Depresia je viac ako len smútok

11. mája 2024
smutná žena, ktorá prežíva depresiu

Patrí medzi najčastejšie závažné psychické poruchy. Napriek tomu sa stáva, že ju mnohí ľudia stále zľahčujú. Depresia má pritom veľkú silu. Pomaly sa šíri celým telom, až vás celkom pohltí. Ženy ňou trpia dvakrát častejšie ako muži.

Cítiť smútok je úplne normálne. Život prináša rôzne situácie, mnohé sú pre nás ťažké. Napríklad strata blízkej osoby. Po nej je smútok prirodzená reakcia a bolo by zvláštne, ak by sme ho nepociťovali. Smútok však nemusí znamenať okamžite depresiu. Smútok totiž dokážeme spracovať. U niektorých trvá dlhšie, u iných kratšie, ale raz nastane moment, keď sa to zlomí. Smútok je totiž vyjadrením nálady, keď reagujete na okolnosti, v ktorých sa nachádzate, no na rozdiel od depresie sa vaša nálada časom zmení.

Pri depresii je to naopak. Ak ju necháte, premôže vás a nebude vo vašich silách s ňou bojovať. Depresia nie je len pocit smútku, ktorý ju sprevádza. Depresia je choroba.

Ničí všetko naokolo

Oficiálne je to označenie stavu charakterizovaného pocitmi smútku, beznádeje a často bezcennosti a sprevádzaného fyzickými aj duševnými príznakmi. Depresia sa dá opísať ako smútok, ktorý ovládne váš život a ovplyvní vaše každodenné aktivity, čo spôsobí, že nebudete schopní fungovať. Zažiť smútok znamená, že si stále môžete užívať činnosti, ktoré sa vám predtým páčili.

Na druhej strane depresia je všetko pohlcujúci smútok, ktorý ničí radosť zo života a vy dni trávite ponorení do negatívnych myšlienok. Pre mnohých môže byť tento temný pocit intenzívny a ohromujúci. Môže spôsobiť, že sa budú cítiť beznádejne a bezmocne a môže trvať týždne, mesiace, alebo dokonca dlhšie.

Práve intenzívny, dlhotrvajúci smútok je jeden z príznakov, ktorými ľudia opisujú depresiu. Napriek tomu, že je depresia vo svete rozšírená, stále okolo tejto choroby panuje zmätok. Mnohí nechápu, že existujú rôzne druhy depresie a že ak sa nelieči, môže sa vkrádať do všetkých častí ich života a ovplyvňovať vzťahy a zdravie.

žena, ktorá prežíva depresiu
Depresia je všetko pohlcujúci smútok, ktorý ničí radosť zo života a vy dni trávite ponorení do negatívnych myšlienok. Foto: Shutterstock.

Čo ju spôsobuje?

Depresia je často spôsobená kombináciou biologických, psychologických a genetických faktorov. Môže sa vyskytnúť, keď dôjde k určitým zmenám v mozgu, alebo ak uviazneme v opakujúcich sa negatívnych vzorcoch myslenia.

Faktory ako strata zamestnania, rozvod alebo problémy v škole môžu mať veľký vplyv na to, že sa u niekoho spustí depresia. Jej záchvat môže prísť po traumatickej udalosti alebo zmene okolností v živote človeka. Môže sa vyskytnúť aj v dôsledku zmien v mozgu, alebo závislosti na drogách či alkohole.

Depresia sa môže počas života vyvinúť u každého z nás. Neexistuje spôsob, ako určiť, či vaše pocity budú alebo nebudú dočasné, alebo či u vás vypukne dlhodobá depresia. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité rozpoznať jej príznaky, aby ste v prípade potreby vyhľadali pomoc.

Vedci sa prikláňajú k názoru, že za depresiu môže viacero faktorov. Jeden z nich je genetika. Niektoré štúdie potvrdili, že keď má rodič depresiu, riziko jej prepuknutia u dieťaťa sa zvyšuje počas dospievania a pokračuje až do dospelosti. Ďalší faktor je hladina hormónov, ktorá sa mení vplyvom tehotenstva, menštruácie, činnosťou štítnej žľazy alebo menopauzou. Zistilo sa, že keď mali ženy pred menopauzou vyššie hladiny testosterónu, mali viac depresívnych symptómov. Spúšťačom môžu byť aj strata milovanej osoby, trauma, zneužívanie, chronický stres a veľké životné zmeny.

Vtedy stúpa hladina kortizolu, ktorý sa vylučuje počas stresujúcich, traumatických období. Miera depresie je tiež vyššia u ľudí užívajúcich návykové látky. Tu sa však vysvetlenia dôvodov rozchádzajú. Nie je vedecky potvrdené, či depresia vedie k užívaniu návykových látok ako spôsobu zvládnutia problému a zmiernenia príznakov, alebo naopak, či užívanie návykových látok vedie k depresii.



Depresia nemá vždy „dobrý“ dôvod

Niekedy ľudia upadnú do depresie bez z toho,aby sa im stalo niečo vážne, niečo, čo by okolie uznalo za dobrý dôvod na to, aby boli smutní. Pri klinickej depresii však nemusí nevyhnutne existovať dôvod na to, ako sa cítite. V skutočnosti má vo svete 16 miliónov dospelých depresiu bez toho, aby zažili negatívnu udalosť, alebo čelili nejakému typu životnej zmeny.

To môže viesť k úbytku súcitu a pocitom nepochopenia zo strany okolia, ktoré jednoducho nevie pochopiť, že depresia môže existovať aj bez spúšťača alebo vonkajšieho stresového faktora. Jedno z vysvetlení je, že depresia je spojená s nerovnováhou v neurotransmiteroch, ktoré pomáhajú regulovať nálady. Teória hovorí, že príliš veľa alebo príliš málo týchto chemických látok môže prispieť k spusteniu depresie.

Chemické látky v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vašu náladu, môžu byť v nerovnováhe, čo spôsobuje, že sa cítite zle, aj keď sa zdá, že všetko vo vašom živote je v poriadku. Niektorí ľudia s depresiou majú pocit, že sú slabosi. Môžu sa pýtať, či to, čo cítia, je skutočné, najmä ak sa depresia objaví bez toho, aby bola spustená negatívnou udalosťou.

1/2
Zavrieť reklamu