Ste chorá z práce? Tu sú dôvody

8. apríla 2017
Ako zvládať stres v práci? Foto: Shutterstock

Aký bol váš dnešný pracovný deň? Plný stresu, hnevu, podráždenosti? Určite nie ste sami. Štúdie ukazujú, že ľudí trpiacich stresom z práce neustále pribúda. Pritom to nie je nič, o čo by človek stál.

Keď si to rozmeníte na drobné a uvedomíte si, že väčšinu svojho dňa strávite v „nepriateľskom“ prostredí, ktoré vysáva aj posledné zvyšky vašej pozitívnej energie, nie je to veľmi utešený odraz života.

Ak si svoje rozpoloženie ešte aj prinášate domov a je to s vami na nevydržanie, vytvárate stres aj pre vaše okolie a riskujete nielen svoje zdravie, ale aj zdravie vašej rodiny.

Kríza nám nepomohla

Ako by aj mohla, všakže? Ide o to, že pre krízu ľudia viac riešia existenčné problémy a boja sa o svoj zdroj príjmu. Inými slovami, snažia sa v práci viac ako kedykoľvek predtým len pre to, aby neprišli o svoje zamestnanie. Pretože trh je plný ľudí, ktorí sú nezamestnaní a sú ochotní sa aj zodrieť z kože, aby mali možnosť trvalého príjmu. Zo zamestnania sa tak stalo miesto konkurenčného boja a neustáleho stresu.

Technológia ako pomocník?

Určite budeme musieť súhlasiť, že moderné vynálezy nám v mnohom uľahčili život. Ale… Vždy musí byť nejaké ale.

Možno trochu paradoxne, rýchlo rozvíjajúce sa technologické výdobytky nás robia nasrdenejšími, nervóznejšími a sme viac pod tlakom. Musíme neustále sledovať vedecko-technologický pokrok, a ak neustále nesledujeme všetky novinky v oblasti našej práce, sme v strese a bojíme sa, že niečo dôležité nám uniká a strácame konkurenčnú výhodu.

V práci 24 hodín denne

Technické vymoženosti sa postarali aj o to, že v dnešnej dobe ľudia trávia v práci 24 hodín denne. Samozrejme, myslíme to trochu obrazne. Totiž vďaka mobilným technológiám a notebookom máme neustálu „možnosť“ byť spojení s našou prácou. Ešte pred pár rokmi to fungovalo tak, že fyzický odchod z práce znamenal koniec práce minimálne v ten deň. Dnes odchod z práce nič neznamená. Mobil vám môže zazvoniť kedykoľvek a kdekoľvek, nehovoriac o tom, že veľa ľudí po príchode domov zapína počítač a „čekuje“ pracovné maily.

Síce sú moderné technológie veľkou pomôckou, pre mnohých to znamená, že sú v práci 24 hodín denne. Foto: Shutterstock
Síce sú moderné technológie veľkou pomôckou, pre mnohých to znamená, že sú v práci 24 hodín denne. Foto: Shutterstock

Je dovolenka oddych?

Pamätáte si ešte dni bez internetu a mobilných telefónov? Keď ste odišli z práce, mohli ste si skutočne povedať: „Aááá, padla.“ A keď ste odišli na dovolenku, nemuseli ste ísť ani veľmi ďaleko a v práci sa mohli aj postaviť na hlavu, ak ste im začali chýbať.

Dnes musíte cestovať veľmi ďaleko, aby vás natiahnutá šéfova ruka nezastihla na telefóne alebo maile. Ruku na srdce – koľkokrát počas dovolenky kontrolujete pracovnú poštu? Ale nie ste sami – podľa prieskumov takouto pracovnou závislosťou počas dovolenky trpí až 48 % ľudí.

Stres ničí vzťahy

Ak sa neviete „vypnúť“ z pracovného režimu a svoj stres si nosíte aj domov, má to negatívny vplyv nielen na vaše zdravie, ale aj vaše vzťahy. Obzvlášť, ak má aj váš partner stresujúcu prácu.

Keď prídete domov a predbiehate sa v tom, kto mal v práci horší deň, pripravujete si pôdu na rozchod, nie na šťastný partnerský život. Samozrejme, ak ste mali v práci ťažký deň, nie je vôbec ľahké nechať stres zavretý za dverami kancelárie. Je to síce racionálne, ale stres nás núti reagovať iracionálne. Snažte sa však aj v ťažkých chvíľach uvedomiť si, že keď sa budete doma zožierať starosťami z práce, nepomáha to ani vám, ani vášmu vzťahu.

Vysedíme si lepší život?

K všetkému, čo sme už spomenuli, si môžeme pridať ďalšiu negatívnu črtu moderného pracovného procesu – sedavý životný štýl. Veľké množstvo ľudí k práci využíva smartfóny, tablety, notebooky, s čím súvisí aj sedenie v rôznych nezdravých polohách – často poskrúcaný ako paragraf. A tak vzniká veľa problémov s chrbticou a krkom.

Možno vás prekvapí, že nedávne štúdie ukazujú, že sedením strávime viac hodín zo dňa ako spánkom. Ale keď si uvedomíte, že po návrate domov si často znova sadáme pred monitor alebo obrazovku televízora, nie je to až také šokujúce zistenie.

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko vážnych zdravotných problémov (napr. bolesti kĺbov, vysoký krvný tlak).

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko vážnych zdravotných problémov. Foto: Shutterstock
Sedavý životný štýl zvyšuje riziko vážnych zdravotných problémov. Foto: Shutterstock

Varovné signály

Určite sami veľmi dobre viete, či je vaša práca stresujúca. Nie vždy však dokážeme odhadnúť, kedy sa začína blížiť skutočná kríza a vyhorenie. Máme však pre vás niekoľko tipov, ktoré sú varovnými signálmi.

Napríklad ak máte záchvaty paniky, cítite sa prevalcovaní alebo ste podráždení a hádaví, berte to ako zdvihnutý ukazovák. Stáva sa vám, že chodíte z práce domov neskoro a začínate práci dávať prednosť pred svojou rodinou a priateľmi? Posielanie emailov o polnoci, nosenie si práce domov a neustále sťažovanie sa, že deň by mal mať viac hodín, sú nesporné ukazovatele, že ste na vydláždenej ceste smerujúcej k vyhoreniu.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu