Čas na výmenu bežeckých tenisiek
Bežeckú obuv obmieňajte pravidelne, telo sa vám poďakuje.
Ak ste už zažili bežeckú eufóriu, dôverne poznáte pocit, keď vám do žíl pumpuje adrenalín a zdá sa, že ste ľahkí ako pierko. Teda až kým sa nezraníte. Kým niektorým zraneniam sa vyhnúť nedá (občas si prosto vyvrtnete členok, nech si dávate akokoľvek dobrý pozor), iným zdravotným problémom možno predísť správnym výberom obuvi.
Možno máte svoje tenisky tak radi, že by ste v nich najradšej behali roky, no to by nebol najlepší nápad. Naopak, je veľmi dôležité pravidelne ich obmieňať. Práve opotrebovaná bežecká obuv môže byť totiž vinníkom mnohých zranení. Kedy je teda čas na jej výmenu?
Aj keď vlastníte špičkový bežecký model, tenisky sa časom nevyhnutne obnosia. Dochádza k tomu v dôsledku viacerých faktorov vrátane objemu nabehaných kilometrov, bežeckého povrchu, vašej bežeckej techniky a konštrukcie topánky. Jednoducho povedané, bežecké tenisky sú vyrobené z materiálov, ktoré sa časom opotrebúvajú. Často majú dostatočné odpruženie, ktoré absorbuje nárazy a prináša komfort, no pena v medzipodrážke nemá nekonečnú životnosť.
Časom sa stlačí, čo predstavuje problém pre vašu biomechaniku. Keď nebeháte optimálne, môže to viesť k zraneniu. Bežecké topánky sú časom nielen menej komfortné, ale poskytujú aj menšiu oporu a absorpciu nárazov. Ak máte supinačný došľap a pena medzipodrážky sa stlačí, napokon v teniske dochádza ešte k výraznejšej supinácii, než keby ste behali naboso.
Nie je kilometer ako kilometer. O koľko kalórií viac spaľuje beh oproti chôdzi?
Supinácia predstavuje nesmiernu záťaž pre väzy, ktoré spájajú pätu s prstami, čo môže viesť k veľmi bolestivej plantárnej fascitíde. Odpruženie je kľúčové aj pri zmierňovaní záťaže na kĺby. Keď sa začne opotrebúvať, telo to má pri behu ťažšie a tiež sa to môže skončiť zranením.
Najodolnejšou časťou bežeckej obuvi je gumená podrážka, ktorá máva dlhšiu životnosť. Keď sa opotrebúva, nemá to na vašu biomechaniku negatívny vplyv. Ak je však narušená, neposkytuje takú ochranu, akú by mala, a ľahšie si poraníte chodidlo.
Dôležitý je aj zvršok obuvi, teda materiál, ktorý vám obopína chodidlo. Mal by byť v čo najlepšej kondícii, pretože vám drží chodidlo na mieste. Keď je obnosený, noha začne v topánke lietať, čo vedie k nestabilite chodidla aj kolenného kĺbu.
Ako spoznať, že nastal čas na výmenu
Nanešťastie, bežecké tenisky vám nevedia pošepnúť, že nastal čas na ich výmenu. Treba teda sledovať, či nevykazujú známky opotrebovania, ktoré môžu zahŕňať viditeľné poškodenie, ale aj to, že počas behu v nich pociťujete diskomfort. Zadovážte si novú bežeckú obuv, ak:
Máte pri behu bolesti
Ak počas behu pociťujete bolesti a vaše tenisky majú v medzipodrážke tlmiacu penu, treba ich vymeniť.
Medzipodrážka je viditeľne opotrebovaná
Pozrite sa na penu v spodnej časti päty. Ak je poničená, utekajte si kúpiť nové tenisky.
Zmenil sa vám bežecký krok
Venujte pozornosť akýmkoľvek zmenám v stabilite či zarovnaní chodidiel. Môže ísť o príznaky opotrebovaných tenisiek.
Že je čas na výmenu tenisiek, môžete vedieť aj podľa toho, koľko kilometrov už majú za sebou. Je dobrý nápad meniť ich po každých 500 až 800 kilometroch. No prečo je to tak? Prečo v nich neprekonať hranicu 1000 kilometrov?
Aby ste sa vyhli zraneniam či bolesti pri behu, maximálne po 800 kilometroch by ste tenisky mali naozaj zahodiť a obuť si nový pár. Veríme, že máte tréningovú apku alebo športové hodinky, takže aj dobrý prehľad o tom, koľko kilometrov máte v nohách. Okrem objemu kilometrov vstupujú do hry aj ďalšie faktory, napríklad bežecký štýl, telesná hmotnosť, typ tenisiek a ich kvalita. Všetko spomínané ovplyvňuje, ako dlho vám obuv vydrží.
Riziká nosenia obnosenej obuvi
Už ste azda pochopili, že behanie v opotrebovanej obuvi prináša isté riziká a môže mať negatívne dôsledky na zdravie. Vaše telo si určite všimne rozdiel medzi starými a novými teniskami, ktoré poskytujú dobrú oporu a odpruženie. Ak beháte v obnosenej obuvi, riskujete:
- zápal šliach
- únavovú zlomeninu
- zápal okostice píšťaly
- plantárnu fascitídu
- bolesti kolien
- všeobecnú zvýšenú záťaž na kĺby
Radíme vám, aby ste mali aspoň dva páry bežeckých tenisiek – jedny na cesty a druhé do terénu. Je to zdravšie a bezpečnejšie. Noste funkčné ponožky a venujte pozornosť zdraviu svojich chodidiel. Telo sa vám poďakuje.
Kvalitné bežecké tenisky za dostupnú cenu nájdete na exisport.com.
Text: Running
Foto: Shutterstock