Dnes je Deň duševného zdravia. Prinášame vám osem tipov na to, ako sa preventívne starať o to svoje
Pandémia Covid-19 poukázala na viacero aspektov nášho bežného života: okrem tých viditeľných intenzívne preskúšala aj našu zanedbávanú a na prvý pohľad neviditeľnú súčasť – duševné zdravie.
5. Prispejte svojou troškou ku krajšiemu svetu
Sami viete, ako vám vie zlepšiť deň, keď sa na vás niekto na ulici usmeje, podá vám niečo, čo vám vypadlo z kabelky, alebo vás kolegyňa pochváli, ako dobre vyzeráte. Čo tak tieto malé radosti odraziť ďalej do sveta? Výskum MHF tiež ukázal, že byť príjemným voči okoliu je dobré pre obidve strany. Nielenže niekoho potešíte, ale zároveň budete hrdí sami na seba, že ste urobili krok mimo svoju komfortnú zónu a urobili ste dobrý skutok.
Stačí málo: skúste sa dnes na niekoho usmiať a popriať im pekný deň.
6. Skúste sa viac hýbať
Naše telá sú pevne prepojené s mysľou. Pravidelný fyzický pohyb sa vie preto odraziť aj na našom duševnom zdraví. Spôsobov, ako sa hýbať je nespočetne veľa – tancovať v obývačke pre radosť, ale aj chodiť na tanečné hodiny s lektorom, rôzne druhy športu, práca v záhrade, venčenie psa.
Počas športu telo vytvára hormóny, vďaka ktorým sa cítime dobre – nielen v tej chvíli. V dlhodobom horizonte sa cítime lepšie, lebo výsledok športu a driny vidíme aj na svojom tele. Navyše sa stretávame s ľuďmi, ktorí sú rovnako nastavení – a o benefitoch fyzického pohybu by sme mohli ďalej rozprávať.
7. Jedzte zdravšie
Jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme vplývajú na naše telo, mozog a náladu – a to v dobrom, aj v zlom. Veľké množstvo cukru nás na chvíľu poteší, ale v konečnom dôsledku unaví. Podobný efekt môže mať aj kofeín a energetické nápoje.
Vyskúšajte do svojho jedálnička zaradiť viac zeleniny a ovocia, ktoré sú základnou zložkou zdravého životného štýlu. Vplyv však môže mať aj to, ako jeme. Obed s kolegami, či večera s priateľmi alebo rodinou napomáha k zlepšovaniu vzťahov okolo nás.
8. Buďte zvedaví a skúšajte nové zážitky
Každý z nás sa skôr či neskôr zasekne v každodennom stereotype. To môže niekomu vyhovovať, iní ľudia však vnímajú pocity stagnácie, ktorá môže smerovať až do rezignácie.
Život so sebou prináša nové výzvy a podnety každý deň. Je niečo, čo ste už dlho chceli vyskúšať a nenabrali ste odvahu? Skúste sa spojiť s priateľmi, ktorí sú na rovnakej vlne a vyskúšajte to. Môžu to byť hodiny pole-dance alebo skúšanie adrenalínových športov. Otvorenosť voči novým vnemom a situáciám vám môže priniesť nové priateľstvá, no hlavne objavíte talenty, o ktorých ste doteraz možno netušili.
Všetky tieto tipy môžu slúžiť ako prevencia na zlepšenia vášho duševného zdravia. Ak sa však dlhodobo necítite dobre – máte napríklad úzkosti alebo depresie – neváhajte sa obrátiť na odborníka.
Text: EF/Relax
Foto: Shutterstock