Fluór v zubných pastách – áno alebo nie?

16. marca 2014
Fluór v pastách. Foto: Shutterstock

Iste sa väčšina z vás v poslednom čase stretla v obchodoch s novým typom zubných pást, ktoré neobsahujú fluoridy ako účinnú látku pri ochrane zubov pred zubným kazom. Na čo sa vlastne v zubných pastách zlúčeniny fluóru používajú a aké majú riziká?

V polovici minulého storočia sa prišlo na to, že fluór a jeho zlúčeniny dokážu blokovať negatívne účinky zubného povlaku, pomáhajú reparácii už poškodenej skloviny a pri pravidelnom užívaní pôsobia priaznivo proti vzniku zubného kazu.

V niektorých štátoch sa začal v minimálnych množstvách pridávať do vody, soli a ako najúčinnejšie sa ukázalo jeho použitie v zubných pastách. Práve každodennosť jeho užívania v minimálnom množstve zabezpečuje jeho pozitívny účinok. Sú teda dôvody na to, aby sme sa ho tak ľahko vzdávali?

U malých detí sa odporúča používať minimum detskej pasty so zníženým obsahom fluoridov. V miestach, kde je zvýšený obsah fluóru vo vode, je dôvod zvážiť použitie pasty bez obsahu fluóru ako prevenciu zubnej fluorózy.

U dospelých je možné používať takéto pasty v prípadoch zníženého rizika tvorby zubného kazu a dokonalej ústnej hygieny alebo v prípadoch, že je alergológom preukázaná alergia na fluoridy a ich zlúčeniny.

Odborná verejnosť je pri pozitívach použitia fluóru v prevencii zubného kazu zajedno. Otázkou na ďalšie prekúmanie však zostáva množstvo a forma fluóru prijímaného do ľudského tela a jeho kumulatívne účinky.

Text: MUDr. Marcel Podhorec, zubný lekár, zubná klinika VITADENT Trenčín, www.zubnylekar.sk
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu