Leto v Raji: Rajecká dolina
Rajecké Teplice ležia južne od Žiliny a patria k najobľúbenejším kúpeľným mestám Slovenska. V okolitých kopcoch sa ukrývajú skvelé cyklotrasy, rozprávkové Čičmany, hrad Lietava aj príbeh Jozefa Gabčíka a českých korunovačných klenotov.
Rajecká dolina je v lete prívetivá. Dopadajú do nej hrejivé slnečné lúče a husté lesy v kopcoch, ktoré ju lemujú, vytvárajú príjemnú chladnú mikroklímu. V tepnách Rajeckých Teplíc tečie pramenitá voda a bije aj v jeho kúpeľnom srdci. To akoby za posledných 15 rokov prešlo dvojitým bajpasom, ktorý vlial mestu novú silu do života a chuť stále sa rozvíjať. V doline sa preto mieša staré s novým – tradičné kúpeľníctvo tu dostáva luxusnú modernú podobu a pretvára profil celého údolia, ktoré láka stále viac návštevníkov.
Prispieva k tomu aj samotná dolina s prístupnými horami, kde vás krásne výhľady privítajú už po dvadsiatich minútach mierneho stúpania. Je to kraj, ktorý však nie je pýchou Slovenska len vďaka prírode, ale aj pre svoju výnimočnú históriu. Lesy, kde dnes jazdia cyklisti, boli totiž kedysi plné partizánov obetujúcich v protihitlerovskom odboji svoje životy. Pochádza odtiaľto aj Jozef Gabčík, ktorému sa s Jánom Kubišom podarilo v roku 1942 spáchať atentát na Heydricha.
História klenotov a atentátu
História Slovenskej a Českej republiky sa v Rajeckých Tepliciach písala v ťažkých časoch. Keď situácia v Európe v roku 1938 nevyzerala dobre, dal československý prezident Beneš podľa vydaného dekrétu previezť české korunovačné klenoty do bezpečia na tajné miesto – do trezoru so štvortonovými dverami v hoteli Fatra v Rajeckých Tepliciach. Koruna Karola IV., jeho žezlo a jablko opustili Prahu počas uplynulých 600 rokov len trikrát, pričom raz boli tajne ukryté práve tu. Jozef Gabčík, ktorý žil len kúsok odtiaľto, vtedy o klenotoch a svojej budúcej úlohe v protinemeckom odboji nemohol tušiť nič. Klenoty sa ochrániť podarilo, hoci nakoniec sa predsa len na krátku chvíľu dostali do rúk Reinharda Heydricha.
Ten korunu na znak podmanenia českého národa nasadil na hlavu nielen sebe, ale aj svojmu malému synovi. S korunou sa spája zaujímavá legenda, ktorej vierohodnosť potom potvrdili práve Jozef Gabčík s Jánom Kubišom: Ktokoľvek si ju neoprávnene nasadí na hlavu, do roka a do dňa zomrie neprirodzenou smrťou (niekoľko mesiacov po atentáte na Heydricha zomrel aj jeho syn). Repliky korunovačných klenotov si po predchádzajúcom dohovore môžete prezrieť v pôvodnom trezore hotela Fatra, dnes Aphrodite Palace. Rodný dom Jozefa Gabčíka a jeho pamätník nájdete v Poluvsí na okraji Rajeckých Teplíc.
Nádherné Poľsko. Spoznajte týchto 10 miest v Poľsku zapísaných na zoznam svetového dedičstva.
Maľované Čičmany
V Čičmanoch, malej izolovanej dedinke uprostred kopcov s ihličnatými lesmi, to tiež dýcha históriou, ale úplne inou, trochu mierumilovnejšou a remeselnejšou. Stojí tam totiž niekoľko tradičných tmavých dreveníc pomaľovaných bielymi geometrickými vzormi, ktoré zdobia vonkajšiu stranu trámov miestnych chalúp už 200 rokov. Keď sa prechádzate po dolnej časti Čičmian, máte pocit, že každú chvíľu musia odniekiaľ vykuknúť Janko a Marienka. Ak sa tam rozhodnete zájsť, nezostaňte len pri prechádzke a pozrite sa aj dovnútra. V Radenovom dome sa dozviete, ako vyzerali drevenice zvnútra pred viac ako 100 rokmi, aké kroje sa v tej dobe nosili a čo jednotlivé vzory na čičmianskych chalúpkach znamenajú.
Súčasťou domu je obchod s ručne vyrábaným oblečením s čičmianskymi vzormi a ďalšími suvenírmi. Navštíviť môžete aj kompletne a autenticky zariadený dom Mlynárovce z roku 1913, v ktorom žili súčasne štyri rodiny. Ak sa chcete dozvedieť viac, na adrese Čičmany 156 nájdete turistické centrum.
Drevený betlehem
S miestnymi remeslami sa spája aj slávny Slovenský betlehem rezbára Jozefa Pekaru, ktorý zasadil vianočnú scénu narodenia v Betleheme priamo do slovenskej krajiny. 8,5 metra dlhý, 2,5 metra široký a 3 metre vysoký betlehem predstavuje tradície a architektúru západného, stredného a východného Slovenska.
Okrem 300 postáv, z ktorých niektoré sú pohyblivé, v ňom nájdete slávne slovenské budovy od mosta SNP v Bratislave po košickú katedrálu. Majster Pekara pracoval na tomto diele v rokoch 1980 – 1997, pričom miesto si po dokončení betlehem našiel v Rajeckej Lesnej, hneď vedľa elegantnej, jemne zdobenej pútnickej Baziliky Narodenia Panny Márie (otvorené denne od 10.00 do 17.00). Viac informácií sa dozviete na tejto webovej stránke.
Kúpele Spa Aphrodite
Z Rajeckej doliny sa nestal raj len kvôli krásnej prírode. Ako v biblickom Edene sa tu návštevníci cítia hlavne vďaka presláveným kúpeľom Spa Aphrodite, modernému kúpeľnému komplexu s termálnymi bazénmi, natural SPA a saunami (saunové rituály vykonáva okrem iných aj majster Európy v saunovaní). Ku kúpeľom patrí hotel Aphrodite, kde sa na luxuse tiež nešetrilo. Je inšpirovaný mnohými interiérmi z rôznych kútov sveta od Petrohradu po Las Vegas a zdobí ho nespočetné množstvo stĺpov, sôch a bohatých kytíc z čerstvých kvetov.
Kúpeľní hostia si tam doprajú dávku naozajstnej odpočinkovej dovolenky, kamkoľvek sa pohnú – v luxusných izbách, v reštaurácii s výborným jedlom, v kúpeľnom parku, na procedúrach alebo priamo v kúpeľoch, napríklad vo vonkajších antických s niekoľkými bazénmi s termálnou vodou. Kúpele SPA Aphrodite však, na rozdiel od mnohých iných, nie sú zamerané len na „nápravu škôd“, ale sústredia sa predovšetkým na prevenciu. Preto tam jazdí z veľkej časti zdravá klientela, ktorá má chuť starať sa o svoje zdravie.
Ale pozor, kúpele sú veľmi obľúbené, takže ak sa chcete ubytovať priamo v hoteli Aphrodite Palace, odporúčame urobiť rezerváciu dostatočne vopred. Niektoré izby sa totiž zapĺňajú už mesiace pred termínom pobytu. Ak sa v kúpeľoch chcete zastaviť len na relaxačné popoludnie, aj to je možné – vybrať si môžete trojhodinový alebo celodenný vstup. Pre hostí hotela je však vstup do kúpeľov v cene ubytovania.
Hrad Lietava
V Súľovských vrchoch, len kúsok od Rajeckých Teplíc, sa vysoko na kopci týči zrúcanina hradu Lietava, ktorá naberá vďaka Spolku na záchranu Lietavského hradu stále konkrétnejšie kontúry. Po peknej prechádzke do kopca sa dostanete k ruinám hradu, ktorý sa začal stavať koncom 13. storočia a zopár rokov na ňom strávil aj Matúš Čák. Posledných dvestopäťdesiat rokov je ale hrad opustený a dostávalo sa mu len málo pozornosti. Vďaka práci spolku sa však postupne obnovuje a dnes si môžete okrem ruín prezrieť aj historické zariadenie niekoľkých hradných izieb. Nájdete v ňom tiež stálu expozíciu venovanú histórii hradu, archeologickým nálezom a strelným zbraniam. Expozícia je však obvykle otvorená len cez víkendy (rovnako ako hradný bufet). Vstup do hradu je zadarmo.
Kaplnka pri starom breste
Ďalšia historická zastávka na roadtripe po Rajeckej doline je nenápadná baroková kaplnka svätého Jána Nepomuckého, ktorá sa ukrýva pod hustou korunou staručkého brestu. Je vysoký 26 metrov a obvod kmeňa má neuveriteľných 425 cm. Strom rastie na kopci niekoľko metrov od malej križovatky na začiatku dediny Rajecká Lesná. Kaplnka tam stojí už od roku 1770 a pôvodne to bola malá zastávka pútnikov, ktorí smerovali do Baziliky Narodenia Panny Márie (kde nájdete spomínaný Slovenský betlehem).
Cyklovýlety
Ak máte jazdy autom dosť, naskočte na bicykel. V Rajeckej kotline nájdete 150 km značených cyklotrás rôznych náročností, pričom niektoré sa začínajú hneď pri kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach. Zopár metrov od hotela Aphrodite Palace v obchode penziónu Flámm si môžete požičať bicykle (resp. elektrobicykle) s helmou. Elektrobicykle vás potom vyvezú aj tam, kam by ste si na tých bežných netrúfli, napríklad na nádhernú vyhliadku Babice len kúsok od obce Zbyňov. Ak nie je bicykel to pravé pre vás, môžete sa nahor prejsť aj pešo. Auto stačí zaparkovať na parkovisku pri potravinách a k vyhliadke vám to potom príjemným tempom bude trvať pešo asi 40 minút.
Túra na Kľak
Ak túžite po trochu náročnejšie túre, môžete vyliezť na vrch Kľak. Po asi dvoj- až trojhodinovej túre sa dostanete na jeho vrchol, odkiaľ je nádherný výhľad na celú Rajeckú dolinu. V závislosti od bodu štartu prekonáte 500 až 850 výškových metrov, takže odporúčame zvoliť si trasu podľa svojich schopností. Na samotnom vrchu Kľak stoja oceľový dvojkríž a smerovník, vďaka ktorému budete mať predstavu, na čo sa v jednotlivých smeroch pozeráte.
Lyžiarske stredisko Ski Bachledova
Ticho, pokoj a odpočinok
Kopce a lesy, po ktorých kedysi v Rajeckej doline behali skupiny vyzbrojených českých a slovenských partizánov, sú dnes mierumilovné. Zbrane vystriedali chodecké palice alebo kolesá a po kopcoch sa ľudia pohybujú bez strachu a s úplne inými cieľmi, než za čias partizánskeho odboja. Dnes sa tu odpočíva, v lesoch, kúpeľoch aj pri miestnych prameňoch sa naberajú nové sily a pri kaplnkách a betleheme sa zase regeneruje aj spirituálne.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Text: Hana Šinaľová
Fotografie: Miroslav Pochyba