Na bicykli v Nitrianskom kraji. Záhadný Tribeč, gotické hrady aj Slovenská Trója
Po rovine popri Dunaji, cez nekonečné vinohrady, či stúpaním k vrchu Zobor, najviac si užijete okolie Nitry, Štúrova alebo Zlatých Moraviec na bicykli.
Thajsko, Maurícius, Kuba či Dominikánska republika? Kam pôjdete v lete na dovolenku? Nuž, zdá sa, že ani tento rok sa ešte nebude niesť v znamení exotiky, a Slováci sa vydajú opäť objavovať Slovensko.
Keďže v Tatrách, na Liptove či v Slovenskom raji už takmer každý bol, veľmi populárny začal byť juh Slovenska. Ten síce neponúka hory, tiesňavy a vysokohorské výhľady, má však niečo iné: slnko, príjemnú južanskú atmosféru a rovinatú krajinu ako stvorenú napríklad na bicyklovanie.
Jedným z najlepších miest, kde môžete stráviť dovolenku či aspoň predĺžený víkend na bicykli, je Nitriansky kraj. Nájdete tam stovky kilometrov vyznačených cyklotrás, väčšinu z nich zvládnu aj menej zdatní cyklisti. K najatraktívnejším patrí rovinatá Podunajská cyklomagistrála po hrádzi rieky Dunaj, Požitavské cyklotrasy v okolí Zlatých Moraviec, Veľký okruh Termál z Podhájskej do okolitých obcí či Ponitrianska cyklomagistrála.
Tichá noc a zimné dni. Kam na výlety túto zimu?
Z Bratislavy do Ostrihomu
Viete o tom, že keď nasadnete na bicykel na pláži pri Atlantiku, dostanete sa na ňom po cyklotrase až k Čiernemu moru? Aby ste nemuseli šliapať celých 3 653 kilometrov, môžete si túto trasu užiť aspoň na malom úseku, ktorý vedie popri Dunaji na Slovensku.
Tých, ktorí začnú už v Bratislave pod Prístavným mostom, bude čakať 156-kilometrová trasa s koncom v Štúrove. Ak odštartujete z Komárna, do Štúrova to bude už len 55 kilometrov. V Komárne vedie cyklotrasa popri mohutnej protitureckej pevnosti, prechádza mestom a cez cestný most prechádza ponad Váh, ktorý sa vlieva do Dunaja. Ďalej pôjdete chvíľu po hrádzi, chvíľu po ceste.
Cestou sa môžete zastaviť v termálnych kúpeľoch v Patinciach či hneď za Patincami pri technickej pamiatke, vysokom tehlovom komíne. Ide o parnú prečerpávaciu stanicu z roku 1897. Trasa vás dovedie priamo do Štúrova, kde si môžete oddýchnuť na známom termálnom kúpalisku alebo zísť dole k Dunaju a z diaľky obdivovať Ostrihomskú baziliku. Zo Štúrova je na ňu možno najkrajší výhľad.
Trasu si môžete mierne predĺžiť výletom do Ostrihomu a osobne navštíviť baziliku, o ktorej miestni tvrdia, že je najkrajšou hneď po Vatikánskej bazilike. Ak prídete v stredu alebo v piatok, zastavte sa na známych trhoch, nájdete na nich maďarské špeciality ako klobásy, salámy či štipľavé papričky.
Štúrovo a Ostrihom – perfektná kombinácia na jarný cyklovýlet
Ponitrianskou cyklomagistrálou na Oponický hrad
Ponitrianska cyklomagistrála patrí medzi najobľúbenejšie trasy v Nitrianskom kraji. Ide o stredne ťažkú trasu, dlhú 75 kilometrov. Cyklotrasa vedie zväčša po hrádzi rieky Nitra. Začína sa na hrádzi pri obci Výčapy – Opatovce, vedie cez Nitru až do Dolných Krškian, k obci Veľký Cetín až k archeologickej lokalite Nitriansky Hrádok, ktorá sa nachádza priamo pri trase.
Nitriansky Hrádok je nazývaný aj Slovenská Trója, keďže s rozlohou takmer 15 hektárov patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe. Jeden z najznámejších nálezov, vzácnu plastiku „Hrádockej Venuše – Magna Mater“, dobre poznáte, bola totiž vyobrazená na slovenskej dvojkorunovej minci.
