Čo si obliecť pod oblečenie? Správne vrstvenie oblečenia je základ.
Môžete mať akúkoľvek kvalitnú, materiálovo a technicky dokonalú drahú bundu, ale ak podceníte výber funkčného trička, tak sucho, teplo a pohodlie pri športe vám budú v zime na míle vzdialené. A to predsa nechcete.
Na to, aby sme sa v zime dokázali primerane obliecť, musíme najprv pochopiť, prečo nám je teplo alebo chladno. Naučte sa zotrvávať v optimálnej teplotnej zóne komfortu nielen pomocou pohybu, ale aj výberu vhodného oblečenia.
Hneď na začiatok vám prezradíme zlaté pravidlo, ktoré platí najmä v zime: Zostať pri športe v teple znamená zostať suchý.
Pot je totiž zodpovedný za to, že vám začne byť zima, hneď ako sa na bežkách či lyžiach zastavíte. Jeho funkcia je totiž najmä ochladzovacia a keď zostane na pokožke aj po tom, ako prestanete produkovať teplo pohybom, ochladzovací efekt trvá naďalej.
Tu vstupuje do hry pokus menej sa na športovú aktivitu obliecť, udržiavať stabilné tempo pohybu a vybrať si kvalitnú základnú vrstvu – termobielizeň. Tá kvalitná dokáže odvádzať vlhkosť preč od tela do ďalších vrstiev, kde sa ľahšie odparí bez toho, aby vás ochladzovala. Ak ste ale na poveternostné podmienky príliš naobliekaní, nepomôže vám ani top model termobielizne.
Bicyklovanie v zime – čo potrebujete?
Čo nás v zime hreje
Telesné teplo vytvára každá jedna bunka ľudského tela prostredníctvom biochemických reakcií, a nie hrubé zimné oblečenie, o ktorom mnohí mylne tvrdia, že „hreje“. Keď teda bunka spotrebúva živiny, vzniká energia potrebná na jej fungovanie a zvyškové teplo, ktoré potom zachytáva krv a roznáša ho po tele. Proces spaľovania energie vie telo prísne kontrolovať, vďaka čomu je naša telesná teplota zväčša stabilná. Ako je to možné?
Časť mozgu zvaná hypotalamus zakročí vždy, keď je teplota tela nižšia alebo vyššia než približne 37 stupňov Celzia, a vyšle signál buď potným žľazám, aby telo chladili, alebo svalom, aby sa začali chvieť a tak pomohli vyrábať teplo.
Pri športovaní je to trochu „komplikovanejšie“, pretože pracujúce svaly spaľujú väčšie množstvo glukózy a tým vzniká aj viac tepla. A toto teplo dokáže prepúšťať alebo udržať pri tele vhodne zvolený typ oblečenia na zimné športové aktivity.
Podľa čoho vyberať
Aby spodná vrstva dokázala pracovať naozaj efektívne, mala by sa pokožky priamo dotýkať. Pretože okrem materiálu a tvaru samotného vlákna hrá úlohu spracovanie a štruktúra výsledného úpletu, ktoré spoločne udávajú mieru transportu vlhkosti, izolácie, ale tiež stupeň elasticity, a teda aj schopnosť kopírovať ľudské telo. Tým sme sa dostali k základnému pravidlu pre výber vašej druhej kože – musí tú prvú dokonale obopínať, bez toho by nemohla správne fungovať.
Dôležitá je aj dostatočná dĺžka. Obtiahnuté a najmä kompresné oblečenie má tendenciu vyťahovať sa nahor, a tak je dôležité, aby postupne neodhalilo kríže. Samozrejme, nemusíte byť v tričku takí „obcucnutí“, až sa necítite komfortne, ale malo by sa dotýkať povrchu tela aj v driekovej oblasti a na bruchu. Preto je ideálne si termooblečenie skúšať. Tak zistíte aj to, či sú vám dosť dlhé rukávy, prípadne či vás v trojštvrťových nohaviciach netlačí spodný lem na lýtkach.
V predajni skúste v oblečení aspoň náznakom spraviť pohyb ako pri aktivite, ktorú budete v oblečení vykonávať, aby ste zistili, či sa napríklad nevyhŕňa.
Na trhu sú tenšie spodné vrstvy, ktoré fungujú dobre aj pri vyšších teplotách pod tenkou fukerkou alebo trikotom určeným na preteky športov ako skialp alebo beh na lyžiach. Do väčšej zimy si na ne môžete dať izolujúcu strednú vrstvu. Vybrať si však môžete aj o niečo hrubšie alebo hustejšie tkané tričko, ktoré po väčšinu roka využijete doplnené len o klasickú hrubšiu lyžiarsku bundu.
7 tipov na perfektnú zimnú zábavu pre (ne)lyžiarov na Slovensku
„Umelina“ verzus prírodný materiál
Mnoho ľudí má pri výbere dilemu, z akého materiálu zvoliť oblečenie priamo na telo. Tu vstupuje do hry večný „boj“ prírodný verzus umelý materiál.
K merino vlne sa pomaly pridávajú rôzne bambusové vlákna, hebký kašmír či rôzne iné materiály ako Natex a podobne. Na druhom konci stoja klasiky ako polyester, polypropylén, polyamid a iné.
Pri výbere prichádzajú do hry aj antibakteriálne vlastnosti materiálu, ktoré zabraňujú zápachu. Vlna merino je taká prirodzene a skutočne funguje. Vlnené spodné tričká sú však spravidla o niečo voľnejšie, keďže materiál nie je až taký strečový.
Syntetické vlákna majú naopak reputáciu, že začnú smrdieť pri prvom náznaku potu. Dnes už má väčšina z nich antibakteriálnu úpravu, hoci tá sa väčšinou nemôže rovnať merinu.
Na druhej strane však umelé vlákna rýchlo schnú, nesajú vlhkosť priamo do vlákna a odvádzajú ju preč od tela. Sú tiež elastickejšie, a tak môžu byť tričká z nich obtiahnutejšie. Ideálnym kombom môže byť zmes prírodných a umelých vláken v jednom.
Nakoniec porozmýšľajte, akým tempom sa v zime pri športe pohybujete. Rýchlo a zbesilo naháňate kilometre na bežkách či výškové metre na skialpoch? Najlepšou voľbou bude high-tech syntetika.
Rodinné výjazdy s veľkým počtom zastávok na čaj v kolibe? Zvoľte čisté merino s ležérnejším strihom.
Jeden kúsok na najrôznejšie outdoorové aktivity? Zvážte merino s prímesou syntetických vláken, prípadne najnovší hit – kašmír.
Obliecť sa je jednoduché
Každému vyhovuje niečo iné. Základom „prežitia“ je však oblečenie vyhovujúce podmienkam aj kondícii.
Ak sa pohybujete pomalšie, musíte sa obliecť inak ako človek, ktorý si v rámci párhodinového tréningu dá poriadne do tela a vráti sa späť domov. Navyše, ak pri športe nedokážete držať stabilné tempo a robíte časté prestávky, môžete vychladnúť.
Takíto ľudia sa preto zvyknú naobliekať, lenže hneď ako sa pohnú, potia sa ešte viac. Tu skôr odporúčame skúsiť držať stabilnejšie tempo, aj keď pomalšie, ale rovnomerné, a minimalizovať počet zastávok a čas státia.
Inak je to jednoduché − na telo voľte funkčné tričko s dlhým rukávom, trojštvrťové spodky a kvalitné lyžiarske podkolienky, ak si obúvate lyžiarky či dlhé spodky, a stredne vysoké ponožky, ak si obúvate topánky. Následne podľa druhu športovej aktivity zvoľte vrchné vrstvy. Bundu a nohavice z elastických materiálov, ktoré nebránia v pohybe, ak sa chystáte na skialp alebo bežky, a v prípade zjazdového lyžovania voľte hrubšiu lyžiarsku vetrovku a zateplené lyžiarske nohavice, ktoré môžu byť aj z hardshellového (teda neelastického) materiálu.
