5 tipov pre tréning na páse
Tréning na páse nemusí byť zákonite nudný. Stačí len trochu experimentovať a vytvoriť si tréningovú rutinu, ktorú si budete užívať. Jeden tréning absolvujte celý v strednom tempe, ďalší venujte intervalom. Na inšpiráciu vám ponúkame päť rozličných tréningov.
Prv ako vyskočíte na bežecký pás, poriadne sa rozohrejte. Dynamický strečing vám rozprúdi krv v žilách, zvýši srdcový pulz, okysličí a rozohreje vám svaly, takže budú pracovať efektívnejšie.
Začnite päťminútovou chôdzou alebo ľahkým klusom a až následne zvýšte tempo alebo sklon pásu. Aby ste z tréningu vyťažili maximum, zoznámte sa s rozličnými funkciami, ktoré bežecký pás ponúka. Mnohé trenažéry majú monitor srdcového pulzu, vďaka ktorému máte pod kontrolou intenzitu tréningu, počítadlo spálených kalórií, ktoré však nezvykne byť veľmi presné, ale aj prednastavené tréningy či intervaly, aby bol váš beh pestrejší.
Na páse vám odporúčame využívať možnosť nastavenia sklonu. Jedno až dve percentá vám príjemne sťažia tréning a keďže vnútri sa nemusíte vyrovnávať s odporom vetra, mierne stúpanie lepšie simuluje beh vonku. Ak s behom na páse len začínate, pokojne na sklon zatiaľ zabudnite a vyskúšajte ho, až keď sa na trenažéri budete cítiť komfortne.
Zároveň vám však radíme, aby ste si sklon nenastavovali priveľmi vysoký (viac než sedem percent). Priveľmi by ste si zaťažili chrbát, bedrá aj členky. Na vysokom sklone nebežte dlhšie ako päť minút. Váš tréning bude oveľa bezpečnejší, keď budete stúpanie striedať s rovinou. Beh do kopca buduje silu, beh po rovine zase výdrž a vytrvalosť.
Nikdy sa pri behu nedržte rúčok. Slúžia len na to, aby ste bezpečne vyskočili na trenažér a po tréningu z neho zase zoskočili. Ak sa ich budete počas behu pridŕžať, budete neprirodzene predklonení, čo je jednak neefektívny bežecký postoj a jednak to môže viesť k bolestiam krku, pliec a chrbta.
Snažte sa bežať vystretí. Ak sa bojíte pádu, pravdepodobne bežíte prirýchlo alebo do priveľmi strmého kopca. Na páse sa nepredkláňajte dopredu. Skutočne to nie je potrebné, lebo pás vám ťahá nohy dozadu. Ak sa predkloníte priveľmi, môže to viesť k bolestiam krku a chrbta alebo k tomu, že stratíte rovnováhu.
Pri behu sa nepozerajte dole. Chápeme, že displej zvádza k tomu, aby ste permanentne kontrolovali, koľko kilometrov ste už odbehli alebo akým tempom sa pohybujete, no tak trpí váš bežecký postoj. Hľaďte priamo pred seba, je to najbezpečnejšie, či ste na bežeckom páse alebo vonku. Na trenažéri by ste mali behať rovnako ako vonku. Usilujte sa bežať prirodzene. Ak sa vám zdá, že vaša technika trpí, spomaľte.
Plyometria, kadencia, kondícia
Bežnou chybou na páse sú pridlhé kroky s došľapom ďaleko pred ťažisko tela a na pätu. Chodidlami sa usilujte dopadať pod telo. Snažte sa o čo najvyššiu kadenciu krokov. Čím viac ich za minútu urobíte, tým efektívnejšie pobežíte. Elitní bežci urobia za minútu až 180 krokov.
Po skončení tréningu nezabudnite vyklusať a postupne vychladnúť. Ak zastavíte náhle, môže sa vám zakrútiť hlava a náhle klesnúť krvný tlak. Z pása neschádzajte, kým váš pulz neklesne pod sto úderov za minútu.
Na ďalšej stránke nájdete sľúbených päť rôznych tréningov, ktoré ozvláštnia váš tréning na páse. >>>