Čo potrebujeme vedieť o zdraví kĺbov?
Problémy s kĺbmi môžu potrápiť každého bežca. My vám poradíme, ako si udržať bedrá, kolená aj členky zdravé.
Faktom je, že behanie vám kolená nezničí. Výsledky štúdií ukazujú, že dlhodobé vytrvalostné behanie nezhoršuje zdravie kĺbov. Naopak, bežci môžu mať kĺby dokonca v lepšom stave ako ľudia, ktorí nie sú aktívni.
Beh totiž posilňuje kosti aj svaly a vedci sa domnievajú, že rovnako pôsobí aj na chrupavky, ktoré tvoria akúsi výstelku kĺbov. A silné svaly – vybudované behom a silovým tréningom – sú oporou pre kĺby, ktoré sú potom menej náchylné na zranenie.
No bežeckému kolenu sa nehovorí bežecké len tak pre nič za nič. Patelofemorálna bolesť, teda v oblasti kolena, je najčastejšie udávanou bolesťou medzi bežcami. Prirodzene, zvykneme si zraniť aj bedrá, členky a chodidlá, no nie preto, že beháme, ale preto, že máme nesprávnu bežeckú techniku alebo nerovnováhu svalov. Ak podniknete správne kroky na zminimalizovanie rizika, budete behať dlho a šťastne.
Čo bolí?
Tieto bežné problémy môžu odstaviť bežcov na ktorejkoľvek úrovni.
Bedro, koleno, členok, chodidlo
Osteoartróza: opotrebovanie, ktoré vzniká, keď sa časom naruší chrupavka. Na vine sú gény a biochemické reakcie tela (nie nevyhnutne behanie).
Bedro
Burzitída: zápal mazového vačku (burza), ktorý oddeľuje svaly a šľachy od kostí okolo bedrového kĺbu, čím zabraňuje ich vzájomnému kontaktu.
Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #3
Koleno
Patelofemorálna bolesť („bežecké koleno“): diskomfort za jabĺčkom (patella), ktorý je spôsobený opakovaným kontaktom medzi spodnou stranou jabĺčka a stehennou kosťou (femur).
Patelárna tendinitída: zápal šľachy, ktorá sa ťahá od jabĺčka po vrch holennej kosti (tibia). Bolesť zvyčajne vzniká na spodnej strane jabĺčka, predovšetkým pri behu z kopca.
Roztrhaný meniskus: Chrupavka z vnútornej a vonkajšej strany kolena slúži ako nárazník medzi stehennou a holennou kosťou. Vekom sa stenčuje a je náchylnejšia na poškodenie.
Členok
Zápal Achillovej šľachy: jeden z najčastejších pôvodcov bolesti členka, ktorá je spôsobená zápalom najväčšej šľachy v členku.
Výron členka: keď si náhle vymknete chodidlo alebo členok, môžu sa poškodiť väzivá, ktoré stabilizujú kĺb členka.
Palec na nohe
Hallux: v dôsledku opakovaného tlaku sa môže kĺb palca na nohe vysunúť zo svojej polohy, opuchnúť a vybočiť a narastie vám bolestivý kostný výbežok.
Prečo ma bolí koleno?
Nedostatky v technike
Addukcia bedrového kĺbu, teda keď sa stehno pri bežeckom kroku pohybuje smerom dovnútra, je jedným z najbežnejších zdrojov biomechanickej bolesti kolena. Pridlhé kroky sú druhým.
Svalová nerovnováha
Súvisí s biomechanikou, pretože svalová nerovnováha môže spôsobiť zlú biomechaniku, a naopak, zlá biomechanika môže spôsobiť nevyrovnaný svalový rozvoj. Ak nedokážete urobiť drep na jednej nohe bez toho, aby ste sa zapotácali, možno máte oslabené sedacie svaly alebo bedrá.
Genetika
V artróze má podľa odborníkov prsty genetika. Ak ňou trpia vaši rodičia, je pravdepodobnejšie, že potrápi aj vás. A hoci je faktorom aj vek, neznamená to, že s vyšším vekom dostanete nevyhnutne aj artrózu.
Pohlavie
Ženy sú dvojnásobne náchylnejšie na bolesť kolien než muži, vedci si však nie sú istí prečo. Niektorí sa domnievajú, že ženské usporiadanie dolných končatín dáva koleno do polohy, v ktorej mu viac hrozí zranenie.
Neznáme faktory
Bolesť je čosi, čo sa vedci ešte vždy usilujú lepšie pochopiť, a zdá sa, že bolesti kĺbov sú veľmi individuálne. Dvaja bežci s rovnakou biomechanikou môžu absolvovať rovnaký tréningový program, no jeden sa zraní a druhý nie. V hre sú aj také faktory ako kvalita spánku, výživa či psychosociálne faktory, ako je strach z toho, že sa zraníme.
Na ďalšej stránke nájdete päť tipov redakcie Runningu, ako si chrániť kĺby. >>>