Robiť dobro iným robí dobre vám
Nenadarmo sa hovorí Karma je zdarma a Všetko v živote sa vám vráti. Konať dobro a robiť radosť iným prináša šťastie aj vám. Potvrdzujú to rozsiahle vedecké štúdie.
Potrebujete dôvod na robenie dobrých skutkov? Tu je! Vedci z Univerzity v Kentucky potvrdili, že nás to robí šťastnejšími. Ak dobro nechcete konať sami od seba, robte to pre vlastné dobro. Odmenou vám bude vaše spokojnejšie a šťastnejšie ja.
Hrdinovia vs celebrity
Profesora psychológie Michaela Stegera vždy fascinovalo, ako rozdielne ľudia žijú svoj život, aké majú vnútorné naplnenia a akú životnú cestu si zvolia. Ako príklad na porovnanie uviedol príbeh profesionálneho hráča amerického futbalu, ktorý opustil dobre rozbehnutú kariéru, prihlásil sa do armády a bojoval v Iraku a Afganistane, kde aj padol.
Na opačnú stranu postavil známu celebritu Paris Hilton, ktorá svoj život napĺňa spoločenskými večierkami, nakupovaním a predvádzaním sa pred fotografmi. Medzi nich položil otázku: Kto z nich je v živote šťastnejší?
Ten, kto robí dobro, alebo ten, kto si užíva potešenia života? Aby to zistil, on a jeho kolegovia požiadali skupinu 65 vysokoškolákov, aby každý deň počas troch týždňov vyplnili online prieskum, v ktorom uvádzali všetky svoje spoločenské aktivity prinášajúce vlastné potešenie, ale tiež dobré skutky, ktoré potešili iných. Museli tiež opísať, ako ich to ovplyvnilo. Z výskumu vyplynulo, že čím viac sa ľudia zapájali do zmysluplných aktivít, tým boli šťastnejší a cítili, že ich život je zmysluplnejší.
Nadruhej strane správanie, ktoré prinášalo vlastné potešenie, nerobilo ľudí šťastnejšími, než boli v danom okamihu.
Príčina a následok
Po vyhodnotení výsledkov Steger a jeho kolegovia uvažovali nad tým, že niektorí ľudia sa pri vypĺňaní mohli cítiť vinní kvôli tomu, že im nejaká pijacká párty môže prinášať potešenie, a tak otázky prieskumu upravili tak, aby sa konanie dobra nezdalo výnimočnejšie ako iné trávenie času a prieskum zopakovali s novou skupinou študentov.
Výsledky boli napriek tomu rovnaké. Aby sa ubezpečili, že vzťah medzi šťastím a konaním dobra nie je opačný, a teda že šťastní ľudia majú tendenciu robiť dobré veci, zamerali sa vedci na to, čo býva prvé. Zistili, že ľudia sa stali šťastnejšími, keď urobili niečo dobré, čo dokazuje, že šťastie v skutočnosti prichádza ako výsledok robenia dobrých vecí.
Nielen duša sa poteší
Rozmeňme si teraz ten pocit šťastia na drobné. Čo vlastne znamená to šťastie, ktoré nám robenie dobra prinesie? Nie je to len nejaký hrejivý pocit vo vnútri, ale sú to aj konkrétne zmeny, ktoré majú pozitívny dopad na vaše telo.
Podľa štúdie z roku 2013, ktorá skúmala vzťah medzi dobrovoľníctvom a vysokým krvným tlakom, môže mať robenie dobra významný vplyv na krvný tlak. Vedci zistili, že u dospelých nad 50 rokov, ktorí sa dobrovoľníctvu venovali približne štyri hodiny týždenne, bola zistená o 40 percent nižšia pravdepodobnosť vzniku hypertenzie ako u ľudí, ktorí sa dobrovoľníctvu nevenovali.
Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, pritom patrí medzi najčastejšie kardiovaskulárne život ohrozujúce ochorenia.
Dlhší život
Na prvé počutie to môže znieť neuveriteľne, ale je to tak. Vedci totiž našli súvislosť medzi dávaním a nesebeckosťou na jednej strane a nižším rizikom predčasnej smrti na strane druhej. Podľa zistení uvádzali ľudia, ktorí nejakým spôsobom pomáhali rodinným príslušníkom alebo priateľom, lepšiu psychickú kondíciu a nižšiu hladinu stresu.
Pritom išlo často o drobnosti, keď pomáhali so starostlivosťou o deti, s vybavovaním úloh či dovozom nákupu starším. Sledovaná vzorka mala následne zníženú úmrtnosť v porovnaní s inými osobami v ich veku. Pomoc druhým znížila úmrtnosť konkrétne tým, že zmiernila súvislosť medzi stresom a úmrtnosťou.
Rozsvietený mozog
Určite ste aj vy niekedy spravili niekomu radosť. Napríklad ste pomohli starej panej odniesť nákup, prispeli bezdomovcovi, alebo pochválili susedke nový účes. Pocítili ste v sebe akési hrejivé pnutie?
Tento pocit sa nazýva helper‘s high a vzniká, keď váš mozog uvoľňuje endorfíny, ktoré v ňom vyvolávajú dobrý pocit. Keď urobíte niečo dobré pre niekoho iného, vaše mozgové centrá sa potešením „rozsvietia“ a vyprodukujú dávku endorfínu, ktorá vám rozleje po tele pocit uspokojenia a vďačnosti.
V jednoduchosti je šťastie
Zdravšia duša
Spolu so zlepšenou pohodou a životnou spokojnosťou sa konanie dobra spája aj so zníženou depresiou. Jedno ide ruka v ruke s druhým. Ak ste niekomu urobili radosť, cítite, že vaša existencia na tomto svete má význam, čo, samozrejme, pozitívne ovplyvňuje duševné zdravie.
Potvrdzujeto aj profesorka psychológie Kalifornskej univerzity v Riverside Sonja Lyubomirsky, ktorá študuje šťastie viac ako 20 rokov. „Je to jednoduché. Ľudia, ktorí sa zapájajú do milých činov, sa časom stávajú šťastnejšími.“ Lyubomirsky zistila, že vykonávanie pozitívnych činov raz týždenne vedie k najväčšiemu šťastiu.
Nekonečná motivácia
Pomáhanie iným funguje ako perpetuum mobile. Ten pocit, ktorý ste zažili, keď ste niekomu pomohli, vo vás ostane a poháňa vás vpred. Výskum z roku 2012 publikovaný v Psychological Science zistil, že premýšľanie o pomoci druhým, o svojich dobrých skutkoch v nás vyvoláva pocit nesebeckosti a túžby pomáhať viac.
To, čo ste dali druhým, vás, na rozdiel od toho, čo ste dostali, motivuje robiť dobro znovu a znovu.
Zmysel pre komunitu
Keď robíme dobré skutky, cítime, že nie sme sami a spájame sa s tými okolo nás pozitívnym spôsobom. Učíme sa, že sme potrební a cenní. Ak spolupracujeme s ostatnými na dosahovaní spoločných cieľov, ešte viac to posilňuje našu motiváciu a vidíme, o koľko viac sa dá spoločne dosiahnuť.
Aktívne zapájanie do okolitého diania, pocit, že ste užitočná a vnášanie svojich individuálnych zručností – to všetko zvyšuje vaše sebavedomie. A ešte viac. Celý váš život môže získať nový alebo hlbší zmysel cez záväzok voči iným ľuďom.
Každý, kto je tu pre druhých, investuje do spravodlivejšej, hodnotovo silnej sociálnej komunity. A čo môže byť zmysluplnejšie?
Spravte prvý krok
Ak by ste chceli časť svojho voľného času venovať iným, skúste to cez dobrovoľnícke organizácie, ktoré ponúkajú miesta, kde môžete pomôcť. Môžete chodiť do domova dôchodcov, alebo rozdávať jedlo bezdomovcom.
Cez dobrovoľníctvo spoznáte množstvo ťažkých osudov ľudí, ktorí sa ocitli na pokraji beznádeje, ktorí sú bez domova alebo na hranici chudoby. Vtedy si uvedomíte, o koľko viac ste mali v živote šťastia a pocítite vďačnosť.
Lepší svet
Nie je krásne ukázať, že aj v časoch, keď máte pocit, že sa každý zaujíma len o seba, to tak nie je? Vďaka dobrým skutkom vytvárate spojenie medzi nami ľuďmi. Nie je to niečo, čo mnohým z nás chýba? Pocit spolupatričnosti, byť tu jeden pre druhého?
Zistenie, že existujú aj iní ľudia, možno úplne cudzí, ktorým nezáleží len na vlastnom osude – to je veľmi silný zážitok. Ako hovorí výrok pripísaný Mahátmá Gandhímu: Be the change you want to see in the world. (Buďte zmenou, ktorú si pre svet prajete.)
Znamená to, že každý dobrý skutok ovplyvní minimálne dvoch ľudí, ktorí svoju pozitívnu skúsenosť posunú ďalej do sveta a nakazia ňou ďalších. A aj vy môžete pomôcť robiť tento svet lepším.
Text: Jana Vrbová / RELAX
Foto: Shutterstock