Pravda a mýty o detoxe

24. februára 2024
žena, ktorá sa púšťa do detoxu

Chcete potrápiť vaše telo detoxom ako náplasťou na nezdravé stravovanie? Je ale detox vhodný pre vaše telo? A funguje vôbec?

Širšie súvislosti

Je teda detox zbytočný? Vedci odporúčajú nájsť skôr rovnováhu a neutiekať sa k extrémom. Nepiť alkohol celý mesiac je pre telo dobré, ale keď sa potom vrátite späť k spotrebe, akú ste mali predtým, nijako vám to z dlhodobého hľadiska nepomôže. Ak prejdete od abstinencie ku každodennému pitiu, telo nebude mať vybudované enzýmy, ktoré alkohol rozkladajú.

Detox vám však môže pomôcť zmeniť nezdravé stravovacie návyky. Ak napríklad vydržíte dva týždne bez rafinovaného cukru, potom pri jeho opätovnej konzumácii zistíte, že mnohé jedlá sú pre vaše chuťové bunky príliš sladké.

Rovnako je to aj so soľou. Vynechajte konzumáciu spracovaných potravín a polotovarov, v ktorých je hladina pridanej soli vyššia a po čase zistíte, že väčšina chutí príliš slano. Zníženie hladiny cukru a soli v krvi je pre vaše telo z dlhodobého hľadiska určite zdravé.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste pomohli prirodzeným detoxikačným procesom vášho tela, je jesť viac ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty. Sem patria čučoriedky, mrkva, červené hrozno, listová zelenina a sladké zemiaky. Antioxidanty totiž neutralizujú voľné radikály.

Vedomé jedenie

Prospešnejšie ako detox je pre telo vedomé jedenie. Je to spôsob stravovania, ktorý zahŕňa počúvanie fyzického hladu, učenie sa o rozdiele medzi skutočným hladom a pocitmi, ako sú nuda a stres, ktoré často zaháňame práve nezdravými pochutinami.

Ide vlastne o uvedomenie si jedenia pre celkové blaho a zdravie, pričom by ste mali venovať pozornosť tomu, aký účinok má rôzne jedlo na vaše fyzické a psychické rozpoloženie. Je to dlhšia cesta, ktorá však vedie k zdravšiemu telu.

Spôsoby detoxu

Existuje viacero možností, akú detoxikačnú diétu zvoliť – od hladovky až po jednoduchšie úpravy potravín. Väčšina detoxikačných diét zahŕňa minimálne jednodňový pôst, pitie čerstvých ovocných a zeleninových štiav, smoothies, vody a čajov. Alebo môže ísť o pitie špecifických tekutín ako slaná voda alebo citrónová šťava.

Detox zahŕňa úplné vylúčenie alkoholu, kávy, cigariet a rafinovaného cukru. Rovnako vynechajte potraviny s vysokým obsahom alergénov. Čo môžete jesť a čo nemôžete, závisí od konkrétnej detoxikačnej diéty, ktorú dodržiavate. Je ich veľa a líšia sa intenzitou a trvaním. Niektoré zahŕňajú pôst, alebo len pitie tekutín.

Iné povoľujú niektoré potraviny, napríklad ovocie a zeleninu. Zvyčajne ide o krátke diéty – nejde o spôsob stravovania, ktorého sa môžete držať z dlhodobého hľadiska. Niektorí ľudia uvádzajú, že sa počas detoxikačných diét a po nich cítili sústredenejší a energickejší.

Táto pohoda však môže byť jednoducho spôsobená vylúčením spracovaných potravín, alkoholu a iných nezdravých látok z vašej stravy. Telo tiež mohlo dostať vitamíny a minerály, ktoré vám predtým chýbali.

Detox a toxíny
V súčasnosti neexistuje vedecký dôkaz o tom, že detoxikačné diéty odstraňujú z tela toxíny. Naše telo sa dokáže čistiť cez pečeň, výkaly, moč a pot. Pečeň premieňa toxické látky na neškodné a potom zabezpečuje ich uvoľnenie z vášho tela. Napriek tomu existuje niekoľko chemikálií, ktoré sa týmito procesmi nedajú tak ľahko odstrániť, vrátane perzistentných organických polutantov (POP), ftalátov, bisfenolu A (BPA) a ťažkých kovov. Majú tendenciu sa hromadiť v tukovom tkanive alebo krvi a môže trvať veľmi dlho, dokonca roky, kým ich naše telo vyplaví. Tieto zlúčeniny sú však dnes vo všeobecnosti v komerčných produktoch obmedzené.

