Čo sú enzýmy? Všetko, čo o nich potrebujete vedieť
Enzýmy sú látky, ktoré sa nachádzajú v našom tele a v potravinách. Enzýmy zlepšujú trávenie a následne celé fungovanie tela. Sú však nesmierne citlivé a často ich ničíme, ako ich teda ochrániť?
Hlavnými živinami, ktoré prijímame zo stravy, sú:
- bielkoviny (proteíny)
- cukry (sacharidy)
- tuky (lipidy)
Tieto látky sa musia v tele rozložiť a následne vstrebať. Chemické reakcie potrebné na rozklad potravy by boli bez enzýmov príliš pomalé.
Enzýmy sú biologické katalizátory, čo znamená, že urýchľujú chemické reakcie.
Enzýmy sú potrebné pre väčšinu chemických reakcií v organizmoch! Tieto reakcie rozkladajú chemické molekuly v našom tráviacom systéme. Na druhej strane tiež skladajú chemické molekuly kdekoľvek v našom tele.
Enzýmy sú proteíny (bielkoviny), ktoré majú určitý tvar. A každý enzým má svoje aktívne miesto. Do tejto aktívnej časti enzýmu presne zapadnú látky (živiny), ktoré enzým trávi – ako skladačka!
Čo ovplyvňuje prácu enzýmov
Aktivitu enzýmov ovplyvňujú rôzne fyzikálne faktory:
Nízka teplota
Pri určitej teplote enzýmy pracujú lepšie a hýbu sa rýchlejšie. Teplota v ľudskom tele sa udržiava na 37°C, a to je aj teplota, kedy enzýmy v ľudskom tele pracujú najlepšie!
Aha, preto zmrzlina a studené jedlo z chladničky nie sú práve najlepšie stráviteľné!
Ale aj vysoká teplota škodí…
Vysoké teploty narúšajú tvar aktívneho miesta enzýmu, čo znižuje jeho aktivitu alebo mu úplne znemožňuje jeho prácu! Takýto enzým sa stal kvôli vysokej teplote denaturovaný.
Ako už vieme, každý enzým je vyrobený z proteínov a proteíny sú vyrobené z aminokyselín. Aminokyseliny sú však v tejto veľkej molekule enzýmu držané pokope jemnými silami.
Tieto jemné sily sa ničia vysokými teplotami. Enzým, vrátane svojej aktívnej časti mení tvar a látka (napríklad živina) do neho už viac nezapadne, nebude tam pasovať. Tým pádom sa chemická reakcia spomalí alebo úplne zastaví.
To teda znamená, že z potravín, ktoré boli zahriate nad určitú teplotu, teda sa varili, piekli a smažili, už žiadne enzýmy nezískame.
Naše enzýmy pracujú najlepšie pri vnútornej teplote nášho tela – okolo 37°C. Nižšia teplota znamená, že sú menej aktívne a pomalšie, vysoká teplota ich môže úplne zničiť.
TRERE Tričko UYN Fusyon Cashmere
Vplyv pH
Enzýmy sú citlivé aj na pH (kyslosť/zásaditosť prostredia). Zmenou pH v ich okolí sa tiež mení tvar aktívnej časti enzýmu.
Extrémne hodnoty pH tiež denaturujú enzýmy. Zmeny sú zvyčajne trvalé.
Rôzne enzýmy fungujú pri rôznych hodnotách pH a optimálne pH je v rôznych častiach tela rôzne. Napríklad črevné enzýmy majú optimálne pH okolo 7,5. Enzýmy v žalúdku majú optimálne pH okolo 2.
Svoje pH v tele však celkovo ovplyvňujeme tým, čo jeme a čo robíme. Ideálne mierne zásadité prostredie vytvára surové ovocie a zelenina. Naopak pečivo, sladkosti, varené jedlá, živočíšne výrobky a stres telo prekysľujú.
A teraz skúste odpovedať na pár otázok:
Z čoho sa skladajú enzýmy?
Enzýmy sa skladajú z bielkovín (proteínov) a tie sa skladajú z aminokyselín.
Kde sa nachádzajú enzýmy?
Enzýmy sa nachádzajú v rôznych častiach nášho tela a v strave, ktorá nie je spracovaná pri vysokej teplote.
Čím sa enzýmy najviac ničia?
Enzýmy sa ničia vysokými teplotami a príliš kyslým/príliš zásaditým pH prostredím.
Pri akej teplote pracujú enzýmy najlepšie?
Pri vnútornej teplote nášho tela - 37°C.
Aká strava obsahuje najviac enzýmov?
Enzýmy sú teda citlivé látky, biokatalyzátory, ktoré urýchľujú procesy v našom tele. Niektoré sa v našom tele už nachádzajú, iné prijímame zo surovej stravy. A to je ďalší dôvod jesť čerstvú zeleninu a ovocie.
Silvester na Maledivách
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock