Môžu za vybočené palce opätky?
Aj vy pri pohľade na svoje chodidlá premýšľate, ako ste sa dostali k tým vybočeným palcom? Ba čo viac, o tom, čo teraz s nimi? Ako sa vraví: Na každú bolesť existuje masť..
Najprv k tým opätkom. Nosenie vysokých opätkov môže naozaj nohu a chodidlo nielen poraniť, ale aj poškodiť. Veľmi časté sú vyvrtnutie členka alebo skrátenie achillovej šľachy. Pri chôdzi v lodičkách zaťažujeme najmä prednú časť chodidla, presnejšie oblasť metatarzov (teda predpriehlavkových kostí).
Počas takmer celého kroku na ňu vyvíjame tlak osemdesiatich percent váhy celého nášho tela, čo môže spôsobiť postupné padnutie priečnej klenby chodidla a rozšírenie prednej časti nohy. To je ideálny stav pre vznik vybočeného palca, ktorému sa ľudovo hovorí haluxy.
Príčin však býva oveľa viac ako len nesprávna obuv: plochá noha, zranenie, reumatoidný zápal, nervovosvalové poruchy, skolióza, nadmerná hmotnosť. Vybočené palce najčastejšie trápia ženy po pôrode a v neskoršom období života.
Neplaťte za krásu bolesťou
Výskumy všeobecne potvrdili, že vybočený palec nás začal o čosi viac trápiť, keď sme začali nosiť tesné topánky s minimálnym priestorom na pohyb prstov a z každej strany na nás začala číhať „pomoc“, len aby sme nemuseli urobiť krok navyše – eskalátory, výťahy, autá, donáška.
S ochabovaním tela sme si oslabili aj chodidlo. Asi sa nepôjdete prejsť po námestí naboso! Z nedostatočného pohybu sa naše telo „rúca“ ako domček z karát. Preťažujeme palcovú stranu nohy a dochádza k mnohým deformáciám:
- padnutá klenba nohy
- päta a členok prepadávajú dovnútra
- kolená sa stáčajú dovnútra
- panva je preklopená dopredu
- predsunutá hlava
Dokonca aj tá má vplyv na vznik haluxov. Pri všetkých týchto deformáciách je palec veľmi preťažovaný a nemá inú možnosť, než vybočiť zo svojej správnej pozície.
Riešte problém z kratšej cesty
Odborným názvom hallux valgus sa teda označuje deformácia chodidla, keď sa palec prikláňa k prstom a kosť v priehlavku sa, naopak, odkláňa, čo deformuje nohu. Spočiatku taký palec len zavadzia v topánke a nepôsobí práve esteticky. Takúto „funkčnú“ deformáciu dokáže úplne vyriešiť fyzioterapeut.
Samozrejme, všetko závisí najmä od vášho odhodlania. Ak sa rozhodnete, že si tento problém nebudete všímať, veľmi rýchlo môže prerásť do bolestivého a obmedzujúceho stavu. Vybočený palec totiž nemusí bolieť vždy. Môžete si ho všimnúť, až keď vás začne tlačiť topánka.
Ako sa zbaviť bolestí chrbta bez liekov?
Vybočenie sa zväčšuje, pretože pri každom našom kroku má palec tendenciu pri odraze ustupovať. Ak sa deformácia nelieči, môžu vznikať bolestivé zmeny na kĺboch, ktoré obmedzia hybnosť, spôsobia stuhnutie, opuch, tvorbu kostných výrastkov a kožné zmeny. V extrémnych prípadoch palec prekryje ostatné prsty a na chodidlo nebudeme schopní vôbec dostúpiť.
Vtedy už dochádza k „štrukturálnym“ zmenám na kostnom tkanive. Fyzioterapeut takýto problém už nedokáže zvrátiť, len zmierniť následky. Najčastejším riešením je operácia, ale ani tá nemusí byť konečným riešením. Nielenže výsledok nie je zaručený, ale stav sa môže opäť zhoršiť, preto je lepšie začať riešiť problém hneď na začiatku.
Topánky pre zdravý krok
Najlepšou cestou je, samozrejme, prevencia v podobe ľahkej obuvi so širokým priestorom pre prsty, s dostatočne ohybnou podrážkou nielen po dĺžke, ale aj po šírke a bez opätku. Majte na pamäti, že topánky sa vždy kupujú podľa najdlhšieho prsta, čo nemusí byť vždy palec. Odporúča sa aj nosenie kvalitných ortopedických vložiek s podporou priečnej aj pozdĺžnej klenby, alebo ortopedickej obuvi, ktorá sa modeluje podľa konkrétneho tvaru chodidla.
Text: Fyzioklinik
Foto: Shutterstock