5 unikátov Vysokých Tatier

Týchto 5 vecí uvidíte len vo Vysokých Tatrách. Už sa vám to podarilo zažiť aj na vlastné oči?

Kamzík vrchovský tatranský

Kamzík je symbolom Tatranského národného parku. Je to vlastne divoká koza, ktorá sa živí trávou, bylinami a lišajníkmi a svoje dni trávi skákaním po skalách a lúkach. Na chrbte jej vyrastajú predĺžené chlpy, ktoré pri vzrušení vztýči. Nazýva sa tiež „kamzíčia hriva“.

Kamzík vrchovský v Tatrách. Foto: Shutterstock

Kamzíka spoznáte podľa rohov, ktoré sú na konci zahnuté. V lete má hrdzavú až hrdzavohnedú farbu, ale v zime ho v náročných podmienkach chráni hustá a tmavá srsť.

Kamzíčie stáda vedú väčšinou najsilnejšie samice. Aj v prípade kamzíkov sa môžete vydať na pozorovaciu exkurziu do srdca národného parku.

Svišť vrchovský

Svišť je najväčší slovenský vysokohorský hlodavec. Život trávi na otvorených plochách alpínskych lúk a vyhýba sa lesom.

Svišť vrchovský v Tatrách. Foto: Shutterstock

Je to pravý zimný spáč – počas spánku sa mu zníži činnosť srdca a krvný tlak, klesne mu teplota tela, počet nádychov a spotreba kyslíka.

Svište sa ukladajú na spánok vypasené až na dvojnásobok svojej hmotnosti. Ešte v prvej polovici minulého storočia boli celé rodiny vykopávané z nôr. V súčasnosti žije na území TANAP-u približne 1 400 svišťov a po ich stopách sa môžete vydať aj vy.

Botanická záhrada

Expozícia tatranskej prírody v botanickej záhrade ponúka návštevníkom možnosť spoznať a pozorovať až 330 vzácnych i ohrozených druhov tatranských rastlín a stromov. Nechýbajú ani vzácne vysokohorské druhy, z ktorých mnohé patria k tzv. endemitom, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Vidieť tu môžete tiež niektoré druhy flóry, ktoré nemožno vidieť v blízkosti značkovaných horských chodníkov.

Tatranská flóra. Foto: Shutterstock

Poslaním expozície je ochrana a zachovanie vzácnych a ohrozených druhov tatranských rastlín a stromov.

Expozíciu tatranskej prírody nájdete na okraji obce Tatranská Lomnica, pri hoteli Sorea Titris, je otvorená denne od 1. mája 2020 do 20. septembra 2020. Vstupné je 2,50 €. Malú prírodnú botanickú záhradu nájdete aj na Lomnickom štíte, kam vás vyvezie lanovka.

Vrchol Rysy

Na vrchole Rysov vo výške 2 499,6 m n. m. sa nachádza najvyšší bod našej štátnej hranice. Vedie k nemu turistický chodník z Chaty pod Rysmi, ktorá je vo výške 2 2 50 m n. m. najvyššie položenou tatranskou chatou. Bola postavená v roku 1933 a je jediná, ktorá je mimo hlavnej sezóny uzatvorená.

Chata pod Rysmi. Foto: Shutterstock

Chata s typickými červenými okenicami poskytuje ubytovanie a občerstvovacie služby v sezóne od 15. júna do 31. októbra. V súčasnosti ju vedie kultový chatár Viktor Beránek, ktorý je tiež tatranská nosičská legenda. Už 50 rokov vynáša na chatu zásoby a dlho držal aj rekord s hmotnosťou vynášky 122 kilogramov.

Ani túra bez nákladu nie je jednoduchá, začnete kráčať po modrej turistickej značke z Popradského plesa až k rázcestiu Nad Žabím potokom v trvaní 30 minút, odkiaľ na Chatu pod Rysmi pokračuje červená značka, po ktorej by ste mali stúpať ešte 2 hodiny aj 10 minút.

Tatranskí nosiči

Krok za krokom v snehu, daždi aj v horúcich slnečných dňoch kráčajú po úzkych skalnatých chodníkoch ako úplne poslední horskí nosiči v Európe. Dajú popruhy na plecia a náklad v podobe potravín, nápojov alebo plynových bômb sa začne krok za krokom približovať k svojmu cieľu.

Tatranskí nosiči. Foto: Shutterstock

Občas však treba vyniesť aj niečo menej tradičné – vaňu, kreslo alebo stavebný materiál. Horskí nosiči si idú svojím vlastným tempom, pokorne a sústredene. Vyrušujú ich akurát zvedaví turisti, ktorí im pri krátkych zastávkach nedajú vydýchnuť otázkami, či im obsadia oddychové štandy.

Medzi nosičmi vládne spolupatričnosť a porozumenie. Stretávajú sa každoročne na Nosičskej stovke, ktorá sa koná na počesť zosnulého Juraja Petranského, ktorého v roku 2000 strhla lavína počas toho, ako niesol náklad na Téryho chatu.

Ak máte chuť dozvedieť sa o ich poslaní viac, pozrite si dokument Sloboda pod nákladom alebo navštívte múzeum nosičov v Sherpa caffe vo Švajčiarskom dome v Starom Smokovci.

Text: Ivana Budajová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu