Depresia je viac ako len smútok

11. mája 2024
smutná žena, ktorá prežíva depresiu

Patrí medzi najčastejšie závažné psychické poruchy. Napriek tomu sa stáva, že ju mnohí ľudia stále zľahčujú. Depresia má pritom veľkú silu. Pomaly sa šíri celým telom, až vás celkom pohltí. Ženy ňou trpia dvakrát častejšie ako muži.

Mnoho druhov

Depresia má mnoho podôb a môže sa vyskytnúť u každého z nás. Poznanie rôznych druhov depresie je prospešné pre pochopenie toho, či došlo k udalostiam alebo situáciám, ktoré ju mohli spôsobiť. Pri veľkej depresívnej poruche sú symptómy pociťované denne a narúšajú každodenný život. Pri pretrvávajúcej depresívnej poruche sa symptómy prejavujú dlhší čas, pričom nemusia byť intenzívne.

Ďalšie rozšírené druhy sú manická depresia, depresívna psychóza, ktorú sprevádzajú halucinácie, známa popôrodná depresia či situačná depresia sprevádzajúca špecifické životné zmeny ako strata človeka, choroba a pod.

Kedy je to už depka

Každému z nás sa môže stať, že prechádza neľahkým obdobím, keď sa cíti skleslý a smutný. Ak to trvá dlhšie, môžete sa začať pýtať, či nebojujete s depresiou. Kľúčový indikátor depresívnej epizódy je, ak smútok trvá dlhšie ako dva týždne.

Ak ani potom nezačnete prežívať šťastné chvíle, ktoré kompenzujú tie zlé, niečo nie je v poriadku. Vedieť, kedy požiadať o pomoc, môže uľahčiť život s depresiou. Ak sa pokúsite ignorovať príznaky v nádeji, že zmiznú samy, mohlo by byť ťažšie sa s nimi vysporiadať. Časom môžu byť depresívne epizódy intenzívnejšie. Prvý krok k zlepšeniu vášho duševného zdravia je dohodnúť si stretnutie s lekárom.

smutná žena, ktorá prežíva popôrodnú depresiu
Depresia má mnoho podôb a môže sa vyskytnúť u každého z nás. Foto: Shutterstock.

Najväčšie mýty

S depresiou súvisí veľa mýtov. Ich poznanie nám pomôže zmeniť konverzáciu o depresívnych poruchách. Určite vám už niekto povedal: Ach, cítim sa taký deprimovaný…, aj keď bol v skutočnosti len smutný. Takéto bežné vyjadrenia zľahčujú skutočnú depresiu v očiach ľudí. Depresia a jej dôsledky nie sú pre každého rovnaké a nemožno ich vyliečiť pozitívnymi myšlienkami.

Nie každý má všetky príznaky depresie, a napriek tomu ňou môže trpieť. Mnoho ľudí si myslí, že ak máte depresiu, môžete sa z nej dostať sami, ak sa sústredíte na pozitívne veci. Ak by to bolo také jednoduché, nekončili by sa mnohé depresie tragicky. Depresia si vyžaduje účinnú liečbu. Nie je to niečo, z čoho sa môžete vyspať, ako po zlom dni. Ak sa nelieči, môže trvať týždne, mesiace alebo roky.

Vyhľadanie pomoci

Liečba depresie sa môže líšiť v závislosti od osoby a druhu depresie. Niektorí ľudia dobre reagujú na lieky, niektorí používajú individuálnu a skupinovú terapiu a iní považujú za najlepšie tieto dve liečby kombinovať. Terapeut vám pomôže naučiť sa, ako efektívne zaobchádzať so spúšťačmi, keď sa vyskytnú a tiež pomôže nájsť spôsoby, ako sa vyhnúť spúšťačom, aby boli depresívne epizódy menej pravdepodobné.

Neexistuje žiadny univerzálny prístup k liečbe depresie, takže je dôležité mať na pamäti, že to, čo funguje u priateľa alebo člena rodiny, nemusí fungovať rovnako dobre u vás. Vždy je potrebné pristupovať individuálne. Ani liečba medikamentmi nemusí zabrať hneď na prvý raz, často je potrebné medikamentáciu meniť.

Nádej existuje

Depresia je zvládnuteľná a liečiteľná choroba. Ale mýty, nedorozumenia a stigmy pre mnohých tvoria aj naďalej prekážky v liečbe. Dôležité je mať na pamäti, že pri boji s depresiou existuje východisko. Depresiu môžete zvládnuť. Prvý krok je začať ju brať vážne, nezľahčovať svoj stav, vnímať svoje pocity a začať sa viac o seba starať.


Text: Jana Vrbová / RELAX
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu