Búrame mýty o antioxidantoch: Žijete v omyle alebo v pravde?

9. januára 2025
vegetariánska a vegánska strava

Skutoční bojovníci proti chorobám alebo len nafúknutý marketingový ťah? Nech sa páči – zbúrali sme pre vás mýty o antioxidantoch.

Všetci dobre poznáme klasické príbehy boja dobra proti zlu. Zlé voľné radikály, jedy moderného života, napádajú našu DNA. Zachrániť nás prichádzajú nebojácne antioxidanty, ktoré sú pripravené zabojovať azda proti čomukoľvek.

Samozrejme, antioxidanty nám môžu byť skutočne dobrými pomocníkmi, na maximalizovanie ich účinkov sa však najskôr treba zbaviť niektorých mylných domnienok.

Mýtus: Voľné radikály treba zničiť.

Fakt

Nie tak rýchlo! Antioxidanty bojujú s voľnými radikálmi, tie nám však nie sú len na škodu. Ich prítomnosť v našom organizme má svoj zmysel. Sú vedľajším produktom metabolického procesu nazývaného oxidácia a pre náš život sú veľmi dôležité. Imunitný systém využíva voľné radikály napríklad na ničenie baktérií napádajúcich naše telo. Sú teda podstatné pre obranyschopnosť organizmu.

Priveľa voľných radikálov nám však škodí – organizmus sa stáva zraniteľnejším a náchylnejším na bunkové poškodenia a choroby. A tu prichádzajú na rad antioxidanty, ktoré nášmu telu pomáhajú nadmerné množstvo voľných radikálov redukovať.

Čo robiť

Veríme, že zlozvyky, napríklad také fajčenie či nadmerné vystatovanie sa slnečným lúčom, máte pod kontrolou. Zamerajte sa teda priamo na stravu. Váš jedálniček by mal obsahovať dostatok zeleniny a ovocia. Jedzte až päť porcií denne a je len na vás, či si zdravé dobroty doprajete len tak alebo v podobe populárnych smoothies.

pri príprave šalátu sa medze nekladú.
Váš jedálniček by mal obsahovať dostatok zeleniny a ovocia. Foto: Shutterstock.

Mýtus: Všetky antioxidanty sú rovnaké.

Fakt

Ani náhodou! Antioxidantom je akákoľvek molekula, ktorá chráni naše bunky pred oxidáciou. Patria medzi ne teda aj vitamíny, flavonoidy či polyfenoly. Treba mať na pamäti, že antioxidanty predstavujú pestrú paletu živín. Nemôžeme sa prestať zaujímať o prísun vitamínu E a myslieť si, že si jeho nedostatok vynahradíme napríklad vitamínom C.

Ani všetko „céčko“ sveta vitamín E nenahradí – dôležitá je teda pestrosť. Niektoré antioxidanty sú efektívne len v istých častiach bunky a iné sú, napríklad, dobrými bojovníkmi proti nadmerným voľným radikálom.

Čo robiť

Svoj jedálniček obohaťte o nové suroviny. Viaceré výskumy ukazujú, že čím viac druhov ovocia a zeleniny zaradíte do stravy, tým lepšia bude vaša obrana DNA.

Obohaťte svoj jedálniček o nové, prirodzene farebné zložky. Foto: Shutterstock.

Mýtus: Antioxidanty sa nachádzajú len v ovocí a zelenine.

Fakt

Na antioxidanty sú okrem ovocia a zeleniny bohaté aj strukoviny, orechy, semienka či obilniny, ale aj mäso, mliečne výrobky a vajcia. Treba si však dať pozor na šľachtené obilniny, ktoré sú o oxidanty ochudobnené.

Ako na to

Dávajte prednosť celozrnným potravinám a pravidelne jedzte strukoviny, orechy a semienka.

Nebojte sa strukovín. Foto: Shutterstock.

Mýtus: Keď budem cvičiť a budem užívať suplementy antioxidantov, budem superfit.

Fakt

Sklameme vás, ale pravdepodobne nie. Fyzická záťaž vedie k oxidácii a zvýšeniu počtu voľných radikálov. Produkcia voľných radikálov je však prirodzenou reakciou organizmu na zvýšenú fyzickú záťaž, ak si teda po tréningu dáte veľkú dávku antioxidantov, môžete narušiť prirodzenú a užitočnú reakciu organizmu.

Vedci totiž špekulujú, že oxidatívny stres, ktorý je vyvolaný zvýšenou fyzickou záťažou, zvyšuje citlivosť na inzulín a pravdepodobne znižuje riziko cukrovky. Suplementy antioxidantov vás navyše môžu oberať o silu. Jedna britská štúdia hovorí o skupine bežcov, ktorým každý deň počas jedného týždňa podávali 1000 miligramov vitamínu C… A svaly spomínaných bežcov stratili silu.

Čo robiť

Antioxidanty dopĺňajte radšej prostredníctvom stravy. Doplnkom výživy sa vyhýbajte.

užívanie vitamínov a výživových doplnkov
Ak môžete, antioxidanty dopĺňajte radšej prostredníctvom stravy. Foto: Shutterstock.

12 potravín bohatých na antioxidanty

Mnohé potraviny bohaté na živiny sú tiež dobrým zdrojom antioxidantov. Patrí medzi ne napríklad horká čokoláda s vyšším obsahom kakaa, než má mliečna. Zmierňuje zápal a zabraňuje vzniku srdcových chorôb. Pekanové orechy zvyšujú hladinu antioxidantov v krvi a znižujú hladinu cholesterolu. Čučoriedky udržiavajú zdravý mozog, zmierňujú zápal a znižujú riziko ochorení srdca.

Jahody znižujú hladinu LDL a zvyšujú hladinu HDL cholesterolu. Artičoky bránia vzniku rakoviny, cukrovky 2. typu a ochorení srdca. Maliny pôsobia protizápalovo a zabraňujú srdcovým chorobám. Ďalšími výbornými zdrojmi antioxidantov s podobnými účinkami sú kučeravá kapusta, červená kapusta, fazuľa, cvikla, špenát či bylinky.

Antioxidanty. Foto: Shutterstock
Antioxidanty. Foto: Shutterstock.

Text: Miroslava Belešová / Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu