Prečo vzniká trombóza?

3. decembra 2022

V súčasnosti sa slovo trombóza často spája s očkovaním proti covidu. Čo si v tomto prípade treba všímať?

Hlbokú žilovú trombózu (vznik krvnej zrazeniny v cieve) často sprevádzajú príznaky, ktoré sa môžu vyskytovať aj u mnohých iných ochorení, preto je potrebné dôkladné vyšetrenie. Obzvlášť opatrný treba byť pri izolovanom opuchu predkolenia, ktorý je spojený s bolesťou a napätím, môže ísť o trombózu na hlbokom žilnom systéme predkolenia.

V prípade, že sa opuch nachádza na stehne a predkolení, trombóza je v stehennej cieve. Ak je opuchnutá celá dolná končatina od slabiny až po prsty na nohách, mohlo by ísť aj o vysokú „iliackú“ trombózu. Pri opuchu jednej dolnej končatiny, ktorý sprevádza sťažené dýchanie a bolesť na hrudníku, je veľká pravdepodobnosť pľúcnej embólie.

Vtedy treba čo najskôr navštíviť lekára a urobiť angio CT hrudníka, ultrazvuk dolných končatín a čo najskôr zahájiť antikoagulačnu liečbu nízkomolekulárnym heparinom a s kompresívnou terapiou na dolných končatinách.

Dôležité fakty o trombóze

V západných krajinách je vznik krvnej zrazeniny v cieve tretím najbežnejším kardiovaskulárnym ochorením. Každý rok sa vyskytuje u 0,1 percenta obyvateľov. Hlboká žilová trombóza, nazývaná tiež flebotrombóza,
vzniká, keď sa nahromadí krv a vznikne zrazenina v hlbokých žilách, obvykle lýtkových, stehenných alebo panvových. Takmer 50 percent pacientov s flebotrombózou, ktorí sa neliečia, dostane pľúcnu embóliu.

Hlboká žilová trombóza postihuje prevažne hlboký žilový systém dolných končatín. Zo všetkých trombóz sa vyskytuje najčastejšie. K hlavným lokálnym príznakom patrí: jednostranný opuch a bolesť končatiny, tŕpnutie, niekedy aj kŕče. Podľa miesta opuchu je možné určiť, kde sa trombóza nachádza, či na predkolení, stehne alebo v malej panve.

Hlboká žilová trombóza postihuje prevažne hlboký žilový systém dolných končatín. Foto: Shutterstock.

V akútnom štádiu môže byť opuch na postihnutej končatine na predkolení väčší o 4 až 6 centimetrov. Noha a prsty môžu byť sfarbené do modra. Pacient si bolesť niekedy zamieňa s bolesťou nôh po zvýšenej námahe alebo z počasia. Rozsiahle trombózy sprevádzajú aj celkové príznaky, ako je zvýšená telesná teplota, nízky tlak krvi, zvýšený pulz, môže dôjsť až k vzniku šokového stavu. Stáva sa však aj presný opak a niektoré hlboké žilové trombózy sú na začiatku bez typických symptómov.

~
Príznaky trombózy

Trombóza má širokú škálu príznakov, ktoré závisia od toho, na akom mieste sa nachádza. Ak objavíte nasledovné príznaky, čo najskôr vyhľadajte špecialistu, aby vám urobil ultrazvukové vyšetrenie s farebným dopplerom s mapovaním žil. Predídete tak možným komplikáciám, najmä pľúcnej embólii a posttrombotickému syndrómu. Trombózy rozlišujeme podľa toho, na ktorom mieste v cieve sa nachádzajú. Môžu vzniknúť vo vénach (žilách), ktoré vracajú odkysličenú krv do srdca, alebo v artériách (tepnách) – prívodných cievach idúcich od srdca, aby periférie zabezpečili kyslíkom a živinami.
~
1/3
Zavrieť reklamu