Užite si leto na bicykli!

Spišský hrad, Slovensko

Prinášame vám niekoľko tipov, kam sa vydať na dvoch kolesách, keď hľadáte zážitky, trochu histórie alebo osvieženie. O to posledné sa postará Birell so štyrmi novými letnými príchuťami.

1. Na bicykli slovenskou púšťou s vôňou borovíc

Na Záhorí nájdete voňavé borovicové lesy, staré mlyny, ale aj výborné rovinaté cyklotrasy popri rieke Morava, pomedzi lesy chránenej krajinnej oblasti. Začať môžete v meste Šaštín, kde sa nachádza Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, pútnické miesto, ktoré každoročne navštívia desaťtisíce veriacich. Ak budete mať skutočne šťastie, do týchto posvätných priestorov vstúpite celkom sami. Budova chrámu je napojená na pavlínsky kláštor a celý komplex je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Len necelý kilometer odtiaľ sa nachádza jazero Gazárka s pieskovou plážou, odkiaľ štartuje niekoľko náučných chodníkov pre turistov aj cyklistov. Môžete sa vydať cez les na Tomky alebo do Lakšárskej Novej Vsi, odkiaľ môžete pokračovať do Plaveckého Mikuláša. Ocitnete sa v púštnej krajine obklopení borovicovým lesom.

Patríte k náročnejším cyklistom? Záhorie je prepojené aj s dlhšími cyklotrasami. Záhorská cyklomagistrála vedie z Bratislavy cez Šaštín a cez Holíč a Skalicu do Senice. Alebo sa môžete napojiť na Malokarpatskú či Kopaničiarsku cyklomagistrálu. Ak zatúžite po troche romantiky, vydáte sa popri lužných lesoch po Moravskej cykloceste.

Tá je zároveň jeden z úsekov dlhšej cyklotrasy EuroVelo 13. Ide o Cestu Železnej opony vedúcu pozdĺž bývalej nepriechodnej hranice, tzv. železnej opony, ktorá oddeľovala západnú a východnú Európu. Je to najdlhšia EuroVelo cyklotrasa a vedie cez dvadsať krajín od Barentsovho mora na severe až po Čierne more na juhu.

Borovicové lesy, Záhorie, Slovensko

2. Ukryte sa pred slnkom v malej tiesňave

V Trenčíne si môžete naplánovať cyklotrasu pomocou „plánovača výletov“ www.trencinregion.sk. Každú zaujímavosť – hrad, kaštieľ, múzeum, kúpalisko, ubytovanie či dokonca jaskyňu – dopĺňa na webovej stránke stručný popis, aby ste vedeli, čo vás tam čaká.

Môžete sa vybrať na túru do Súľovských vrchov, na Považský Inovec, do Fačkovského sedla či na Veľkú Javorinu. Útočisko pred letným slnkom vám poskytne Manínska tiesňava. Najužší kaňon na Slovensku vznikol zarezaním Manínskeho potoka do mäkkého vápencového brala. Úžina je len necelý kilometer dlhá a na niektorých miestach široká iba niekoľko metrov a môžete si ju pozrieť aj zo sedadla bicykla.

Dostanete sa k nej modrou cykloturistickou trasou z Považskej Bystrice. Podrobnú mapku s GPS súradnicami a popisom cyklotrasy nájdete na webovej stránke. Pokračovať môžete do Kostoleckej
tiesňavy, alebo na Považský hrad.

Manínska tiesňava, Slovensko
Manin Gorge (Sulov Hills), Slovakia – Manínska tiesňava (Súľovské skaly)

3. Vyberte sa s čelovkou cez nepoužívané železničné tunely

Ak si chcete cestu na bicykli trochu ozvláštniť, vyrazte do Ochtinej, kde sa nachádza vzácny prírodný fenomén – Ochtinská aragonitová jaskyňa. Otvorená je každý deň okrem pondelka. Po asfaltke sa cez Rochovce dostanete do Slavošoviec, kde vznikla v ústí doliny Dobšinského rozprávkareň, oddychová zóna s drevenými preliezačkami i dračím kolotočom, nazvaná po známom rozprávkarovi a miestnom rodákovi.

Nájdete tam nenápadný vjazd do Slavošovského tunela, ktorý bol postavený za druhej svetovej vojny. Zapnite si čelovky! V najdlhšom cyklotuneli v Európe – a v treťom najdlhšom na svete – sa ponoríte do
čiernočiernej tmy na celého 2,4 km. Na stenách nájdete sintrovú výzdobu a vápencové stalaktity ako v jaskyni. Nasleduje 300-metrový Koprášský tunel, z ktorého budete pokračovať popod Koprášsky
viadukt.

Nezabudnite si pribaliť slnečnicové semienka alebo na malé kúsky nakrájanú zeleninu. Poľnými cestičkami sa dostanete obce Mníšany a cez Chyžné a Mokrú Lúku do Revúcej, z ktorej je to kúsok na sysliu lúku v lokalite Biele Vody, kde môžete kŕmiť sysle vo voľnej prírode.

