Sedem tipov, ako si splniť cyklistické ciele

5. septembra 2024
žena počas jazdy na bicykli pije vodu

Rytmické šliapanie do pedálov až do cieľa výletu je snom každého cyklistu. Športovcom, ktorý v pohode zvládne desiatky kilometrov s úsmevom, sa však nestanete cez noc. Tieto tipy vám pomôžu zistiť, ako si môžete spríjemniť tento krásny šport.

6. Nefixujte sa príliš na stravu

Pri snahe o čo najlepšiu formu človek ľahko prepadne úzkostlivému kontrolovaniu toho, čo si naloží na tanier a začne sa na stravu príliš fixovať. Väčšina profíkov vám však povie, že ich jedálniček je jednoduchý a márne by ste hľadali takých, ktorí prepadli nejakým moderným stravovacím trendom alebo špeciálnym diétam.

Pre výkonnostných cyklistov je najdôležitejšie dávať si pozor na príjem sacharidov a bielkovín, pričom dôraz nekladú ani tak na množstvo, ako na načasovanie.

Zdravé a pestré stravovanie nie je až taká veda. Každý predsa vie, čo je pre neho zdravé, po akej kombinácii potravín a po akom množstve sa cíti dobre a pri sile. Nenúťte sa ráno do ovsenej kaše s ovocím, ak preferujete slané raňajky, pokojne si dajte vajíčka, šunku, pečivo a zeleninu. Dôležité je, aby ste si dali také raňajky, po ktorých vám nebude škvŕkať v bruchu už počas prvého kilometra jazdy.

Ako na to?

Nedá sa trénovať a zároveň držať nejakú nezmyselnú diétu založenú na šalátoch. Dbajte na dostatočný príjem bielkovín, ktoré pomôžu vašim svalom regenerovať po výkone, majú pozitívny vplyv na imunitný systém a zasýtia vás.

Dobrým zdrojom bielkovín sú vajcia, ryby, kuracie mäso, strukoviny, mliečne výrobky a proteínové šejky. Pri nedostatku bielkovín vám hrozia únava, nedostatočná regenerácia organizmu po výkone a neustály hlad, ktorý budete zaháňať sladkým jedlom a ovocím v mylnom domnení, že máte nedostatok energie.

Pre organizmus sú, najmä pri vytrvalostných športoch, dôležité aj zdravé sacharidy ako ovsené vločky či ryža a obilniny ako pohánka, quinoa a pod., ale v kombinácii s bielkovinami a tukmi.

Na bicykli okolo Banskej Štiavnice. Foto: Martin Sarvaš
Pre výkonnostných cyklistov je najdôležitejšie dávať si pozor na príjem sacharidov a bielkovín. Foto: Martin Sarvaš.

7. Naučte sa obrátiť list

Aj tí najlepší z najlepších majú zlé dni. Po neúspechu je najdôležitejšie čo najskôr sa oklepať, poučiť z vlastných chýb a pohnúť sa ďalej. Sústreďte sa na to, čo máte pred sebou a myslite len na zajtrajšok.

Zlepšiť sa v cyklistike je dlhodobá záležitosť, prichádza to postupne a pomaly. Rodina alebo kamaráti vám pomôžu odreagovať sa od negatívnych myšlienok a už len samotná ich prítomnosť vám nedovolí utápať sa vo svojom vlastnom individualizme. Kým zaľahnete večer do postele, mali by ste byť schopní spraviť za dňom hrubú čiaru a obrátiť list.

Ako na to?

Vyberte si vo svojom okolí nejaký úsek alebo stúpanie, ktoré každé dva týždne odjazdíte na maximum a výkon si merajte. Ak máte športové hodinky, ešte lepšie! Prípadne si do mobilu nainštalujte príslušnú aplikáciu (napr. Garmin Connect) a merajte a porovnávajte. Napríklad taká Strava vám automaticky v určitých úsekoch umožňuje porovnávať v grafe svoje výkony.

A určite netreba zdôrazňovať, že vidieť, ako výkonnosť stúpa, je vždy povznášajúce.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock, Martin Sarvaš

3/3
Zavrieť reklamu