5 kľúčových rozdielov medzi samotou a osamelosťou
Nietzsche napísal, že niektorí ľudia kradnú našu samotu bez toho, aby nám ponúkli spoločnosť. Nedajte si ju tak ľahko. Dobrovoľná samota vôbec nie je desivá, keď sa dávkuje s rozumom.
Vymeniť samotu za povrchnú komunikáciu nestojí za to. S niektorými ľuďmi sme osamelejší, ako keby sme boli sami. Berte tie chvíľky bez všetkých ako dar, aby ste dokázali oceniť skutočnú blízkosť. Ak sa chcete zistiť, ako rozoznať bolesť osamelosti od radosti samoty, prečítajte si článok v novom časopise Relax. Je to dobrý a tichý spoločník v osamotení.
Môže vás zaujímať:
Psychológ Marek Madro z IPčka: „Hovorme o duševnom zdraví ako o súčasti nášho zdravia, myseľ si zaslúži rovnakú pozornosť ako telo.“
- Pri osamelosti máte pocit, že vám niečo chýba, samota vám pripadá celistvá. Osamelosť je nedostatok, samota je sebestačnosť.
- Osamelosť je spojená s negatívnymi emóciami, ako sú smútok, strach a úzkosť, zatiaľ čo samota sa spája s pozitívnymi emóciami, ako je pokoj.
- Samota je jednoduchá, osamelosť mnohotvárna. Samota je užívanie si času sama so sebou. Osamelosť má mnoho rozmerov – môžete byť emocionálne izolovaná od iných ľudí, keď máte pocit, že vám ostatní nerozumejú. Existuje však aj existenciálna osamelosť, pri ktorej máte pocit, že nikam nepatríte a ste odrezaná od spoločnosti.
- Samota je produktívny stav, osamelosť je skľučujúca. Najväčší myslitelia sveta, spisovatelia, básnici, vynálezcovia a vedci využili silu samoty. Samota znamená, že môžete tvoriť, pracovať a byť produktívna. Osamelosť vám to nedovolí. Negatívne emócie, ktoré v nej vznikajú, vás nútia sústrediť sa na bolesť izolácie a nemôžete myslieť na nič iné.
- Osamelosť vám berie duševný pokoj, samota ho pestuje. Osamelosť je skľučujúca, znepokojujúca a nepríjemná. Berie vám pokoj a pohodu. Zasadí vám do mysle strach a úzkostné myšlienky.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock
1/1