Dnes je Deň duševného zdravia. Prinášame vám osem tipov na to, ako sa preventívne starať o to svoje

10. októbra 2022

Pandémia Covid-19 poukázala na viacero aspektov nášho bežného života: okrem tých viditeľných intenzívne preskúšala aj našu zanedbávanú a na prvý pohľad neviditeľnú súčasť – duševné zdravie.

1. Pravidelne navštevujte prírodu

Pobyt v prírode môže mať upokojujúci efekt na ľudskú myseľ. Podľa výskumu britskej Mental Health Foundation bol najobľúbenejším spôsobom vyrovnávania sa so stresom počas pandémie v roku 2020 práve pobyt v prírode.

Príchod do lesa, prechádzka na čerstvom vzduchu, vnímanie rôznych vôní a vzruchov vám môže pomôcť prísť na iné myšlienky. Slúchadlá a hudbu nechajte doma a započúvajte sa do zvukov prírody – šumu stromov a listov, štebotu vtákov, krokov okoloidúcich. Dovoľte svojej mysli prepojiť sa s okolím.

2. Nepodceňujte spánok

Každý, kto mal niekedy problémy so spánkom vie, aký je rozdiel medzi kvalitným spánkom, počas ktorého si oddýchne telo aj myseľ a nekvalitným spánkom, ktorý doháňame na druhý deň rôznymi kofeínovými nápojmi a nakopávačmi.

U mnohých ľudí je práve problém so spánkom jedným z prvých viditeľných prejavov problémov s duševným zdravím. Dospelí by mali denne spať 7 až 9 hodín. Pokiaľ máte problémy so spánkom, vyskúšajte si vytvoriť spánkovú rutinu – večer choďte do postele a ráno vstávajte vždy v rovnakom čase (aj počas víkendu).

Pred spánkom sa vyhýbajte obrazovkám, náročnému cvičeniu, kofeínovým nápojom a alkoholu.

Pred spánkom sa vyhýbajte obrazovkám, náročnému cvičeniu, kofeínovým nápojom a alkoholu. Foto: Shutterstock.

3. Plánujte, aby ste sa mali na čo tešiť

Niekedy sa môžeme cítiť beznádejne, lebo aj keď sa snažíme pozrieť dopredu, nie je tam nič, na čo sa môžeme tešiť. Preto, ak je to možné, plánujte si aktivity, na ktoré sa môžete tešiť – od stretnutia s priateľmi v piatok večer, cez pravidelné hodiny tanca, až po letnú dovolenku.

Naplánujte si napríklad: účasť na koncerte obľúbenej kapely, víkendový výlet, večer v kine alebo pravidelné stretnutie na káve s priateľkou.

4. Rozprávajte sa s ľuďmi, ktorým dôverujete

Áno, vždy je niekto okolo nás, kto sa v danej chvíli môže mať horšie alebo rieši existenčné problémy. Zvykli sme svoje problémy hromadiť v sebe a nerozprávať sa o nich. Možno vám to pripadá ako slabosť alebo jednoducho nechcete svojich priateľov zahlcovať svojimi problémami.

Nie je to však riešenie. Skúste o svojich problémoch hovoriť nahlas – keď ich vyslovíte nielenže získate novú perspektívu, môžete na ne hľadať riešenie dvaja. Často však ani netreba hľadať riešenie, len vypustiť emócie – otvoriť fľašu a nechať ju vypeniť.

2/3
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu