Správny rozhovor v správnej chvíli môže všetko zmeniť

Zdá sa, že si čoraz menej rozumieme. Svet sa čoraz viac polarizuje. Máme problém počúvať a pocit, že na našom názore nikomu nezáleží.
„Ešte nikdy nebolo také dôležité sadnúť si spolu, počúvať sa navzájom, dokonca aj vtedy, keď nedokážeme vyriešiť všetky nezhody, aby sme mohli ďalej v pokoji spolunažívať,“ píše expert na komunikáciu Charles Duhigg. Prečo sa nám nedarí nadviazať zmysluplný rozhovor a čo môžeme urobiť pre to, aby sme si lepšie porozumeli? Ako pochopiť, čo sa deje v hlavách iných ľudí, a podeliť sa o to, čo sa deje v tej našej? O tom píše vo svojej knihe Superkomunikátori.
Dobrý agent vie načúvať
Hneď na začiatku spomína príbeh vyjednávača Felixa Sigala. Dokázal vypáčiť vyjadrenia z neochotných svedkov, prehovoriť zločincov na úteku, aby sa vzdali, alebo utešiť smútiace rodiny. Zavolali ho vždy, keď sa vyjednávanie skomplikovalo a v stávke boli životy rukojemníkov. Ako to, že bol taký úspešný?
„Riadil sa jednoduchými pravidlami: Nikdy nepredstieral, že je niečo iné ako policajt. Nemanipuloval ani sa nevyhrážal. Veľa sa pýtal, a keď niekto prejavil emócie, plakal s ním, smial sa, sťažoval sa alebo oslavoval spolu s ním,“ píše Duhigg a vysvetlenie ponúka na ďalších stranách.

Lekár Boris Bajer: Život a strava po pôrode
Tajomstvo synchronizácie
Podľa vedcov náš mozog túži po tom, aby sme sa s ostatnými spojili. Táto túžba nás núti vytvárať komunity, chrániť svoje deti, hľadať nových priateľov a vytvárať spojenectvá. Je to jeden z dôvodov, prečo náš druh prežil. Ale ako to, že si s niekým „sadneme“ a s niekým nie? Zrejme to súvisí so synchronizáciou našich mozgov.
Vedci zistili, že počas vydarených rozhovorov sa neurologicky synchronizujeme, zosúladia sa naše mozgy a telá – od toho, ako rýchlo dýchame, až po husiu kožu. Často si to nevšimneme, ovplyvňuje to, ako hovoríme, počúvame a čo si myslíme. „Niektorí ľudia sa nedokážu zladiť s ostatnými, dokonca ani vtedy, keď hovoria s blízkymi priateľmi. Iní – superkomunikátori – sa dokážu synchronizovať a zladiť bez námahy takmer s kýmkoľvek,“ píše expert. Sú to ľudia, na ktorých sa zvyčajne obrátime so žiadosťou o radu, ktorých zvolia do vedúcich funkcií, ktorých každý priberie rád do rozhovoru, pretože vďaka nim je zábavnejší.

Synchronizácia funguje, len keď sme úprimní
Ale zosúladenie je nesmierne ťažké. Samotné kopírovanie gest niekoho druhého, nálad alebo tónu hlasu nedokáže vytvoriť skutočné spojenie. Niektorí ľudia majú talent rozpoznať emócie, aj keď nie sú vyslovené. Vykazujú emocionálnu inteligenciu, schopnosť ovládať vlastné pocity a emócie iných ľudí.
„Dôležité je nielen vypočuť si pocity druhého človeka, ale aj ukázať, že sme ich počuli. Jedným zo spôsobov, ako dosvedčiť, že počujeme, čo niekto cíti, je smiech. Často sa smejeme nie preto, že niekto povedal niečo smiešne, ale preto, že s ním chceme s druhým človekom nadviazať kontakt,“ pokračuje známy novinár a spisovateľ. Smiech, vzdychy, úsmevy alebo mračenie – to všetko sú spôsoby, ako sa s niekým snažíme zosúladiť, teda naladiť sa na jeho energiu a náladu.
Podľa Duhigga emócie ovplyvňujú každý rozhovor, či si to uvedomujeme, alebo nie. „Pýtajte sa na pocity ostatných a podeľte sa o svoje,“ nabáda. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť, je klásť hlboké otázky. „Nepýtajte sa: Kde pracujete?, ale napríklad Čo na svojej práci považujete za najlepšie? Ľudia to ocenia.“
Rozhovor, ktorý má zmysel
Ako zistíte, že to robíte správne? Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Po prvé, overujte si porozumenie otázkami, až kým nepochopíte, čo ten druhý cíti. Zopakujte vlastnými slovami, čo ste počuli. Spýtajte sa, či ste to pochopili správne. Zisťujte, čo dotyčný potrebuje. Je to utešenie a podpora? Empatia? Poradiť? Ak nepoznáte odpoveď, musíte klásť viac otázok pre porozumenie. Požiadajte o súhlas. „Nebude vám prekážať, ak poviem, ako na mňa vaše slová pôsobia?“ alebo: „Bude vám prekážať, ak sa podelím o niečo z vlastného života?“ prípadne: „Mohol by som sa podeliť o to, ako podobnú situáciu riešia iní?“
A ponúknite niečo na revanš. Môže to byť celkom jednoduché a bude napríklad stačiť opísať, ako sa cítite: „Je mi smutno, keď počujem, že sa trápiš.”