Nezabúdajte ani na doplnky, ako sú stredná vrstva v prípade ochladenia, priedušné rukavice a čiapka, ktoré dobre odvádzajú pot. Ideálne je zvoliť prvé športové výlety v známom prostredí a vyskúšať, aká kombinácia materiálov a vrstiev vám vyhovuje najviac.
Tatry vyliečia a potešia aj zamilovanú dušu
Slovník pojmov
Bezšvový úplet
Klasické tričká či nohavice sú zošité z dvoch dielov – prednej a zadnej strany. Pri bezšvovej konštrukcii sa celé torzo trička, resp. nohy nohavíc tkajú po obvode podobne ako ponožka. Pointou je minimum švov, ktoré by mohli dráždiť pokožku.
Syntetické vlákna
Najčastejšie používané umelé vlákna na technické oblečenie sú polyester, polypropylén, polyamid a nylon. Elastan im zase dodáva strečové vlastnosti.
Merino
Merino vlna pochádza zo špeciálne vyšľachtených oviec s rovnakým názvom. Vyznačuje sa najmä výbornou termoreguláciou v prípade zvýšenej miery vlhkosti a prirodzenou antibakteriálnosťou.
Odvádzanie vlhka
Technické látky majú schopnosť vysávať vlhkosť z povrchu tela a odvádzať ju na povrch látky, kde sa môže ľahšie odpariť a rozptýliť. Pokožka je tak suchšia a tým pádom nemáte pocit chladu.
Variabilný úplet
Niektoré tričká nie sú zošité z kusov látky, ale sú tkané priamo do výsledného tvaru. Výrobca tak môže meniť hustotu úpletu – látka je hrubšia tam, kde potrebujete zahriať viac, a redšia inde.
Antibakteriálna úprava
Označuje sa aj za antimikrobiálnu. Ide o rôzne úpravy syntetických materiálov, ktoré majú zabrániť množeniu baktérií a tým pádom zápachu. Hľadajte tie, ktoré sú označené ako trvalé.
Udržte si na bicykli nohy v teple
Čo si všímať pri kúpe?
Švy
Ploché švy sú vítané najmä na priliehavom oblečení. Predchádzajú tomu, aby vás tlačili či inak dráždili na pokožke. Najviac pritom zavážia okolo krku a na pleciach, najmä ak nosievate aj batoh.
Štítky
Na obtiahnutých kúskoch oblečenia sú najlepšie tlačené, resp. tkané štítky. Značka, informácie o veľkosti a inštrukcie k praniu – to všetko je vytlačené z vnútornej strany goliera alebo na nohaviciach na páse. Trčiace látkové štítky môžu odierať a aj tak ich pravdepodobne odstrihnete a zabudnete, na akej teplote sa má bielizeň prať.
Strih
Všetko je o kompromisoch. O niečo voľnejší strih znamená, že si základnú vrstvu môžete obliecť aj ako jedinú vrstvu na turistiku či iné outdoorové aktivity. Čím ďalej je však látka od pokožky, tým horšie dokáže odvádzať pot.
Predĺženie
Ak si kupujete základnú vrstvu do chladnejšieho počasia, môžete uvažovať o vyššom golieri – stojačiku. Dokáže totiž utesniť teplo vo vnútri. Na škodu nie sú ani predĺžené rukávy s otvorom na palec.
Chcete vedieť viac? Informácie o inovatívnych produktoch, technológiách a miestach predaja nájdete na www.uynsports.com.
5 lyžiarskych stredísk, v ktorých zažijete nezabudnuteľnú zimu na Horehroní.
Text: Valéria N.
Foto: UYN