Vyskúšajte beh dozadu

12. novembra 2023
Beh pospiatky

Prekvapivé benefity behu čelom vzad, ktoré vás presvedčia, že treba prekonať ostych a otočiť sa bežeckej trase chrbtom.

Zmena je život

Najväčší problém, s ktorým sa pri behu pospiatky budete musieť vyrovnať, sú pobavené pohľady okoloidúcich či ostatných bežcov. Tie by vám však skutočne nemali prekážať. Nie sú predsa také vzdialené časy, keď sa aj na „normálnych“ bežcov pozerali ľudia na ulici so značným nepochopením.

Preto vám radíme, aby ste si nový druh pohybu poriadne užívali a usilovali sa z neho vyťažiť maximum. Beh pospiatky jednoducho dáva zmysel. Celý deň kráčate smerom vpred, vždy behávate čelom vpred. Telo sa na tento pohyb adaptuje a ak ho začnete zaťažovať aj opačným smerom, celkom logicky tým docielite lepšiu svalovú rovnováhu.

Keď bežíte po dráhe v smere hodinových ručičiek, tiež si radšej druhú polovicu tréningu odbehnete v opačnom smere, aby boli obe nohy zaťažené rovnako. S behom vzad a vpred je to čosi podobné. Navyše, ukazuje sa, že pravidelný beh pospiatky zvyšuje ohybnosť členkov a kolien a pomáha aj pri bolesti spodného chrbta. Pri behu vzad totiž dopadáte na plosku nohy, takže nárazy absorbujú lýtkové svaly, nie členky, kolená a spomínaný spodný chrbát.

Beh pospiatky teda možno s čistým svedomím vyhlásiť za výborný doplnok každodenného tréningu. Skvele si ním zvýšite srdcový pulz, poslúži ako tréning rýchlosti a tréning celkovo spestrí.

Jednoduché ako facka

Nad tým, ako na to, si netreba priveľmi lámať hlavu. Beh pospiatky je úplne jednoduchý. Nájdite si bežeckú dráhu či rovnú cestu a päť- až desaťkrát smerom vzad vyšprintujte, pričom si pomáhajte pohybom rukami tak, ako keď bežíte vpred.

Dopadajte na plosky nôh a podľa možnosti robte krátke kroky. Po každom šprinte si dajte chvíľu pauzu. Netreba azda pripomínať, že ak bežíte po ceste, musíte si dať dobrý pozor na premávku. Trénovať však môžete aj na bežeckom trenažéri.

Ešte lepšie urobíte, ak si namiesto rovinky nájdete kopec. Postačí celkom krátky, do ktorého pospiatky bežíte zhruba dvadsať sekúnd. Dobre poslúži aj podzemná garáž. Niekoľkokrát do kopca vybehnite, pričom počítajte s nižším tempom, ako keď bežíte štandardným spôsobom.

V úplných začiatkoch čelom vzad pokojne kráčajte, kým nenadobudnete potrebnú istotu. S behom začnite postupne a zľahka, inak si privodíte svalovú horúčku.


Text: Running
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu