Sedem tipov, ako si splniť cyklistické ciele

1. októbra 2023
žena počas jazdy na bicykli pije vodu

Rytmické šliapanie do pedálov až do cieľa výletu je snom každého cyklistu. Športovcom, ktorý v pohode zvládne desiatky kilometrov s úsmevom, sa však nestanete cez noc. Tieto tipy vám pomôžu zistiť, ako si môžete spríjemniť tento krásny šport.

3. Počúvajte svoje telo

Hovorí sa, že ak ste úplný opak lenivca, teda ste dostatočne motivovaní na to, aby ste trénovali, potom ste aj dostatočne motivovaní na to, aby ste sa pretrénovali. Odhodlanie vám síce pomôže stúpať vyššie na rebríčku výkonnosti, ale nezabúdajte, že musíte poznať zdravú mieru, aby sa pohyb neobrátil proti vám.

Ak sa príliš upnete na svoje ciele, ak sa váš život zmení na stereotypný vyčerpávajúci kolotoč tréningov, vydláždite si cestu akurát tak k strate motivácie a k vyhoreniu. Ale ak chcete, aby váš organizmus fungoval efektívne a dokázal z času na čas zapnúť aj „turbo“, naučte sa počúvať svoje telo, aby ste vedeli, kedy potrebuje odpočívať. Nájsť zlatú strednú cestu medzi ničnerobením a preťažovaním tela je pre rekreačného športovca najlepšie.

Ako na to?

Aby ste nemali pocit, že odpočinkom strácate kondíciu, pojmite ho aktívne. Venujte sa aktivitám, pri ktorých si oddýchnete hlavne psychicky, zároveň si však príde na svoje aj vaše telo. Zapojte pri nich iné svalové skupiny ako pri bicyklovaní, aby vás to aj obohatilo.

Napríklad plávanie, lezenie na umelej stene alebo sporadická hodina jogy sú pre zanieteného cyklistu ideálnou formou odpočinku. Začala vaša výkonnosť stagnovať, máte problémy so spánkom, alebo vás pobolievajú kĺby či chrbát? Spomaľte, oddýchnite si, vyložte si na pár dní nohy, zájdite aj na masáž a na ďalšie kilometre sa vydajte oddýchnutí, motivovaní a v plnej sile.

Ak ste dostatočne motivovaní na to, aby ste trénovali, potom ste aj dostatočne motivovaní na to, aby ste sa pretrénovali. Foto: Shutterstock.

4. Neverte svojim obavám

Ak sa nemôžete spoľahnúť na svoju psychiku, v tých najdôležitejších momentoch budete pravdepodobne ťahať za kratší koniec a, bohužiaľ, nebudete môcť zúročiť to, čo ste poctivo natrénovali. Svet profesionálneho športu je plný pretekárov, ktorých zradila psychika a hoci všetci vedeli, že fyzicky majú na víťazstvo, nakoniec skončili v poli porazených.

Každý má inú stratégiu, ako sa vysporiadať s nervozitou, strachom alebo opúšťaním sa, keď mu dochádza energia, takže musíte absolvovať veľa kilometrov, aby ste si našli to, čo najlepšie vyhovuje vám. Aj „nekonečné“ stúpania po zvážniciach, keď na vás praží letné slnko, sú na psychiku dosť veľký nápor, pretože vám dávajú priestor na premýšľanie, či to vlastne stojí za to.

A skúšať po štyridsiatke prvýkrát pokoriť na bicykli pumptrack, keď okolo stojí množstvo tínedžerov sledujúcich, ako vám to nejde, je výzva, ktorej sa treba postaviť čelom.

Ako na to?

Ťažko sa radí, ako zvládať negatívne myšlienky a stres. Väčšine profíkov pomáha, keď sa snažia sami seba presvedčiť, že o nič nejde, vôbec na tom nezáleží a nikoho to nezaujíma. U niektorých tiež dobre fungujú rozptýlenie alebo odvrátenie pozornosti. Preto môžete často vidieť cyklistov, ako spolu počas jazdy do kopca debatujú, lebo ponorenie do témy rozhovoru im podvedome pomôže zabudnúť, že vlastne nevládzu.

Niektorým zas pomáha hudba, lenže slúchadlá v ušiach môžu byť nebezpečné, pretože prestávate vnímať okolie. Takže ak hudbu, tak určite nie v premávke a nahlas, aby ste dokázali počuť okoloidúcich.

5. Spoznávajte nové miesta

Upnúť sa len na jeden cieľ je vyčerpávajúce nielen fyzicky, ale aj psychicky, obzvlášť ak ste na seba pri jeho dosahovaní poriadne prísni. Profíkom diktujú tréning tréneri, ale tréning na mieru v hobby svete väčšinou určuje len objem a intenzitu, takže rozhodnutie, kam vyrazíte, je viacmenej na vás.

Aby ste sa teda vyhli stereotypu a nude, vyrazte niekam, kde to nepoznáte. Vezmite si mapu, alebo si zaobstarajte navigáciu, nájdite si bod, do ktorého sa chcete dostať a trasu, ktorá vás tam dovedie.

Keď neviete, čo vás čaká za ďalšou zákrutou, budete stále v miernom napätí a tréning tak bude zaujímavejší.

Ako na to?

Silný stred tela je pre cyklistov veľmi dôležitý, posilňovať ho ale priamo na bicykli je takmer nemožné. Ak vás už po hodine v sedle bicykla bolia chrbát a krk, alebo vás tlačia ruky, príčinou môže byť práve slabý stred tela.

Ak teda do svojho tréningu zaradíte aj posilňovanie týchto partií, posuniete svoju cyklistiku do vyššieho levelu. Zo zažitého stereotypu sa okrem posilňovania tiež dobre dostanete, keď si jazdu na bicykli zmixujete s doplnkovými športmi.

2/3
Zavrieť reklamu