Hormóny ako na húsenkovej dráhe

Predstavte si svoj hormonálny systém ako dobre vyladený stroj. Stačí, aby sa jedna súčiastka pokazila, a už sa v tom veziete.
Úzkosť a nespavosť
Kortizol
Ak sa dlhodobo nachádzate v životnej situácii, ktorá vám spôsobuje stres, telo začne vo väčšej miere vyrábať hormón kortizol, ktorý blokuje účinky hormónu šťastia serotonínu. Spôsobuje aj úzkosti, návaly paniky, bolesti hlavy a svalov či nevysvetliteľné priberanie.
K tomu často oslabuje imunitu, takže výsledkom je, že sa vôbec necítite byť vo svojej koži. Navyše sa práve na nej nepríjemne podpíše od sivastého sfarbenia cez suchú a šupinatú pokožku až po hlboké vrásky a akné. Kortizol rozkladá kolagénové vlákna, čoho následkom je ochabnutá pokožka. Pritom spôsob, ako vrátiť hladinu kortizolu do normálu, je celkom jednoduchý.
Stačí zvoľniť a naučiť sa vypnúť. Naučiť sa, ako znížiť hladinu stresu, v čom vám pomôžu relaxačné dychové techniky, jóga, meditácie, masáž, ale i prechádzka v prírode. Hladinu kortizolu zvyšuje už aj mierna dehydratácia, preto vám pomôže zrelaxovať aj pohár obyčajnej vody, ktorý v pokoji vypijete.