Z Nitrianskeho Hrádku vedie cesta až do Nových Zámkov, odtiaľ do Nového Gúgu a poslednou zastávkou je Komoča. Trasu môžete absolvovať aj v opačnom smere, z Komoče do obce Výčapy – Opatovce, kde si ju môžete ešte trochu predĺžiť výletom na neďaleký Oponický hrad. Svätopluk vraj na ňom zakopal veľký poklad, ktorý sa objaví až vtedy, keď ho budú Slováci najviac potrebovať.
Cyklovýlet zabudnutým juhom Slovenska. Spoznajte Novohrad – globálny geopark UNESCO, sopečnú prírodu a najlepší výhľad z juhu až na Gerlach.
Požitavské cyklotrasy
Prírodné krásy Požitavia a Tribeča môžete spoznávať na obnovených Požitavských cyklotrasách. Dvanásť trás v celkovej dĺžke viac ako 250 kilometrov je vybavených informačnými tabuľami, turistickými značkami a odpočívadlami. Priesečníkom viacerých z nich sú Zlaté Moravce, ktoré sú takto prepojené s mnohými obcami a prírodnými lokalitami v okolí.
Môžete tak navštíviť zrúcaninu gotického hradu Hrušov, dub v obci Hostie vysadený ešte v 17. storočí či vodnú nádrž v Slepčanoch. V Topoľčiankach je zase krásny renesančný kaštieľ a známy žrebčín, ktorý patrí k jedným z najvýznamnejších a najdôležitejších žrebčínov v Európe. Môžete absolvovať prehliadku jazdiarne alebo navštíviť expozíciu chovu koní. V ponuke žrebčína je aj ukážka chovaných plemien koní a keď odložíte bicykel, môžete sa odviesť kočom.
Tribečská hrebeňovka
Pohorie Tribeč je situované do pomyselného trojuholníka, ktorého vrcholy tvoria mestá Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske. Najvyšší vrch Veľký Tribeč je vysoký 835 metrov nad morom a je skvelým miestom na oddych a turistiku. Tríbeč má povesť záhadného miesta, kde sa strácajú ľudia, ale nemajte obavy, cyklotrasy sú tu značené dobre.
Tribečská hrebeňovka je vhodná pre tých, ktorí uprednostňujú náročnejší, hornatejší terén. Červená cyklotrasa sa začína priamo v Nitre pod Nitrianskym hradom. Pri liečebnom ústave smeruje doľava a po chodníku stúpa do lokality Plieška. Ďalej pokračuje smerom na Tri Duby, tam trasa bočí a traverzuje Zobor. Po obídení tohto vrchu vás cesta zavedie na hrebeň pohoria a ďalej až do sedla pod Žibricou. Okolo rekreačnej oblasti Remitáž sa dostanete až k hradu Gýmeš, ktorý stojí za to navštíviť. Gýmeš bol totiž jedným z mála hradov, kde prebiehali stavebné práce ešte aj v 18. storočí. Až v polovici 19. storočia zostal definitívne opustený a začal sa rozpadávať.
Našťastie pre návštevníkov, ktorí prídu na bicykli, dnes sa už nepraktizuje zvyk, ktorým sa zabávali obyvatelia hradu od roku 1730. Pred vstupnou bránou každého, kto prichádzal do hradu po prvýkrát, udreli štyrikrát drevenou lopatou.
Z hradu vedie trasa po Tríbečskej hrebeňovke lesmi Tríbeča, cez obec Zlatno, Javorový vrch a Uhrovskú dolinu. Končí sa pri osade Penhýbel. Tríbečská hrebeňovka je krásna trasa, avšak nie je vhodná pre každého, keďže vedie náročnejším terénom so slušným prevýšením. Je dlhá 79 kilometrov.
Značenie cyklotrás v Nitrianskom kraji
Cyklotrasy v Nitre a okolí sú značené štyrmi rôznymi farbami:
- Červená – cyklomagistrály, diaľkové trasy a trasy EuroVelo
- Modrá – paralelné trasy k diaľkovým cyklomagistrálam, dlhšie alebo náročnejšie regionálne cyklotrasy, dlhšie alebo náročnejšie náučné cyklotrasy a paralelné trasy k EuroVelo
- Zelená – stredne náročné cyklotrasy, cyklotrasy pre rodiny s deťmi, náučné cyklotrasy a podobne
- Žltá – ľahké cyklotrasy a spojky medzi cyklotrasami, prípadne krátke odbočky k prírodným, kultúrnym, historickým a iným zaujímavostiam
Viac informácii o cykloturistike v Nitrianskom kraji nájdete na nr.cykloportal.sk
7 unikátov Nitrianskeho kraja, ktoré určite nepoznáte
Text: Matej Vanoch
Foto: Shutterstock