Zo Skalky do Kremnice dolu kopcom. Túra s krásnymi výhľadmi nielen z Krahulskej rozhľadne.

Naši odvážni kamaráti sa vybrali zmerať si svoje sily na ferratu na Skalke. My sme si nechceli zvyšovať adrenalín, a tak sme sa zatiaľ vybrali na túru zo Skalky do Kremnice. Dolu kopcom zídete asi za 2 a pol hodiny.

Potom, ako sme si pozreli chalanov, ako zdolávajú vyvýšený most na Skalke, napojili sme sa z tohto lyžiarskeho, bežkárskeho a ferratového strediska na červenú turistickú značku a pustili sa širokou cestou cez les dole kopcom. Tí, ktorí išli opačným smerom, to mali značne ťažšie.

Kamošov sme vyprevadili na ferratu, ale vôbec sme im nezávideli.

Turistická trasa zo Skalky do Kremnice je súčasťou významných turistických trás:

  • Barborskej cesty, ktorá spája krásne kúty stredného Slovenska a mestá Banskú Štiavnicu, Zvolen, Banskú Bystricu a Kremnicu. Prejsť túto trasu by vám peši trvalo asi 9 dní, dá sa však prejsť aj na bicykli.
  • Cesty hrdinov SNP, ktorá prechádza naprieč Slovenskom a má dĺžku 770 km.
  • a cesta hrdinov SNP je zároveň súčasťou medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8, ktorá vedie z Írska do Turecka a meria dokopy 4 390 km.

Napriek tomu sme po ceste nestretli veľa ľudí.

Zo Skalky do Kremnice. Foto: Martina S.
Trasa zo Skalky do Kremnice je súčasťou cesty hrdinov SNP a Barborskej cesty. Foto: Martina S.

Krásny ihličnatý les po čase prestriedala lúka s výhľadmi do ďaleka. A ďalšou lúkou sme vlastne už obchádzali známe lyžiarske stredisko Krahule s výhľadom aj do „stredu Európy“.

V Krahuliach sme sa odpojili z SNP-čky, ktorá síce pokračuje do Kremnice, ale okľukou cez stred Európy a Kremnické Bane. Bola by to tiež pekná trasa, no o pár kilometrov dlhšia. My sme z Krahúľ zamierili na turistickú rozhľadňu Krahulský vrch, z ktorej je nádherný výhľad na Kremnicu a jej okolie.

Ak by ste si chceli trasu zo Skalky do Kremnice zbehnúť na bicykli, ideálne bude napojiť sa v Krahuliach na asfaltovú cestu, alebo prejsť po trase SNP cez Kremnické Bane. Trasa z rozhľadne priamo do Kremnice je totiž veľmi strmá a prechádza aj cez železničné priecestie.

Z rozhľadne Krahulský vrch sme teda zamierili úzkym lesným chodníčkom strmo dole. Po čase sme prekračovali železničné priecestie, pozor, chodia tu vlaky, za ktorým sme už vchádzali do Kremnice.

Túra zo Skalky cez Krahulskú rozhľadňu do mesta Kremnica má dokopy 9 km a trvá asi 2,5 hodiny. Vezmite si pohodlnú obuv, pretože väčšinu cesty dole kopcom budete stále brzdiť prstami na chodidlách.

Text a Foto: MS

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu