4 najväčšie mýty o antioxidantoch – aká je pravda?

4. apríla 2017
Antioxidanty. Foto: Shutterstock

Živiny, ktoré bojujú s chorobami alebo len nafúknutý marketingový trik? Tu sú fakty a fikcia.

Akoby išlo o klasický príbeh dobra proti zlu. Zloduchom sú voľné radikály – tie ohavné jedy moderného života, napádajúce DNA. A v úlohe našich nebojácnych ochrancov sú antioxidanty, ktoré sú nachystané, aby nás chránili pred všetkým. Určite ste sa už stretli s vyjadreniami:

  • Liečia rakovinu!
  • Sú prevenciou starnutia!
  • Dobýjajú váš imunitný systém!

Zázrak menom antioxidant

Antioxidanty majú okolo seba auru zdravia. Majú bojovať s niečím negatívnym v našom tele. Tak prečo by sme nechceli telu dopriať maximálne množstvo takéhoto užitočného pomocníka? Áno, antioxidanty vám môžu pomáhať, ale na maximalizovanie ich účinkov musíme najskôr vyškrtnúť niektoré mylné domnienky.

Mýtus 1

Voľné radikály musia byť zničené – nie tak rýchlo

Antioxidanty bojujú s voľnými radikálmi (nestabilné molekuly v tele, ktoré môžu zapríčiniť mutáciu DNA). Voľné radikály však nie sú vyslovene negatívne – ich prítomnosť v našom organizme má zmysel. Sú vedľajším produktom metabolického procesu nazývaného oxidácia. Pre náš život sú veľmi dôležité. Imunitný systém využíva napríklad voľné radikály na zničenie baktérií napádajúcich naše telo. Takže sú vlastne súčasťou obranyschopnosti organizmu.

Zraniteľnosť organizmu

Na druhej strane príliš veľa voľných radikálov škodí – organizmus sa tak stáva zraniteľnejší a náchylnejší na bunkové poškodenia a choroby. Niektorí výskumníci dávajú starnutie do súvislosti s nadmerným množstvom voľných radikálov. A na boj práve s nadmerným množstvom voľných radikálov potrebujeme adekvátne množstvo antioxidantov.

Čo robiť

Budeme predpokladať, že svoje zlozvyky (fajčenie, nadmerné opaľovanie sa) máte pod kontrolou. Ďalším krokom je zamerať sa na stravu. Zanalyzujte svoj jedálny lístok – ak jete veľa rôznej zeleniny a ovocia, vaša strava je tak prirodzene bohatá na antioxidanty.

Štúdie odporúčajú jesť zeleninu a ovocie päť- a viackrát denne, aby sme pomohli nášmu organizmu k zdravému životu.

Mýtus 2

Všetky antioxidanty sú rovnaké – ani náhodou

Akákoľvek molekula, ktorá chráni bunku pred oxidáciou, je antioxidant – je to jasné aj zo slovotvorby: starajú sa o antioxidáciu. Antioxidanty teda zahŕňajú známe živiny, ako napríklad vitamíny, ale sú aj menej známe typy antioxidantov, ako sú flavonoidy a polyfenoly – približne 8 000 druhov.

Nie všetky antioxidanty sú rovnaké. Foto: Shutterstock
Nie všetky antioxidanty sú rovnaké. Foto: Shutterstock

Nestačí len jeden druh vitamínov

Je veľmi dôležité, aby ste mali stále na pamäti, že antioxidanty predstavujú pestrú paletu živín. Nemôžete si povedať, že sa nepotrebujete starať o vitamín E, pretože prijímate veľa vitamínu C. Aj všetok vitamín C celého sveta vám nenahradí vitamín E, preto je dôležitá pestrosť.

Niektoré antioxidanty sú vynikajúce na boj s prebytkom voľných radikálov, zatiaľ čo iné sú efektívne len v niektorých častiach bunky. Je tiež nutné pripomenúť, že niektoré antioxidanty dokážu bojovať s voľnými radikálmi len za určitých podmienok.

Antioxidanty ako armáda

Predstavte si antioxidanty ako armádu. Potrebujete generálov, nadporučíkov, vojakov atď. Nemôžete poraziť nepriateľa iba s generálmi. Ako vytvoríte efektívny systém obrany v bitke o váš život? Predsa tak, že vybudujete dlhodobý protiútok – t. j. vyváženú stravu.

Čo robiť

Skúste váš jedálny lístok obohatiť o nové suroviny. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorých strava pozostáva z najpestrejšej palety ovocia a zeleniny, majú najlepšiu obranu DNA.

Mýtus 3

Všetky antioxidanty sú z ovocia a zeleniny – jednoducho, nie

Nielen ovocie a zelenina. Podľa nedávnych štúdií sú všetky plodiny (napríklad strukoviny, orechy, semiačka, obilniny) bohaté na antioxidanty. Dávajte si ale pozor na šľachtené obilniny, tie sú totiž ochudobnené o obsah antioxidantov. Dokonca aj mäso, mliečne výrobky a vajcia obsahujú antioxidanty –pochádzajú z vysoko výživných plodín, ktorými sú kŕmené zvieratá.

Čo robiť

Vo vašom jedálnom lístku dávajte prednosť celozrnným výrobkom. Pravidelne jedzte strukoviny, orechy a semiačka. Pokiaľ ide o mäso a mliečne výrobky, štúdie ukazujú, že potraviny zo zvierat, ktoré boli kŕmené zeleňou, sú bohatšie na antioxidanty.

Bobuľovité ovocie je plné antioxidantov. Foto: Shutterstock
Bobuľovité ovocie je plné antioxidantov. Foto: Shutterstock

Mýtus 4

Keď budem cvičiť a budem brať suplementy antioxidantov, budem „super-fit“ – je dosť možné, že nie

Fyzická záťaž vedie k oxidácii a zvýšeniu voľných radikálov. To však nie je zlá vec. Keďže produkcia voľných radikálov je prirodzenou reakciou organizmu na zvýšenú fyzickú záťaž, ak si po tréningu dáte veľkú dávku antioxidantov, môže to narušiť prirodzenú a užitočnú reakciu vášho organizmu na tréning. Vedci špekulujú, že oxidatívny stres, ktorý je vyvolaný zvýšenou fyzickou záťažou, podporuje chudnutie a citlivosť na inzulín a pravdepodobne redukuje riziko cukrovky.

Schopnosť redukovať hmotnosť

Vedci v Nemecku podávali skupine cvičiacich antioxidanty v suplementoch (vitamín C a E) a zistili, že po cvičení ich organizmus neodmenil typickým potréningovým vzrastom citlivosti na inzulín. Predpokladá sa, že aj príjem iných druhov antioxidantov má v takomto prípade podobný negatívny dopad.

Strata sily

Takéto suplementy vás môžu oberať aj o silu. Štúdia z Británie hovorí o skupine bežcov, ktorým sa každý deň počas jedného týždňa podávalo 1 000 miligramov vitamínu C. Výsledok bol taký, že bežci stratili silu svalov.

Čo robiť

Ak cvičíte preto, aby ste zredukovali telesnú hmotnosť, antioxidanty, ktoré prijímate, by mali byť čisto vo forme „reálnych“ potravín (nie vo forme suplementov) alebo v potravinách obohatených o obsah antioxidantov.

Nie, brať suplementy vám nebude stačiť, budete sa musieť naučiť zdravo jesť. Foto: Shutterstock
Nie, brať suplementy vám nebude stačiť, budete sa musieť naučiť zdravo jesť. Foto: Shutterstock

Sú potraviny obohatené o antioxidanty zdravšie?

Nie všetko je vždy tak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nenechajte sa obalamutiť šikovným marketingom. Snažte sa zistiť, či je produkt z reklamy naozaj taký dobrý. Často totiž tieto produkty majú relatívne malý obsah antioxidantov a len jeden alebo dva druhy.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu