Dôkazy, že byť ženou sa oplatí
Jedno srdce, ktoré vie tĺcť za dvoch, rafinovaná výmena výživných látok a hormonálny systém pracujúci ako švajčiarske hodinky. Ženské telo a jeho mystériá sú z biologického uhla pohľadu fascinujúce dielo.
Často, keď sa hovorí o ženách, spomína sa označenie nežnejšie pohlavie. To nežnejšie je vnímané ako slabšie, citlivejšie. Pritom podľa viacerých výskumov je ženské pohlavie v skutočnosti oveľa silnejšie, než sa zdá.
Ženy lepšie zvládajú stres a fyzickú bolesť, majú lepšiu pamäť, žijú dlhšie a zdravšie. Vďačia za to predovšetkým svojej hormonálnej výbave. Viedenský gynekológ a profesor Johannes Huber sa skúmaním ženského tela zaoberá počas celej svojej profesionálnej kariéry a je presvedčený, že z hľadiska evolúcie to ženy nad mužmi jednoznačne vyhrali.
Evolučné veľdielo
Spravme si na začiatok krátky výlet do minulosti, presnejšie do obdobia pred 230 miliónmi rokov, keď sa vyvinuli dve pohlavia. Matka príroda si vtedy povedala, že presunie rozmnožovanie do vnútra organizmu a ten iný organizmus dostal neskôr meno Eva. Eva ako žena.
Žena dostala, na rozdiel od muža, pre toto poslanie špeciálnu výbavu, vďaka ktorej vie ženské telo v sebe deväť mesiacov vyživovať iného živého tvora, čo jej organizmus oberie o takmer 140 000 kilokalórií.
Špeciálna výbava zahŕňala napríklad nový srdcový obeh, keďže ženské srdce musí počas tehotenstva biť za dvoch – pre seba a pre dieťa. To bol prvý krok, ktorý vytvoril základ rozdielov medzi pohlaviami.
Zdvihnite si náladu: Riešenia konkrétnych situácií
Dobré vírusy
Ďalším hráčom, ktorý výrazne ovplyvnil vývoj ženského tela, boli vírusy. Vírusy vnímame ako niečo zlé, nebezpečné, život ohrozujúce. Ženy im však z evolučného hľadiska vďačia za dve veľmi dôležité veci. Vírusy zohrali dôležitú úlohu pri vývoji ľudského mozgu, keď vďaka nim došlo k expanzii mozgovej kôry.
Obzvlášť zaujímavé je, že v ženskom tele sa táto zmena udiala prvýkrát, a potom sa cez matku prenášala mitochondriami do ďalších pokolení. Mitochondrie, odborníkmi nazývané aj bunkové elektrárne, sú bunky, ktoré vytvárajú životnú energiu. Podľa profesora Hubera to znamená, že nie Adam, ale Eva bola prvým človekom.
Vírusy tiež súvisia so vznikom placenty, výživového vaku pre dieťa, ktorá je spojená so ženským obehom a rastie spolu s dieťaťom. A práve tento rast vznikol vďaka vírusom. Placenta je v skutočnosti ako rakovina, ktorá rastie vďaka vírusom, čo môže vyznievať strašidelne. Fascinujúce na tom je, že na rozdiel od rakoviny sa jej rast zastaví a po narodení ju telo vypudí.
Zlé hormóny
Šéfka je nejaká nervózna, asi má krámy, hovorí jeden kolega druhému… Určite ste už aj vy zažili posmešky poukazujúce na ženskú emocionálnu nestabilnosť. Aj preto často vnímame hormón ako niečo zlé, niečo, čo nemáme pod kontrolou, niečo, kvôli čomu bezdôvodne vybuchneme, alebo sa rozplačeme.
Skúste sa však na to pozrieť očami profesora Hubera, ktorý vo svojej knihe prirovnáva ženské telo s jeho komplexom hormónov k prvotriednym švajčiarskym hodinkám. Oproti tomu mužské telo vníma ako lacnú čínsku napodobeninu. Toto tvrdenie podporuje podľa neho fakt, že ženské vaječníky sú schopné vytvárať až tri zložité endokrinné hormonálne systémy produkujúce estrogén, progesterón a mužské hormóny.
Na rozdiel od mužov, ktorých telo vytvára iba jeden hormón, testosterón. V žene fungujú tieto tri systémy neprerušovane, navzájom sa ovplyvňujú a pôsobia aj na ženský cyklus.
Športovanie v menopauze
Záruka šťastia
Ženy počas života zažijú viaceré hormonálne výkyvy, najprv pubertu, potom tehotenstvo a nakoniec klimaktérium. Navyše to v malej miere ešte zažívame každý mesiac počas menštruácie. Žena sa tak v živote musí vysporiadať s neustálymi zmenami. Na to, aby ich zvládla lepšie, je dobré poznať svoje telo, vedieť, ktoré hormóny vyvolávajú aké zmeny. Platí tu jednoduchá rovnica: Čím viac si budete rozumieť, tým lepšie si budete vedieť pomôcť.
Počuli ste napríklad niekedy o hormóne spokojnosti? Prináša pokoj, dobrý spánok, krásnu pleť a zdravé vlasy. A po tom predsa túžime všetky! Reč je o progesteróne, najstaršom hormóne, aký súčasná medicína pozná. Vďaka nemu sa na začiatku tehotenstva ženám zlepšia sluch, chuť aj čuch, všetko preto, aby matka lepšie chránila nenarodené dieťa.
Počas menopauzy sa hladina progesterónu zníži a prichádzajú na rad klasické symptómy. So znížením progesterónu, menopauzou, prichádzajú problémy. Návaly potu každý deň dvadsaťkrát, zlý spánok, depresia, ale aj zvýšený cholesterol a nepravidelný tlkot srdca.
Nie každá žena potrebuje počas menopauzy hormonálnu liečbu, ale v prípade silných ťažkostí by vôbec nemala váhať. Zabudnite na rolu ženy-trpiteľky. Keď vás bolí hrdlo, tiež siahnete po liekoch a nehovoríte si, že veď to prejde.
Osobný strážca
Na prvý pohľad to vyzerá ako paradox. Žena prináša na svet deti, stará sa o rodinu, o bežný chod domácnosti, čo by malo byť z hľadiska energetického výdaja život skracujúce. Napriek tomu ženy žijú dlhšie. Potvrdzujú to aj dáta, ktoré hovoria jasnou rečou.
Zo 43 ľudí, ktorí sa dožili veku 110 rokov, je 42 žien. Tiež si hovoríte, že je to odmena od prírody za všetky tie odmakané roky? Žena za to vďačí lepšiemu kardiovaskulárnemu systému, lepšej hladine cholesterolu pred menopauzou a lepšiemu krvnému tlaku.
Ženy sú totiž až do prechodu chránené vysokou hladinou estrogénu. Po prechode sa už rozdiely medzi pohlaviami zmenšujú, ale keďže u žien nastáva úpadok takmer o 10 rokov neskôr ako u mužov, v chorobnosti ich už nedobehnú.
Okrem už spomenutých výhod majú ženy lepšiu pamäť, v IQ testoch dosahujú vyššie výsledky, zvládajú fyzickú bolesť lepšie ako muži, sú spoločenskejšie a priateľskejšie. Tak čo, chceli by ste si to ešte s mužmi vymeniť?
Text: Jana Vrbová
Foto: Shutterstock