Detox a hmotnosť

Mnohé ženy začnú s detoxom kvôli rýchlemu úbytku váhy. Pri detoxe väčšinou dochádza k zníženiu hmotnosti. Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu rýchlo schudnúť veľa, zdá sa, že tento efekt je spôsobený skôr stratou tekutín a zásob sacharidov ako tuku. Táto váha sa zvyčajne rýchlo obnoví, keď s očistou prestanete.

Jedna štúdia na kórejských ženách s nadváhou skúmala citrónovú detoxikačnú diétu, počas ktorej sedem dní pijete zmes organického javorového alebo palmového sirupu a citrónovej šťavy. Táto diéta výrazne znížila telesnú hmotnosť, BMI, percento telesného tuku, pomer pása k bokom, obvod pása a ukazovatele zápalu.

Ak detoxikačná diéta zahŕňa prísne obmedzenie kalórií, určite to spôsobí stratu hmotnosti a zlepšenie metabolického zdravia. Je však nepravdepodobné, že vám to pomôže udržať si váhu z dlhodobého hľadiska.

Niektoré druhy detoxikačných diét môžu mať účinky podobné účinkom krátkodobého alebo prerušovaného hladovania. Krátkodobé hladovanie môže u niektorých ľudí zlepšiť rôzne markery chorôb vrátane zlepšenej citlivosti na leptín a inzulín.

Tieto účinky však neplatia pre každého. Štúdie u žien ukazujú, že 48-hodinový pôst a 3-týždňové obdobie zníženého príjmu kalórií môžu zvýšiť hladinu stresového hormónu. Nárazové diéty tak pre vás môžu byť stresujúcim zážitkom, pretože zahŕňajú odolávanie pokušeniam a pocit extrémneho hladu. Ak je vaším cieľom chudnutie, detoxikačná diéta vám môže pomôcť zhodiť zopár kíl, no pravdepodobne ich priberiete späť. Nakoniec ste nič nedosiahli a určite to nie je zdravý prístup.

zdravá miska plná zelených potravín

Nebezpečenstvá detoxu

Detox nie je pre každý organizmus. Môžete sa cítiť slabá. Bezpečnosť detoxikačnej diéty závisí od plánu a od toho, ako dlho pri nej zostanete. Väčšina ľudí sa necíti dobre počas nízkokalorickej diéty chudobnej na živiny. Potenciálne vedľajšie účinky zahŕňajú nízku energiu, nízku hladinu cukru v krvi, bolesti svalov, únavu, pocit závratu alebo točenia hlavy a nevoľnosť.

Detoxikačné diéty sú zvyčajne veľmi prísne. Zahŕňajú konzumáciu tých istých vecí znova a znova. Pre niektorých ľudí s určitými zdravotnými problémami môžu byť dokonca škodlivé. Dobrým príkladom sú ľudia s cukrovkou. Akákoľvek diéta, ktorá výrazne obmedzuje to, čo jete, môže viesť k nebezpečne nízkej hladine cukru v krvi, ak užívate lieky na cukrovku.

Celoživotné nastavenie

Ak je vaším cieľom detoxikovať váš systém, nestrácajte čas ani peniaze. Vaše telo je expert na zbavovanie sa toxínov bez ohľadu na to, čo jete. Toxíny sa nehromadia vo vašej pečeni, obličkách ani v žiadnej inej časti tela a nezbavíte sa ich pomocou najnovšieho detoxikačného zázraku. Hlavne sa vyhýbajte diétam, ktoré sľubujú detoxikáciu pečene pomocou doplnkov.

Ak vás myšlienka na detoxikáciu láka, môžete skúsiť „čisté“ stravovanie, ktoré sa zameriava na zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky a chudé bielkoviny a obmedzuje spracované, tučné a sladké potraviny. To je pre telo dobré a s najväčšou pravdepodobnosťou vám to prinesie trvalé výsledky, najmä ak si z toho urobíte zvyk. Tento prístup k čistej strave je vašou najlepšou stávkou na to, aby ste dostali svoje telo do špičkovej formy.

Podobné články si môžete prečítať aj v našom magazíne RELAX. Vychádza sedemkrát do roka. Ak naň nechcete čakať v trafike, radšej si ho predplaťte. Za necelých 20 € od nás dostanete viac ako 1000 strán kvalitného čítania. Predplatiť si ho môžete na tomto linku.


Text: Jana Vrbová / RELAX
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu