Gabriel Švajda: Behať môžete aj v zime, rozcvička má väčšiu dôležitosť

26. novembra 2019
Gabriel Švajda

Ak patríte medzi nadšencov behu, ani počas zimnej sezóny nemusíte zavesiť tenisky na klinec. Stačí poznať vlastné telo, prispôsobovať dĺžku tréningu svojim možnostiam, naučiť sa pracovať s dychom a mať dostatočnú výbavu.

Pri akej teplote už neodporúčate behať? 

Ja osobne by som odporúčal behať maximálne do teploty -5 °C až -10 °C pocitovej teploty, nakoľko v zimnom období je pocitová teplota vo veternom počasí o dosť nižšia ako tá na teplomere.       

Aké sú ideálne bežecké vzdialenosti v chladnom počasí? Aké tempo je vhodné pre rekreačného bežca?

Ak je vonku veľmi zlé počasie, napríklad poľadovica, nízka teplota, silný vietor, dážď, začiatočníkom by som odporúčal uprednostniť beh na páse, prípadne iné doplnkové športy či cvičenia.

Tým, že zimná príprava tvorí základ novej sezóny, začiatočníkom sa odporúča nabehať objemový základ. U každého je to individuálne vzhľadom na jeho bežecké plány a ciele počas roka.

Pri voľbe vhodného tempa radím začiatky konzultovať so skúsenými bežcami. Ako som už spomínal, v zimnom období sa pri behu uprednostňuje tempo, v ktorom zvládame dýchať prevažne nosom, aby sme zbytočne nevdychovali studený vzduch. Ani ja v zime nebehám tempá tri minúty na kilometer, ale o dosť pomalšie.

Počasie má zrejme vplyv aj na výbavu bežca. Z čoho by mala pozostávať práve v zime?

Výbava v zime pozostáva z vhodných bežeckých tenisiek. Odporúčam behať predovšetkým v teniskách s hrubšou podrážkou a pevnejšou pätou, aby malo chodidlo dostatočnú stabilitu.

Ďalšími súčasťami výbavy sú čiapka, prípadne čelenka, nákrčník, rukavice, termo oblečenie, ktoré odvádza pot. V chladnom počasí nie je vhodné oblečenie z bavlneného materiálu, ktoré zadržiava pot a zbytočne počas behu chladí telo. Po tréningu je nevyhnutné sa čo najskôr prezliecť zo spotených vecí.

Počas zimných mesiacov sú dni kratšie, a preto by bežci nemali zabúdať na svoju bezpečnosť. Lepšiu viditeľnosť si zabezpečia reflexnými prvkami a čelovkou.

Dostatok pitného režimu 

Pitný režim nerovná sa len čistá voda. Spestrite si ho napríklad nealkoholickým nápojom Zlatý Bažant Radler o,o%.

Radler grapefruit & rozmarín a radler tmavá višňa

Je bohatý na antioxidanty, má nízky obsah sodíka a, naopak, viac draslíka. Štvorica prírodných cukrov – fruktóza, glukóza, sacharóza a maltóza – vám navyše dodá rýchlu energiu.


2/2
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu