Vegetariánske hody
Mäso je pre človeka zdrojom bielkovín, napriek tomu by sme ho podľa odborníkov mali jesť menej. Dá sa tak predísť rakovine hrubého čreva a zároveň pomôcť planéte.
Strava, v ktorej prevažujú nasýtené mastné tuky s nízkym podielom ovocia a zeleniny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, ale aj iných druhov rakoviny. V rámci zdravého stravovania by sme sa mali vyhýbať predovšetkým príliš častému jedeniu červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov, ako sú salámy, klobásky či slanina. Denný príjem červeného a spracovaného mäsa môže súvisieť aj s rizikom rozvoja závažných nenádorových ochorení ako cukrovka, choroby srdca, kĺbov či ochorenia žlčníka.
Aj preto odborníci odporúčajú jesť mäso menej často, a ak, tak uprednostniť hydinu a ryby, v prípade ktorých vedci neodhalili žiadnu súvislosť so zvýšeným rizikom rakoviny. Denná dávka mäsa by nemala presahovať 70 gramov. Ak si teda dáte bežnú porciu so 150 gramami mäsa, znamená to, že by ste si mali dopriať najviac dva takéto chody za týždeň. Ak znížite podiel mäsa vo svojej strave a nahradíte ho zeleninou, strukovinami či inými rastlinnými zdrojmi bielkovín, ako je napríklad tofu, bude váš jedálniček určite zdraviu prospešnejší.
Boris Bajer: Zmanažujte svoj stres
Navyše, živočíšna výroba predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie, keďže približne 60 % emisií skleníkových plynov z poľnohospodárstva zapríčiňuje práve ona. Z uvedených dôvodov je preto dobré zamyslieť sa nad tým, čo jeme, a skúsiť znížiť konzumáciu mäsových produktov. Pomôcť vám môžu aj zdravé, chutné, výživné a jednoduché vegetariánske recepty, ktoré nájdete nižšie.
Text a foto: BILLA