Ako zvládnuť zmenu

16. augusta 2023
Prijmite výzvu

Myslíte si, že by to bol raj na zemi, keby sme mali všetko, po čom túžime a veci by sa zbytočne nemenili? V skutočnosti by to bola strašná nuda! Nebolo by po čom túžiť, o čom snívať, nemali by sme dôvod, prečo sa usilovať.

Často sa zmeny bojíme. Môže za to náš mozog, neustále skúma okolie a vyhodnocuje hrozby. Pri známych veciach a činnostiach vie už zo skúsenosti, ako zareagovať a my to urobíme automaticky. Ale keď sa stretne s niečím neznámym a novým, musí to najprv preskúmať a vyhodnotiť.

A to si vyžaduje námahu. Mozog sa jej rád vyhne, pretože je naprogramovaný tak, aby šetril energiu na prežitie. Zmeny sú však nevyhnutné. A potrebné. Vďaka nim sa totiž učíme. Ako zvládnuť zmeny v pohode, alebo niečo vo svojom živote zmeniť, vám poradí doktorka psychológie a profesionálna koučka Silvia Langermann zo vzdelávacej spoločnosti Powercoaching.

Zmeny patria k životu

Keď sa rozhodujeme pre zmenu a nie sme si istí, ako na to, môžeme zájsť za koučom. Bežne ho vyhľadávajú športovci, manažéri, no čoraz viac aj ostatní ľudia. Ku koučovi chodia väčšinou tí, ktorí vedia, že niečo nie je tak, ako má byť a chcú to zlepšiť.

Niekedy stačí len zmeniť svoje myslenie. Veľa problémov si totiž vytvárame sami v našej hlave. Často vieme, čo sa nám nepáči, čo nechceme, ale nevieme presne povedať, čo by sme si želali. Chceme „niečo“ a kouč nám môže pomôcť zistiť, čo to je.

Jeho úlohou je priviesť nás pomocou správnych otázok k tomu, aby sme sami prišli na to, ako to „niečo“ presne vyzerá. Ako podľa nás vyzerajú dobrá práca, úspech, kvalitný vzťah, alebo hoci aj len dobrá káva. Kouč je tu na to, aby nám pomohol zistiť, čo chceme dosiahnuť, čo pre to musíme urobiť alebo zmeniť a čo pre to aj naozaj urobíme.

prijmite výzvu

Niektoré zmeny sú bolestivé, prídu nečakane, zmaria nám plány alebo ublížia. Ale oveľa dôležitejšie než to, čo sa nám deje, je to, ako na to zareagujeme. Jedna moja klientka sa sťažovala na manžela, ktorý jej pri problémoch zvykol hovoriť: Svet sa preto nezrúti. Časom prišla na to, že mal pravdu. Zmenila svoj pohľad a začala sa sama seba pýtať, či je to naozaj také vážne.

Koučing pomáha uvedomiť si, čo je pre nás naozaj podstatné. Nezameriava sa na problémy, ale na ich riešenia. S niektorými udalosťami v živote sa nedá nič urobiť. Vtedy nám pomôže, ak si uvedomíme, že aj ten najhorší zážitok nás môže niečo naučiť. Minimálne zistíme, čo všetko dokážeme zvládnuť. Jeden profesionálny tréner mi raz povedal: Svalovica je tvoja kamarátka. Svalovica je bolesť, ktorá sa dostaví, keď sme trénovali viac, ako sme zvyknutí.

Mozog vníma fyzickú bolesť rovnako ako psychickú – teda aj obavy, starosti, stres sú preňho ako svalovica. Ak chcete zvládnuť zmenu bez bolesti, existuje niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržiavať.

1/2
Zavrieť reklamu