Jete zdravo a ste stále hladní?

30. augusta 2019
Jete zdravo a ste stále hladní? Foto: Shutterstock

Je to frustrujúce. Vychutnávate si veľkú porciu zdravého jedla, chcete sa dosýta najesť, no začnete byť znova hladní už chvíľu po dojedení posledného kúsku. Máte pocit, že jete príliš veľa, no stále nie ste sýti?

Živiny sa nevstrebávajú

Predstavte si, že chcete špongiu naplniť vodou, no ona je obalená v tuku a oleji. Môžete na špongii vidieť diery, ktorými by sa voda dostala dnu, ak špongiu ponoríte, no povlak na nej to neumožňuje.

Ak je vo vašom tele ešte veľké množstvo toxínov, tak vaše črevá môžu na potravu reagovať ako olejová špongia. Jete a jete, ale vaše klky, tie malé priehlbinky po celej dĺžke čreva, ktoré majú vsakovať živiny, nemôžu robiť svoju prácu.

V závislosti na vašej minulosti, na vašich zvykoch a životnom štýle, by tieto  do tela skutočne absorbovaných. Naše telá potrebujú výživu, aby fungovali správne, a preto telo stále vysiela signály, aby sme jedli a jedli. Vaše klky sa upchajú napríklad cukrom a problém môžu ešte zväčšiť ďalšie spracované potraviny, či rast kvasiniek a plesní v tele.

To je dôvod, prečo by ste si telo mali vyčistiť. Napomáha tomu ovocie a zelenina, ktoré pomáhajú odvádzať odpad a raziť cestu živinám cez klky do vašej krvi a buniek.

BPA, cukor leptínová rezistencia

Robíte dobre, ak sa vyhýbate polotovarom, lenže aj zdanlivo zdravá konzervovaná fazuľa, paradajky a iné výrobky môžu byť takisto škodlivé.

BPA obsahuje viac potravín, ako by ste si mohli myslieť. BPA sa často nachádza v plechovkách, aby sa zabránilo korózii, ale aj v niektorých plastoch, ako napríklad vo fľašiach na vodu a iných obaloch naoko zdravých potravín.

česrtvé potraviny sú najlepšie. Konzervované obsahujú BPA. Foto: Shutterstock
česrtvé potraviny sú najlepšie. Konzervované obsahujú BPA. Foto: Shutterstock

BPA zvyšuje hladinu leptínu v tele a ten znižuje pocit hladu. To znie síce ako recept na chudnutie, lenže obézni ľudia sú často voči leptínu odolní, takže zvýšená hladina pre nich nie je práve tá správna vec.

Ak máte nadváhu a máte rezistenciu na leptín, vaše telo nedostáva jasné správy, či ste sýti, alebo nie. Cítite sa hladní, pretože vaše telo si stále myslí, že hladujete. Okrem BPA môže aj štandardná strava s vysokým príjmom cukru zvyšovať hladinu leptínu a podporiť naň rezistenciu.

V štúdii na potkanoch, ktoré boli kŕmené stravou bez cukru, ďalej stravou bez cukru s vysokým obsahom tukov a stravou s vysokým obsahom cukru a tukov sa zistilo, že rezistenciu na leptín mala len posledná skupina. Takže, ak konzumujete veľa cukru, môže to byť časť tohto problému.

Ak máte leptínovú rezistenciu, mali by ste sa nielen zdravo stravovať, ale vylúčiť veľa vecí, ktoré môžu k leptínovej rezistencii prispievať. Najskôr by ste mali zahodiť všetky konzervované a do mikrovlnky určené potraviny, ako aj rafinované cukry a škroby.

Ak to spravíte, prvá vec, čo pocítite, bude, že váš hlad už nebude taký neovládateľný. Budete sa cítiť pokojnejšie, prirodzene nasýtení a menej pažraví. Tiež si všimnete, že vaša energia bude stálejšia a bez výkyvov.

Rastlinná vláknina

Dajte si pred bežným jedlom šalát z listovej a inej farebnej zeleniny. Existuje pre to niekoľko dôvodov.

Prvým je, že šalát pred jedlom prispieva k zvýšeniu množstva vlákniny a viac vlákniny sa rovná menšiemu pocitu hladu po jedle. Je lepšie získať vlákninu z jedla ako z doplnkov, pretože ak len prehltnete tabletku, uniká vám veľa ostatných živín, ktoré vám poskytne zelenina.

Bude chvíľu trvať, kým sa váš žalúdok prispôsobí jej zvýšenej konzumácii. Väčšina z nás vyrástla na „hutnejších“ ťažkých jedlách, takže na začiatku zdravého stravovania nebudete zvyknutí na vyšší objem stravy no s nižšou hustotou.

Ovocia a zeleniny jedzte koľko len chcete. Foto: Shutterstock
Ovocia a zeleniny jedzte koľko len chcete. Foto: Shutterstock

Možno budete potrebovať piť viac zeleninových smoothies – aspoň 1/2 alebo 3/4 litra a viac. Časom zistíte, že medzi jedlami nie ste takí hladní. Keď sa vaše trávenie zlepší a začnete z jedla vstrebávať viac živín, všimnete si, že po jedle sa dlhšie cítite sýti a stále sa cítite ľahko – čo je výnimočný a úžasný pocit.

Ale toto všetko nejakú dobu trvá, takže buďte trpezliví, nalaďte sa na svoje telo a objavte správne porcie a veľkosti jedál, ktoré vám vyhovujú – s pochopením, že sa to v priebehu času bude vyvíjať. Ak sa však stále cítite hladní medzi jedlami – jedzte viac! Ľahko stráviteľné smoothies, zelenina, zeleninové polievky a omáčky, guacamole, atď. sú tu pre vás stále. Pokračujte a vaše telo a rytmus jedenia sa doladia!

Tip Vitariána:

Ak konzumujete vysoké množstvo rastlinnej stravy, môže sa zdať, že sa prejedáte, no nebojte sa. Je v nej toľko vody a vlákniny, že to v skutočnosti nie je tak veľa, ako si myslíte.

Doprajte si obrovský šalát, varenú zeleninu či polievku, alebo  obilniny, ako napríklad quinou, pšeno. Na prvý pohľad to vyzerá ako veľa jedla, ale takéto jedlo je menej husté a bohatšie na vlákninu, vodu a živiny – čo je dobré!

Text: Vitarian.sk
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 7/2019

Objednať
Relax na Facebooku