Ako zvládnuť zmenu
Myslíte si, že by to bol raj na zemi, keby sme mali všetko, po čom túžime a veci by sa zbytočne nemenili? V skutočnosti by to bola strašná nuda! Nebolo by po čom túžiť, o čom snívať, nemali by sme dôvod, prečo sa usilovať.
1. Začnite u seba
Niekedy máme pocit, že svet je proti nám. Keby bol môj muž pozornejší, keby ma deti viac počúvali… Je chybou myslieť si, že náš život bude lepší, ak sa zmení niekto iný. Ak chceme niečo vo svojom živote zmeniť, môžeme pre to niečo urobiť len my sami. Zlepšite jednu vec a uvidíte, že sa pomaly začne zlepšovať aj všetko ostatné.
Ak budete pokojnejší, budete počúvať svoje deti a budete milší k partnerke alebo partnerovi, zmení sa postupne celá vaša rodina. Za tie roky, ktoré koučujem a školím, som zistila, že ľudia často nevedia, ako majú na sebe začať pracovať. Postupne sme preto vytvorili kurzy na zlepšenie rôznych zručností – od manažérskych cez komunikačné, riešenie konfliktov,neurolingvistické programovanie mozgu až po vzťahy alebo výchovu.
2. Zamyslite sa nad dôsledkami
Pred každou zmenou je dobré zamyslieť sa nad tým, čo nám prinesie. Prečo ju chceme, čo je na nej dobré, ale aj nad tým, ako bude vyzerať. Zamyslieť sa nad dôsledkami. Často sa bojíme niečoho len preto, že to nepoznáme. Predstavte si, ako bude vyzerať nový projekt, aké možnosti vám dáva nová škola. Už to niekto pred vami zvládol?
Ak áno, spýtajte sa, ako to urobil, čo mu pomohlo. Vždy hľadajte to dobré. Na čo zameriate svoju pozornosť, to sa aj stane. Doslova. Niežeby toho bolo zrazu viac. To si len mozog začne všímať veci, ktoré sú s tým spojené. Ak napríklad plánujete dieťa, budete všade vidieť tehotné ženy a reklamu na detské oblečenie. Predstavte si zmenu ako bábätko. Keď raz po ňom zatúžite, nerozmýšľate nad negatívnou stránkou – nad prebdenými nocami, výmenou plienok a detskými chorobami.
Hrozienka sultánky upravujú krvný tlak
3. Zmeňte postupne svoje návyky
Robte zmenu postupne, v menších krokoch. Aby ste dosiahli iný výsledok, musíte zmeniť svoje správanie. To znamená zmeniť svoje návyky. My ľudia sme ale doslova súborom svojich návykov. Mnohé z nich si ani neuvedomujeme. Chceme schudnúť, no k večernému seriálu si dáme čipsy. Ak ich prestaneme jesť, mozog sa ich začne intenzívne dožadovať, preto je ľahšie vymeniť čipsy za grilovanú zeleninu a postupne zmenšovať dávky, až raz k svojmu seriálu nebudeme potrebovať vôbec nič na jedenie.
4. Uvedomujte si
Prvým krokom k zmene je uvedomiť si, čo robíme. Väčšinu dňa fungujeme na „autopilota“. Vojdeme do kúpeľne – automaticky zažneme, prídeme do kancelárie – ideme si spraviť kávu. To je v poriadku, ak tak nerobíme niečo, čo nám škodí alebo prekáža a chceme to zmeniť. Ak si predtým, ako niečo urobíte, uvedomíte, čo vlastne idete robiť, pomôže vám to postupne odbúrať nesprávne návyky. Nahraďte ich inými, zdravšími a tie potom opakujte. Uvidíte, že onedlho ich budete robiť automaticky.
Ako dobre poznáš kaštiele na Slovenku?
5. Zmeňte svoje nastavenie
Keď máte niečo zmeniť, potrebujete najprv zmeniť svoje zmýšľanie a nastavenie. Ak si budete vravieť, že toho máte veľa a nezvládnete to, tak to naozaj nezvládnete. Budete si neradi plniť svoje povinnosti, budete prežívať stres a nebude sa vám dariť. Je to rovnaké, ako keď si hovoríte, že vás mama iba kritizuje.
Potom v jej prítomnosti budete nervózni a v strehu. Mali by ste sa zamyslieť nad tým, prečo to tak vnímate. Často sa za tým skrýva strach. O čo ľahšie by sa vám pracovalo, keby ste svoje povinnosti nevnímali ako hrozbu. A keby ste svojej mame povedali, že vás trápi, keď svoje slová povie ako kritiku. Možno by ste zistili, že ich tak vôbec nemyslí.
6. Prijmite výzvu
Zmeny patria k životu, vďaka nim je zaujímavý. Všetko, čo dnes vieme, sme sa naučili. Rovnako sa vieme naučiť zvládať zmeny. Skúste tú najbližšiu brať ako kamarátku, ktorá vám pomôže zbaviť sa toho, čo vám prekáža.
Ak hľadáte viac inšpirácií, ako dosiahnuť to, po čom túžite, prečítajte si knihu Silvie Langermann Úspech si ty. Nájdete v nej praktické rady, ktoré môžete hneď vyskúšať vo svojom živote.
Text: Power Coaching
Foto: Shutterstock