aj kapsička s náradím, ktorá sa umiestňuje pod sedadlo.

Pre vyššiu bezpečnosť môžete do priestoru pod sedadlom umiestniť svetlo alebo reflexný prvok.

Kapsička s náradím pod sedadlo alebo rám BBB
Kapsička s náradím pod sedadlo alebo rám BBB

Samozrejme, ani to najlepšie, najdrahšie a najpresnejšie sediace sedadlo vám nebude vyhovovať, ak ho nebudete mať nastavené správne. Preto si dôkladne nastavte výšku sedadla, jeho uhol a posunutie, aby sa vám sedelo čo najlepšie a vnímali ste len jazdu a radosť z nej.

Foto: SKprofibike, Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 8/2019

Objednať
Relax na Facebooku