Výlety v okolí Hrebienka, ktoré by ste mali zvládnuť
Päť tipov, kam sa vybrať z Hrebienka, ktoré by ste určite mali zvládnuť. Nájdete medzi nimi obľúbené horské chaty, najstaršiu tatranskú osadu aj výstavu.
Výstava miniatúr tatranských chát
Ak si ku všetkým chatám netrúfate odfotíte sa s ňou aj vy. vyjsť, môžete si ich naraz pozrieť na Hrebienku, v priestoroch bývalých rozhodcovských veží, kde vzniklo Múzeum miniatúr tatranských chát.
Je to jedinečná možnosť, ako si bez namáhavého výstupu alebo v zlom počasí vychutnať scenérie z okolia chát na jednom mieste.
Stačí zdolať len pár schodov a uvidíte originálne precízne vyrobené modely tatranských chát s autentickými výhľadmi na doliny a plesá, doplnené rozprávkovými postavičkami a informačnými panelmi o tatranských zvieratách v slovenskom aj anglickom jazyku. Expozícia je teda pútavá aj pre rodiny s deťmi či zahraničných návštevníkov.
Čo by ste mali vedieť o Vysokých Tatrách, ale vie to len málokto… Otestujte sa.
Starý Smokovec
Návštevu najstaršej tatranskej osady, ktorou je, samozrejme, Starý Smokovec určite nevynechajte. Nájdete tu galériu Vila Flóra, Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie, Spolok horských vodcov a, samozrejme, jedinú pozemnú dráhu na Slovensku. Tou sa môžete vyviezť na Hrebienok, do turistického strediska na úpätí Slavkovského štítu.
Hrebienok je východiskovým bodom túr k najvyššiemu počtu tatranských chát, a to až k šiestim.
Všetky vekové kategórie zvládnu prechádzku okolo Bilíkovej chaty na Rainerovu a ďalej na Zamkovského chatu. Náročnejší turisti sa následne môžu vydať modrej značke Veľkou studenou dolinou na Zbojnícku chatu alebo po žltej značke cez Malú studenú dolinu na Téryho chatu.
Ak si chcete spraviť okružný výlet, odporúčame zo Zamkovského chaty túru po červenej značke, menej náročným chodníkom na Chatu pri Skalnatom plese, z ktorej sa dá zísť do Tatranskej Lomnice.
Spoznajte prírodné rekordy Slovenska s naším kvízom.
Zamkovského chata
Nadmorská výška: 1 465 m n. m.
Vedie k nej: červená turistická značka z Hrebienka okolo Rainerovej chaty, po ktorej trvá chôdza zhruba 70 minút, alebo zelená značka z Hrebienka okolo Bilíkovej chaty smerom k Vodopádom Studeného potoka, kde sa značka zmení na modrú a nad Rainerovou chatou sa napojí na červenú. Táto trasa okolo vodopádov trvá 1 hodinu aj 30 minút.
Na mieste dnešnej Zamkovského chaty stála od roku 1943 malá drevená chatka, ktorú postavil najlepší slovenský horolezec toho obdobia Štefan Zamkovský. Dnešná chata je pod vedením chatárky Jany Spitzkopf Kalinčíkovej a poskytuje služby celoročne, vrátane ubytovania pre 25 ľudí.
Neodmysliteľnou súčasťou okolia chaty je vari najznámejšia líška na Slovensku, ktorá je veľmi krotká, a ak budete mať šťastie, odfotíte sa s ňou aj vy.
Veľkolepá a nenáročná – taká je Tatranská magistrála
Bilíkova chata
Nadmorská výška: 1 225 m n. m.
Vedie k nej: zelená turistická značka z Hrebienka, po ktorej tam prídete zhruba za 5 minút.
Chata sa nachádza tesne pod strediskom Hrebienok v lesnom prostredí Studenej doliny na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu. Fotogenickosť jej dodáva aj Lomnický štít, ktorý za pekného počasia dodáva pri príchode na chatu atmosféru majestátnosti našich veľhôr.
Na mieste Bilíkovej chaty stála od roku 1875 najprv primitívna Ruženina chata, ku ktorej v roku 1884 pribudol väčší turistický hotel. Ten však dvakrát vyhorel.
Bilíkovu chatu, ako ju poznáme dnes, uviedli do prevádzky v roku 1934. V súčasnosti je vkusne zrekonštruovaná a okrem ubytovania a iných jedál ponúka vynikajúce parené buchty, ktoré vám rozhodne odporúčame ochutnať.
Rainerova chata
Nadmorská výška: 1 301 m n. m.
Vedie k nej: červená turistická značka z Hrebienka, ktorá je vhodná aj pre kočíky či invalidné vozíky a zdoláte ju za 30 minút
Najstaršia chata, respektíve útulňa vo Vysokých Tatrách tu stála od roku 1863. Po rôznych peripetiách, keď v jej blízkosti vyrástla dnes už neexistujúca chata Kamzík, ju pre verejnosť opäť otvorili v roku 1998. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením bez podávania jedál a ubytovania.
V chate je aj malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Tradíciou chaty je predvianočný program Klaňanie Trom kráľom pri snehovom Betleheme, ktorý každoročne organizuje známy chatár a vysokohorský nosič Peter Petras.
Otestujte svoju slovenčinu v ľahkom diktáte s veľkonočnou tematikou
Text: Ivana Budajová
Foto: Shutterstock