Jedlo, ktoré lieči. Tieto potraviny vám posilnia imunitu.

19. apríla 2020
Domáci vývar pomáha proti chrípke. Foto: Shutterstock

Imunitný systém je sieť tkanív, buniek a orgánov, ktoré bojujú s baktériami, vírusmi, hubami a parazitmi. Ak tento systém spozoruje v tele votrelca, vyšle špeciálne protilátky, ktoré sa ho pokúsia zneškodniť.

Nie vždy však funguje tak, ako má. Môžu za to rôzne imunitné ochorenia, no väčšinou je hlavným vinníkom zlá životospráva.

Nášmu imunitnému systému najviac pomôžeme, keď budeme dodržiavať hlavné zásady zdravého životného štýlu. To znamená pravidelne cvičiť, vyhýbať sa cigaretám, alkoholu a stresu, poctivo si umývať ruky a, samozrejme, konzumovať kvalitnú, vyváženú stravu.

Ak váš jedálniček pozostáva najmä z priemyselne spracovaných, nezdravých jedál, nepomôžu vám ani vitamínové tablety či výživové doplnky.

Čo jesť, aby sa vám chrípka vyhla?

Zázvor

Mnohí sa domnievajú, že tento štipľavý liek je koreň, v skutočnosti ide o podzemok. Pochádza z juhovýchodnej Ázie, má protizápalové a antibakteriálne účinky, zlepšuje prekrvovanie končatín, čím prispieva k posilneniu našej imunity. Okrem toho zvyšuje chuť do jedla, pomáha zmierniť nevoľnosť, znižuje krvný tlak a urýchľuje vstrebávanie živín. Tieto zázračné schopnosti z neho robia dokonalého pomocníka pri mnohých chorobách.

No netreba to s ním preháňať – podľa odborníkov by ste nemali konzumovať viac ako štyri gramy zázvoru denne.

Citlivejší jedinci by sa mu mali vyhýbať aj pred spaním – jeden z jeho vedľajších efektov je totiž aj búšenie srdca.

Nízkotučné jogurty

Najväčšia časť nášho imunitného systému – asi 80 %, sa nachádza v črevách. Je preto dôležité prijímať nielen vitamíny, ale aj „dobré baktérie“, a to najmä v jogurtoch či iných fermentovaných produktoch.

Kvalitný jogurt a iné fermentované potraviny obsahujú baktérie prospešné pre trávenie. Foto: Shutterstock
Kvalitný jogurt a iné fermentované potraviny obsahujú baktérie prospešné pre trávenie. Foto: Shutterstock

Je dokázané, že probiotiká v týchto výrobkoch môžu zmierňovať príznaky prechladnutia. Dávajte si však pozor na rôzne smotanové, presladené jogurty a namiesto toho hľadajte etikety s nápisom „živé, aktívne kultúry“.

Mastné ryby

Podľa prieskumov si rybie mäso dopraje raz za týždeň len 18 % Slovákov. Konzumovať by sme ich však mali oveľa častejšie, a to najmä lososy, tuniaky a sardinky, ktoré obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a vitamínu D.

Podľa štúdií sú práve ľudia s nízkymi hladinami vitamínu D náchylnejší na rôzne virózy. Mali by sme ho preto prijímať nielen zo slnka, ale aj v strave. Zdravé tuky zas priaznivo ovplyvňujú náš kardiovaskulárny a nervový systém.

Cesnak

Už antický grécky lekár Hippokrates predpisoval cesnak na liečenie rôznych zdravotných problémov.

Cesnak používal už Hippokrates. Foto: Unsplash
Cesnak používal už Hippokrates. Foto: Unsplash

Táto rastlina s výraznou vôňou je prírodné antibiotikum a zázračný liek na všetky infekcie, baktérie, vírusy i huby. Môže za to predovšetkým látka alicín, ktorá je zodpovedná aj za jeho štipľavú arómu.

Domáci vývar

Rovnako ako cesnak, poctivý, niekoľko hodín varený vývar dokáže uzdraviť telo aj dušu.

Kurací alebo hovädzí vývar obsahuje karnozín, ktorý nás dokáže ochrániť pred chrípkovými vírusmi.

Vývar pomáha proti chrípke. Foto: Unsplash
Vývar pomáha proti chrípke. Foto: Unsplash

A či je lepší kurací alebo hovädzí? Kurací má vyšší podiel omega-3 mastných kyselín a proteínov, hovädzí zas obsahuje viac minerálov. Je to teda na vás, no nič vám nebráni ich skombinovať.

Špenát

Táto zelená superpotravina obsahuje významnú živinu folát, ktorá telu pomáha vytvárať nové bunky.

Špenát podporuje náš mozog a nervové bunky. Foto: Shutterstock
Špenát podporuje náš mozog a nervové bunky. Foto: Shutterstock

Špenát sa môže pochváliť aj množstvom vlákniny a antioxidantov, ako je vitamín C, vitamín E a karotenoidmi, ktoré majú priaznivý vplyv na činnosť bielych krviniek. Aby ste zo špenátu mali čo najväčší úžitok, jedzte ho surový alebo zľahka podusený.

Nezabudnite dodržiavať pitný režim

Bez ohľadu na to, akými domácimi aktivitami si momentálne spestrujete čas, pamätajte vždy na dostatočný pitný režim.

Prvým signálom, že ho nedodržujete, je pocit smädu. Tento varovný signál môžete jednoducho predbehnúť pravidelnými dávkami vody a nápojov.

Aj počas pobytu doma platí, že minimálny príjem tekutín by mal predstavovať 1,5 až 2 litre vody. Jeho nedostatok môže spôsobiť bolesti hlavy, slabosť či únavu.

Pozor aj na to, čo tvorí váš pitný režim. Sladké nápoje môžu ešte znásobovať pocit smädu. Okrem čistej vody, minerálok a čajov si pitný režim môžete spestriť napríklad osviežujúcim nápojom bez kvapky alkoholu Zlatý Bažant Radler 0,0 %. Varí sa zo 100 % prírodných ingrediencií a neobsahuje žiadne chemické konzervanty ani umelé farbivá.

Radler tmavý citrón Light
Radler tmavý citrón Light

Ak si strážite líniu, k dispozícii je aj vo verzii LIGHT, ktorá obsahuje výrazne menej cukru ako klasické sladené nápoje.

Foto: Unsplash, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu