Sebavedomejšia jazda na bicykli. Ako sa popasovať s obavami?

24. apríla 2024
bikerka

Zvyšovanie sebavedomia ide ruka v ruke s prekonaním určitého typu strachu, respektíve obáv z neznámeho, čo je jazdecká zručnosť sama osebe.

Ak sa na ňu pri tréningu zameriate, budete si časom viac veriť, začnete lepšie jazdiť, v lese sa konečne baviť a zároveň sa neprizabijete.

1. Rozhodujte sa včas

Toto je pravdepodobne najužitočnejší tip, ktorý vám môžeme dať. Prekonanie strachu nespočíva v tom, že sa začnete bezhlavo vrhať dole strmými zrázmi, to by ste vo svete dlho neprežili. Trik je byť rozvážna a odvážna, ale nie hlúpa. Pre svoju vlastnú bezpečnosť sa najprv rozhodnite, či sa pasáž trailu alebo prekážku pokúsite zdolať, a až potom sa na ňu pustite, nie naopak. Ak spanikárite a začnete brzdiť, pravdepodobne sa zaseknete a spadnete.

  • Nepúšťajte sa hneď do najťažšieho variantu prekážok, zvyšujte ich náročnosť postupne.
  • Prezrite si prekážku alebo problematický úsek z každej strany tak, aby ste si ich dokázali predstaviť, aj keď zavriete oči.
  • Zabudnite na katastrofické scenáre, zavrite oči a myslite na to, ako prechádzate úsekom a zvládate to.
  • Keď už raz šliapnete do pedálov, musíte si veriť a ísť do toho. Nebrzdite v poslednej chvíli.
  • Opakovaný prejazd problematického úseku vás fyzicky aj mentálne pripraví na to, aby ste to zvládli aj nabudúce.


2. Noste chrániče

Na nenáročné výjazdy a flowtraily vám stačí klasická helma, na náročnejšie traily a do bikeparku noste integrálu. Sebavedomie vám dodajú aj pohodlné chrániče na kolená a lakte či rukavice, ktoré vás pri páde ochránia pred odrením dlaní.

3. Skúste pretekať

Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa na hobby preteky. Aj keď skončíte na poslednom mieste, budete na seba sakramentsky hrdá, že ste zvládli niečo náročné, čo je najväčším faktorom pri získavaní sebadôvery.

4. Vyberte si obľúbenú vec

Keď pôjdete jazdiť do terénu, kde si nie ste istá svojimi schopnosťami, tak si oblečte obľúbené cyklistické šortky alebo niečo, vďaka čomu sa na biku cítite dobre. V skutočnosti to nemá nič spoločné s tým, ako vyzeráte, ani robením dojmu na ostatných, ale s tým, že vám to zdvihne sebadôveru. Možno to znie trochu hlúpo, ale v mnohých prípadoch to funguje.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu