6 najčastejších dôvodov, prečo klameme

17. septembra 2024
kamošky pri káve

Je veľmi pravdepodobné, že aj vy ste už niekedy v živote klamali. Určite ste na to mali nejaký dôvod. Ktoré patria medzi najčastejšie?

1. Pre dobro

Jedna z najbežnejších motivácií pre klamstvo sú v skutočnosti nezištné alebo prosociálne dôvody. Sem patria lži, ktoré hovoríme, aby sme urobili druhých a seba šťastnejšími, napríklad tvrdíme deťom, že Ježiško nosí darčeky, alebo zamlčujeme pravdu, ktorá môže ublížiť.

Neprezradíte rodine svoj zlý zdravotný stav, alebo partnerovi poviete, že ste ho nikdy nepodviedli, hoci ste to niekedy v minulosti urobili. Klameme, aby sme sa vyhli odmietnutiu, hnevu, konfliktu, alebo ušetrili city niekoho iného.

2. Pre našu ochranu

Niekedy jednoducho nechceme, aby o nás ľudia vedeli určité veci a klameme, alebo zamlčujeme pravdu, pričom cieľom je ochrana nášho súkromia. Môžeme klamať, aby sme sa vyhli trestu. Deti napríklad často klamú, že majú hotové domáce úlohy. Ak by povedali pravdu, ich rodičia môžu trvať na tom, aby si ich urobili okamžite, čo by im znemožnilo pozrieť si seriál, alebo ísť von.

Môžeme klamať, aby sme predišli hanbe za správanie, ktoré ľutujeme, alebo nechceme odhaliť súkromné informácie, ktoré by mohli byť použité proti nám.

3. Budovanie imidžu

Prikrášľovanie vlastných úspechov alebo života ako takého. Niekedy je ťažké priznať si zlyhania, ukázať svoju zraniteľnosť. Vtedy klameme, aby sme sa vyhli pocitu hanby, že sa nám niečo nepodarilo.

Zatajujeme rozpadnutie vzťahu, vyhadzov z práce alebo zo školy. Klameme preto, že sa bojíme odsudzovania. Taktiež môžeme klamať, aby sme získali spoločenskú akceptáciu od určitej skupiny. Predstierame záujem o tému, aby sme sa pridali k skupine a stali sa populárnymi.

Stretnutie s koučkou.
Niekedy jednoducho nechceme, aby o nás ľudia vedeli určité veci a klameme, alebo zamlčujeme pravdu, pričom cieľom je ochrana nášho súkromia. Foto: Shutterstock.

4. Pre svoj prospech

Ľudia klamú, aby dosiahli cieľ. Aby využili situáciu a niečo pre seba získali. Môže to byť malé klamstvo v životopise v nádeji, že získajú novú prácu, alebo klamstvo o svojich záľubách, aby prilákali lásku: Jasné, že ma baví futbal! A koľkí z nás ešte aj po škole využívali študentské zľavy?

Tieto klamstvá sú síce neškodné, ale raz sa môžu obrátiť proti vám. Napríklad keď budete unudene sedieť na ďalšom futbalovom zápase a zistíte, že ste radšej mali povedať pravdu hneď na začiatku.

5. Z donútenia

Niekedy ľudia, ktorí klamú, nemajú na to skutočný dôvod. Nie je to až také bežné, ale skutočne existuje nutkanie klamať. Takí ľudia majú tendenciu klamať, pretože sa obávajú odsúdenia alebo odmietnutia kvôli pravde.

Tí, ktorí z tohto dôvodu klamú, sa zvyčajne domnievajú, že sú nemilovaní alebo nedokonalí, a tak sa snažia svoj imidž napravovať klamstvom.

6. Pre potešenie

Okrem osôb s nutkavým pocitom potreby klamať bez dôvodu existujú jedinci, ktorí môžu mať z klamstva a manipulácie s ľuďmi určitý druh potešenia alebo radosti. Sú to obyčajní klamári, pre ktorých je lož súčasťou víťazstva a často aj obohatenia.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu