Boris Bajer: Recept na plodnosť
Nenaplnená túžba po dieťati je trápením mnohých párov. Lekár, výživový poradca a autor knihy o plodnosti Boris Bajer sa pozrel na to, ako sa dá zmenami v životospráve dopomôcť k splodeniu dieťaťa.
Endometrióza
Syndróm polycystických vaječníkov nie je jediným problémom, ktorý spôsobuje alebo komplikuje neplodnosť. Často je prítomná endometrióza, chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje 6 – 10 % žien v plodnom veku. Najčastejšími prejavmi sú bolesť v panvovej oblasti, poruchy menštruačného cyklu, bolesť pri sexuálnom styku a neplodnosť. V rámci výživy nám pri endometrióze pomôže rybí olej ako zdroj protizápalových omega-3 mastných kyselín.
Pozitívne vplýva aj resveratrol, antioxidant obsiahnutý v červenom hrozne, avokáde a bobuľovom ovocí. Odporúča sa tiež pravidelná konzumácia sóje, strukovín, orechov a obilnín.
Cyklistika počas tehotenstva?
Myómy maternice
Nezhubné nádory ženského pohlavného traktu trápia až 70 – 80 % žien v plodnom veku. Symptómy sa prejavujú bolesťou v panvovej oblasti, dlhším krvácaním počas menštruácie, ale aj problémom s otehotnením. Riziko ich vzniku môže zvyšovať pravidelná konzumácia alkoholu a červeného mäsa.
Naopak, ako ochrana sa ukazuje príjem ovocia a zeleniny, konzumácia rýb a zeleného čaju. Odporúča sa tiež konzumovať fermentované mliečne potraviny, ako sú biely jogurt alebo syr. K častým ochoreniam u žien, ktoré majú problém s plodnosťou, je lupus erythematosus, autoimunitné ochorenie, ktoré môže zasahovať do vyzrievania vajíčka. Rovnako antifosfolipidový syndróm, autoimunitné ochorenie prejavujúce sa tvorbou krvných zrazenín.
Závan Stredomoria
Ryby, olivový olej, hrozno… Ak vám to pripomína dovolenku pri mori, vaše asociácie sú správne. Strava stredomorského typu sa odporúča ako najzdravšia, ktorú je ideálne jesť. Alternatívou je ázijská kuchyňa, napríklad tradičná vietnamská, pričom ide o podobné stravovanie, rozdiel je v použitých olejoch a vyššom pomere sacharidov k tukom.
Zmena výživy a životosprávy zlepší zdravie vášho organizmu, optimalizuje ženský ovariálny cyklus a zvýši vašu šancu na oplodnenie. Nehovoriac o tom, že to má blahodarný účinok na vaše telo a celkové zdravie.
Prerušovaný pôst nie je pre každého
Kto je MUDr. Boris Bajer, PhD.?
Vyštudovaný lekár, fyziológ a patofyziológ. Pracuje ako výživový špecialista a pedagóg dietológie. Vo svojom Centre výživy sa neorientuje len na redukciu hmotnosti, ale aj na celkovú zmenu životného štýlu. Spolupracuje tiež s obchodným reťazcom BILLA pri výbere sortimentu potravín so zameraním na zdravý životný štýl.
Text: Boris Bajer
Foto: archív B. B., Shutterstock