Slavošovský tunel, Slovensko

4. Vyberte sa za pamiatkami UNESCO na Spiš

Spišská cyklomagistrála sa začína v Hrabušiciach a až po hranice s Poľskom meria 171 km. Napájajú sa na ňu ďalšie cyklotrasy, a tak zo sedla bicykla môžete spoznávať historické a prírodné skvosty Spiša.

Ak nemáte strach z výšok, začnite v obci Spišské Tomášovce a odbočte na Tomášovský výhľad v Slovenskom raji. Pri obci Matejovce nad Hornádom sa môžete pristaviť pri 10-metrovom vodopáde Šikľavá skala. Kúsok za ním sa začína raj všetkých zberateľov UNESCO pamiatok – v tesnej blízkosti tam vedľa seba ležia Spišský hrad, Spišské Podhradie s goticko-renesančnými meštianskymi domami a pozoruhodnými sakrálnymi stavbami, Spišská Kapitula, ktorá dostala prezývku slovenský Vatikán s Katedrálou sv. Martina, Žehra s Kostolom Ducha Svätého, ako i archeologická lokalita Dreveník.

Spišský hrad je otvorený každý deň, ale napríklad do kostola v Žehre sa v pondelok nedostanete. Cyklotrasa ďalej prechádza kráľovským mestečkom Levoča (ďalším zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO), kde by ste si nemali nechať ujsť drevený oltár Majstra Pavla. V Kežmarku sa značkou UNESCO hrdí drevený Kostol Najsvätejšej Trojice. V Spišskej Belej neobíďte renesančný Kaštieľ Strážky s expozíciami SNG a veľkým anglickým parkom.

Potom vás čaká cesta popri úzkych švíkoch políčok pretkávaných strmými medzami a lesíkmi, ale i náročnejšie stúpanie na najvyšší bod magistrály v Magurskom sedle. Nakoniec dlhým zjazdom prejdete až do obce Červený Kláštor, kde môžete navštíviť kartuziánsky kláštor, alebo nasadnúť na plť a splaviť Dunajec v Pieninskom národnom parku.

Prvá etapa prechádza okolo Spišského hradu. Foto: Shutterstock

Osviežte sa pri vode

Aké by to bolo leto bez kúpania! Zaplávajte si v čistej vode bez chlóru a ďalších chemických látok. Voda v bio bazéne sa čistí sama vďaka prírodnej filtrácii, rastlinám a riasam. Pri vode chutí skvelo aj správne vychladený Birell radler v limitovanej edícii s príchuťami Višňa & Černica, Mango & Citrón, Mandarínka & Yuzu a Čučoriedka & Brusnica.

Biobazén Borovica – PLAVECKÝ ŠTVRTOK

Biobazén Borovica sa nachádza v areáli Kamenný mlyn na Záhorí medzi Malackami a Stupavou. Má dĺžku 80 metrov a hĺbku maximálne 2 metre. Kvitnú v ňom lekná a v okolí rastú borovice. Bazén je na kúpanie otvorený denne len 10 hodín, zvyšný čas je potrebný na regeneráciu rastlín.

Biokúpalisko v Levočskej doline – LEVOČA

V Levočskej doline sú tri bazény len šesť kilometrov od mesta Levoča – jeden slúži na filtráciu vody, druhý na rybolov a tretí na kúpanie. Ten je rozdelený na tri časti podľa hĺbky, pričom maximálna je 2 metre.

Biokúpalisko Krtko – VEĽKÝ KRTÍŠ

Na tomto mieste bol kedysi močiar a vybudované jazerá vyzerajú, akoby boli prírodného pôvodu. Kúpalisko má aj tobogan. Rozloha plaveckého bazéna je až 2 400 m2.

Biokúpalisko Sninské rybníky – SNINA

Bazén sa nachádza uprostred voňavých ihličnatých lesov Vihorlatských vrchov pri Snine. Časť pre plavcov je rozdelená na oddiely pre deti, slabších plavcov aj lepších, kde je maximálna hĺbka 3,5 metra.

Môžete zo sladkostí nafúkať?

Vedeli ste, že nepatrné množstvo alkoholu sa nachádza aj v džúsoch, v pečive, sladkostiach, v ústnej vode, alebo v niektorých liekoch na žalúdok či proti kašľu?
V prípade pozitívneho výsledku dychovej skúšky však stačí merania zopakovať po 15 minútach a na testeri už bude svietiť opäť nula. Na opakovanie dychovej skúšky máte nárok a v krajnom prípade by ste dokonca mohli požiadať aj o krvnú skúšku, ktorá preukáže negatívny výsledok. Tento „kúsok“ sa vám však nepodarí, ak ste skutočne pili alkohol!


Text: RELAX
Foto:

1/1
Zavrieť reklamu