5 vecí, ktoré nezabudnite mať zbalené pri zimnej cyklistike

5 vecí, ktoré nezabudnite mať zbalené pri zimnej cyklistike. Foto: Shutterstock

Športovanie v zimnom období je rovnako dôležité ako v lete. Okrem základného zdravotného benefitu ním bojujete proti jesenným či zimným depresiám a udržujete sa permanentne v kondícii. Ak volíte pohyb na čerstvom vzduchu, pracujete na zlepšení svojej imunity.

Napríklad taká cyklistika znamená pre mnohých ľudí aktívny relax aj v zime. V prípade, že sa nachádzate v tejto skupine športu chtivých jedincov, týchto 5 vecí majte pri tom vždy pri sebe:

1. Pre dobrú viditeľnosť

Keďže sa v zime rýchlejšie stmieva, vždy si do batoha alebo kapsičky na bicykel zbaľte osvetlenie. Aj keď vyrážate za svetla, nikdy neviete, aká komplikácia sa vám môže počas jazdy prihodiť a vy sa budete vracať domov za šera či tmy.

Predné i zadné svetlo na bicykel je dôležité nielen pre vás na osvetlenie terénu, ale taktiež pre vodičov motorových vozidiel. Nepodceňujte ani reflexné prvky, ktorými si zabezpečíte 360° viditeľnosť.

2. Niečo na zahriatie zvnútra

Počas jazdy vám určite dobre padne aj dúšok teplého nápoja. „Vynikajúcim doplnkom pre chladné obdobie je termofľaša na bicykel. Takáto fľaša má dvojitú stenu z izolačného materiálu. Vďaka tomu dokáže udržať nápoj príjemne teplým 2-krát dlhšie ako bežná fľaša.“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklistických doplnkov a majiteľ Sk-Profibike.

Termofľašu môžete prípadne ešte zabaliť do termoobalu.

Počas jazdy vám určite dobre padne aj dúšok teplého nápoja. Fľaša box BBB BWB 51 thermotank
Počas jazdy vám určite dobre padne aj dúšok teplého nápoja. Fľaša box BBB BWB 51 thermotank

3. Pre doplnenie energie

Lepšie rozprúdenie krvi v tele podporuje aj to, že sa niečím ľahkým občerstvíte. Vždy je dobré mať zbalenú napríklad energetickú tyčinku, ktorou doplníte míňajúcu sa energiu alebo zaženiete začínajúci hlad.

4. Precízna izolácia pred chladom

Medzi ďalšie doplnky, s ktorými docielite čo najlepšiu tepelnú izoláciu, patria určite termo kúsky. Multifunkčné využitie má nákrčník, ktorým si zahalíte krk.

Ak zvyknete pod prilbou nosiť iba čelenku a počas jazdy sa výraznejšie ochladí, môžete si ho vytiahnuť aj na hlavu a poslúži  ako čiapka či kukla. Taktiež rezervné termo tričko nie je na škodu, či už ako ďalšia vrstva pri výraznejšom ochladení, alebo na prezlečenie, ak niekde zastavíte na dlhšiu prestávku.

5.  Chráňte aj svoje oči

Aj keď prudké a vyčerpávajúce slnko je v našich zemepisných šírkach momentálne v nedohľadne, to zubaté môže byť podobne ostré. Práve jasná obloha láka cyklistov k jazde a ak je vytvorená súvislá snehová pokrývka, slnko sa vďaka nej poriadne zintenzívňuje.

Slnečné okuliare vás spoľahlivo ochránia pred odrazeným slnkom a zároveň prudkým nárazom studeného vzduchu. Pre každý prípad si ich hoďte do vaku, určite vás až tak nezaťažia.


Pri bicyklovaní v tomto období je dôležité byť správne oblečený či „navrstvený“ v materiáloch, ktoré sú vetru vzdorné, ale schopné prepúšťať prebytočné teplo a vlhkosť pri námahe.

I ľahká cyklo bunda, ktorú bežne používate v lete vám môže výrazne pomôcť udržať teplo. Práve preto, že býva ľahká a skladná, vždy si ju pribaľte a využívajte napríklad počas klesaní, kedy je chlad intenzívnejší a telo sa môže podchladiť.  V tomto článku sa dozviete viac o špecifikách cyklistiky v zime.

Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu