Oslávte Deň duševného zdravia tak, ako to máte radi!
Desiaty október je už od roku 1991 známy ako Deň duševného zdravia. Jeho cieľom je poukázať na význam duševného zdravia. Ako si ho môžete udržať?
Čo je duševné zdravie? Zahŕňa emocionálnu, psychickú a sociálnu pohodu. Ovplyvňuje to, ako myslíme, cítime a konáme. Pomáha tiež určiť, ako zvládame stres, ako sa správame k ostatným a ako sa rozhodujeme. Ak v priebehu života pociťujeme problémy s duševným zdravím, môže to ovplyvniť naše myslenie, náladu a správanie. Telesné a duševné zdravie spolu častokrát úzko súvisia a vzájomne sa môžu ovplyvňovať.
Zanedbanie starostlivosti o psychické zdravie môže viesť k javu, ktorý sa označuje ako somatizácia. Ide o prenesenie psychického napätia do telesnej oblasti, ktoré vyvoláva fyzické prejavy (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy alebo iných častí tela). Somatizácia sa môže prejaviť, ak sme príliš vyťažení, v strese, prípadne keď sme úzkostní a depresívni.
6 najčastejších dôvodov, prečo klameme
Deväť spôsobov, ako podporiť svoje duševné zdravie
Existuje množstvo spôsobov, ako podporiť svoju duševnú pohodu. Každý z nás máme iné koníčky, iným spôsobom radi trávime čas. No ak sa neviete rozhodnúť, prečítajte si niekoľko našich tipov:
- Vyberte sa na prechádzku pri západe slnka.
- Prečítajte si niekoľko strán z vašej obľúbenej knihy, alebo z tej, na ktorú si už niekoľko dní neviete nájsť čas.
- Doprajte si popoludňajší spánok.
- Zavolajte na kávu svoju kamarátku a strávte spolu hodnotný čas.
- Vyberte sa na kultúru: do divadla, na výstavu do galérie alebo na koncert lokálneho umelca.
- Máte radi šport? Vyberte sa na bicykel, choďte si zabehať alebo zahrať s kamarátmi bedminton.
- Dlho ste nikde neboli? Kúpte si letenky na miesta, kam už dlhšie chcete ísť a uniknite zo sivých jesenných dní.
- Urobte niečo pre svoje telo: choďte ku kaderníčke, na pedikúru, alebo na masáž.
- Radosť rozdávaním rastie. Vyskúšajte sa viac zapojiť do aktivít vo vašej komunite, budete sa cítiť lepšie.
Ak sa ale necítite dobre a nerobia vám radosť ani veci, ktoré vás predtým v živote tešili, skúste sa s niekým porozprávať. Terapia vám môže pomôcť v živote nájsť nový smer a novú radosť zo života.
Do boja za duševné zdravie sa nezapájajú len jednotlivci, ale aj firmy. Spoločnosť PENAM SLOVAKIA, a.s., spustila na jeseň novú iniciatívu v boji za duševné zdravie mladých. Spojila v nej sily so známym futbalistom Martinom Škrteľom a občianskym združením IPčko. Vytvorila nový produktový rad pečiva určený nielen pre športujúcu mládež a zároveň poskytla finančnú podporu IPčku.
Na duševné zdravie kladie dôraz aj preto, lebo v dnešnej dobe sa mladí ľudia akosi viac stretávajú s obrovským množstvom výziev a problémov. Úzkosť, depresia a sociálna izolácia sa pre mnohých stávajú každodenným trápením. Bojujú s negatívnymi myšlienkami, pocitom nepochopenia a menejcennosti, cítia sa osamelí a často nenachádzajú východisko zo svojich problémov. O tom svedčí aj štatistika:
- 82 000 volaní o pomoc na IPčko (1. polrok 2024)
- 37 % mladých ľudí vo veku 10 – 18 rokov vyhľadalo za prvý polrok 2024 odbornú pomoc prostredníctvom IPčka
- 501 samovrážd a 678 pokusov o samovraždu za rok 2023, pričom o samovraždu sa pokúsili najmä mladí ľudia vo veku do 19 rokov
Kúpou výrobkov produktového radu PENAM 37 môžete pomôcť k záchrane života nejedného mladého človeka. Všetky výrobky v tomto produktovom rade totiž odkazujú cez QR kód priamo na stránky a kontakty IPčka, kde nájdu pomoc tí, ktorí to aktuálne najviac potrebujú.
Neviete, ako začať? Skúste sa obrátiť na jednu z týchto iniciatív:
Držíme vám palce, majte sa dobre nielen dnes.
Text: EF podľa Úradu verejného zdravotníctva SR
Foto: Pexels.com, Shutterstock