Nemáte talent? Tak sa zručnosti naučte
Neexistuje jediný správny spôsob, ako nadväzovať kontakty s inými ľuďmi. Existujú len zručnosti, ktoré uľahčujú rozhovory a robia ich menej nepríjemnými. „Zvyšujú šance, že budete svojim spoločníkom rozumieť a že budú vnímať, čo sa im snažíte povedať,“ vysvetľuje. V prvom rade je však dôležité chcieť nadviazať kontakt, chcieť niekoho pochopiť, chcieť viesť hlboký rozhovor. „Aj keď je to ťažké a desivé alebo ide o situáciu, keď by bolo oveľa jednoduchšie odísť,“ píše vo svojej knihe Superkomunikátori americký novinár Charles Duhigg.
Podľa neho sa každý z nás môže stať superkomunikátorom – a mnohí z nás ním už v skutočnosti sú. Pre začiatok stačí, aby sme sa naučili počúvať svoje inštinkty. Všetci sa môžeme naučiť dôslednejšie počúvať a prepájať sa na hlbšej úrovni.
Aké sú to zmysluplné obohacujúce rozhovory?
– nútia nás byť pozornejšími
– dôslednejšie počúvať
– hovoriť otvorenejšie
– vyjadriť to, čo by inak zostalo nevypovedané

10 otázok o kyslíku, ktoré by si mal ovládať z chémie zo základnej školy
Ako sa baviť s niekým, s kým sme v konflikte
1. Dajte najavo porozumenie
Urobte to prostredníctvom overovania si, či ste dobre porozumeli otázkam a výrokom, napríklad „Len si overím, či tomu dobre rozumiem.“
2. Nájdite konkrétne body zhody
Hľadajte miesta, kde môžete povedať: „Súhlasím s vami,“ alebo: „Myslím si, že máte pravdu v tom, že…“ Tie pripomenú, že aj keď máte rozdielne názory, chcete nájsť vzájomnú zhodu.
3. Znížte svoje nároky
Nevyslovujte paušálne tvrdenia typu „Každý vie, že to nie je pravda,“ alebo: „V tomto sa vaša strana vždy mýli.“ Používajte radšej slová ako čiastočne alebo „mohlo by to byť…“ a hovorte o konkrétnych skúsenostiach („Chcem hovoriť o tom, prečo si včera večer nechal riad v dreze“), nie o všeobecných témach („Chcem sa rozprávať o tom, ako v domácnosti nikdy nič neurobíš“).

Tip na knihu: Vesmír (Andrew Cohen)
Kto je Charles Duhigg? Americký novinár a autor literatúry faktu. Za svoje reportáže v New York Times získal Pulitzerovu cenu. Je autorom troch bestsellerov: Sila zvyku, Chytrejšie, rýchlejšie, lepšie a Superkomunikátori.

Superkomunikátori
Na stránkach knihy Charlesa Duhigga z Vydavateľstva TATRAN sa dozviete, ako manažéri Netflixu, autori Teórie veľkého tresku, špióni, chirurgovia, psychológovia NASA a výskumníci ochorenia COVID zmenili spôsob, akým hovoria a počúvajú, vďaka čomu sa im podarilo nadviazať kontakt s ľuďmi naprieč zdanlivo obrovskými priepasťami.
Text: Spracovala Alexandra Kárperová / Relax
Foto: isifa/shutterstock.sk