Cesty nielen k tatranským plesám. Hlavné východiskové body pre tatranské túry.

Toto sú niektoré zo základných túr vo Vysokých Tatrách s informáciami odkiaľ vyraziť a koľko vám to bude trvať.

Romantické Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je významné centrum turizmu a zimných športov. Dostanete sa sem aj elektrickou železnicou z mesta Poprad, ktoré je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Električky premávajú v Tatrách na tratiach v dĺžke až 40 kilometrov a obsluhujú 22 staníc a zastávok.

Romantické Štrbské pleso. Foto: Shutterstock

Zo Štrbského plesa si tiež môžete spraviť výlet unikátnou „zubačkou“, pozrieť si najfotografovanejšiu panorámu – skokanský mostík, ktorý sa čnie nad druhým najväčším tatranským plesom – Štrbským.

Toto miesto je ideálnym východiskovým bodom pre nenáročnú celoročnú túru Mlynickou dolinou k vodopádu Skok, od ktorého sa tí zdatnejší môžu vydať (ale už len mimo zimnej uzávery chodníkov) ešte vyššie na Bystrú lávku a zostúpiť späť Furkotskou dolinou.

Tí zdatnejší sa zo Štrbského plesa môžu dostať do Furkotskej doliny. Foto: Shutterstock

Zo Štrbského plesa sa dá podniknúť celodenný výstup na Kriváň alebo opačne, vydať sa smerom na Popradské pleso, ktoré je počiatkom známej túry k najväčšiemu (viac ako 20 ha) a najhlbšiemu (až 53 m) zo všetkých plies na slovenskom území Vysokých Tatier, Veľkému Hincovmu plesu.

Chata pod Soliskom

Nadmorská výška: 1 840 m n. m.
Vedie k nej: lanovka zo Štrbského plesa a tiež modrá turistická značka, po ktorej trvá výstup zhruba 60 minút

Chata pod Soliskom. Foto: Shutterstock

Chata pod Soliskom je najmladšou chatou vo Vysokých Tatrách. V roku 1943 Klub slovenských turistov a lyžiarov vybudoval na svahu Predného Soliska lyžiarsku zjazdovku s vlekom, ktorý bol v tom čase najdlhším lyžiarskym vlekom v bývalom Česko-Slovensku. Už o rok neskôr pre lyžiarov neďaleko konečnej stanice vleku vyrástla prízemná drevená chata, ktorú uviedli do čiastočnej prevádzky 6. februára 1944.

Chata bola postavená ako útočisko pre lyžiarov v zlom počasí, a keďže počas nasledujúcich povojnových rokov nebola dostatočne využívaná, postupne začala chátrať. Horolezci chatu opravili, pracovníci TANAP-u opravili chodníky do Furkotskej doliny a nová sedačková lanovka zo športového areálu na Solisko uvedená do prevádzky v januári 1970 pomohla zvýšiť nielen návštevnosť chaty, ale aj novoupravenej zjazdovky z Predného Soliska na Štrbské Pleso.

Ku chate pod Soliskom vedie lanovka pre lyžiarov. Foto: Shutterstock

V roku 2003 prešla chata celkovou prestavbou a dodnes poskytuje turistom celoročne domácu stravu, nápoje, informácie a ubytovanie. Okrem týchto vymožeností má v ponuke celkom zdarma prírodné solárium na veľkej slnečnej terase s jedinečným výhľadom na Kriváň, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry.

Je východiskovým bodom na vrchol Predné Solisko 2 117 m n. m. – najvyšší bod dostupný pešo vo Vysokých Tatrách aj počas zimnej uzávery.

Chata pri Popradskom plese a Majláthova chata

Nadmorská výška: 1 500 m n. m.
Vedie k nim: červená turistická značka zo Štrbského plesa (ktorá sa neskôr zmení na zelenú a napojí na modrú) alebo modrá turistická značka po spevnenej ceste zo zastávky TEŽ Popradské pleso v Mengusovskej doline, pričom obe trasy by ste mali prejsť za 85 minút.

Z Popradského plesa môžete vystúpať do Sedla pod Ostrvou. Foto: Shutterstock

Obe chaty s celoročnou prevádzkou sa nachádzajú v krásnom prostredí Mengusovskej doliny na severnom brehu Popradského plesa. Prežili naozaj rušnú históriu a k podobe, v akej chaty poznáme dnes, viedla tŕnistá cesta.

Vďaka iniciatíve horolezca, geológa, ale najmä milovníka Vysokých Tatier Dr. Pavla Lazara začala od 26. marca 2011 verejnosti po mnohých rokoch opäť slúžiť obnovená Majláthova chata. Stojí na pôvodnom mieste a je postavená podľa dobových fotografií a dokumentov.

Po jej boku stojí väčšia Chata pri Popradskom plese, známa ako Horský Hotel Popradské Pleso (bývalá Chata kpt. Morávku), pretože charakterom pripomína skôr horský hotel ako horskú chatu. Ubytovanie a občerstvenie ponúkajú oba objekty.

V oblasti navštívte: po červenej turistickej značke sa dá celoročne vyjsť až na Sedlo pod Ostrvou, odtiaľ podľa počasia a schopností ďalej k Batizovskému plesu. Od plesa môžete pokračovať ďalej po červenej značke až k horskému hotelu Sliezsky dom alebo zísť po žltej značke dole do obce Vyšné Hágy.

Symbolický cintorín

Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu.

Tatry nie sú len o pokorených štítoch. Niekedy totiž štíty pokoria človeka a ukážu mu, že v súboji príroda vs človek je víťaz jasný. Práve z tohto dôvodu vznikol v Tatrách i tzv. symbolický cintorín.

Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách. Foto: Shutterstock

Nápad na jeho založenie dostal v 30. rokoch minulého storočia český maliar Otakar Štáfl, ktorý sa do jeho výstavby pustil aj so svojou manželkou a s priateľmi s cieľom uctiť tých, ktorí v Tatrách prišli o život, a varovať tých, ktorí sa do hôr vydávajú.

Uprostred cintorína stojí malá kaplnka s oltárom, nad ktorým údajne kedysi visela Štáflova olejomaľba a zvon s mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“.

Ako sa tam dostať?

Symbolický cintorín nájdete pod Popradským plesom v nadmorskej výške 1 525 m n. m. Najjednoduchší spôsob, ako sa tam dostať, je pešo po spevnenej ceste zo železničnej zastávky Popradské Pleso. Výstup vám bude trvať 1 hodinu 10 minút. K cintorínu sa tiež môžete prejsť zo Štrbského plesa, odkiaľ to trvá zhruba 1 hodinu a 30 minút.

Kedy je vhodný čas?

Cintorín je pre návštevníkov otvorený mimo sezónnej uzávery, a to od 15. júna do 31. októbra.

Text: Ivana Budajová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu