Psychológ Marek Madro z IPčka: „Hovorme o duševnom zdraví ako o súčasti nášho zdravia, myseľ si zaslúži rovnakú pozornosť ako telo.“
Ak sa dnes, tretí januárový pondelok, cítite smutne a melancholicky, nemusí to byť náhoda. Modrý pondelok je totiž považovaný za najdepresívnejší deň v roku.
V prípade, že sa necítite dobre, chceme vás touto cestou podporiť a pripomenúť vám, že v tom nie ste sami. S Marekom Madrom z internetovej poradne pre mladých, IPčko.sk, sme sa rozprávali nielen o fenoméne Blue Monday, venovali sme sa aj téme duševného zdravia.
V rozhovore sa dozviete:
- prečo je Blue Monday najdepresívnejším dňom roka,
- čo je Brew Monday,
- či sa o duševnom zdraví na Slovensku hovorí dostatočne veľa,
- prečo je duševné zdravie stále považované za tabu tému,
- kedy sme len smutní a v akom prípade by sme už mali vyhľadať odborníka,
- ako vieme my ako spoločnosť prispieť k zlepšeniu duševného zdravia.
Prieskum ukázal, čo chcú Slováci najčastejšie zmeniť vo svojom živote
Každý rok si v tretí januárový pondelok pripomíname tzv. Blue Monday. Ten získal prívlastok najdepresívnejší deň v roku. Hovorí sa, že tento koncept vznikol pôvodne s komerčným úmyslom. Mohli by ste nám opísať, prečo práve tento deň získal prívlastok najdepresívnejší?
Blue Monday je deň, počas ktorého sa akoby naakumulujú viaceré faktory, ktoré vplývajú na našu duševnú pohodu. Je pondelok, ktorý nepatrí k obľúbeným dňom, pretože prichádza po víkende a dňoch, kedy sme sa venovali sebe a tomu, čo máme radi. Z kalendárneho pohľadu máme pred sebou ešte mnoho dní do konca roka, a teda aj mnoho situácií, ktoré vzniknú a budeme ich musieť riešiť, a na to sa cítime príliš unavene.
Je to tiež obdobím, kedy sa lámu naše predsavzatia a s nimi môže prichádzať aj pocit zlyhania. Počasie v tomto období býva chladné a je pomerne vzdialené od toho jarného a slnečného. Vyparila sa vianočná a novoročná radosť, objavujú sa hádky, môžu sa naštrbiť vzťahy a môže nás dobehnúť aj nie veľmi dobrá finančná situácia.
V zahraničí sa objavila iniciatíva – kampaň Brew Monday, ktorá povzbudzuje ľudí k tomu, aby sa ozvali svojim priateľom, dali im najavo, že im na nich záleží, že sa zaujímajú a opýtali sa ich také to skutočné „Ako sa máš?“.
Ako uznávaný slovenský psychológ ste za posledné roky absolvovali množstvo rozhovorov o duševnom zdraví. Myslíte, že sa na Slovensku o duševnom zdraví hovorí dosť?
Úprimne poviem, že sa veľmi teším, že sa téma duševného zdravia otvára a stáva sa diskutovanou témou. Zároveň ma mrzí, že sme k tomu museli dospieť až vtedy, keď nás paralyzovala pandémia.
Stále máme pred sebou dlhú cestu, dlžíme to duševnému zdraviu a aj ľuďom s duševnými ťažkosťami, ktorí prežívajú bolesti duše a často aj stigmu, nálepkovanie a opovrhnutie.