Vyskúšajte beh dozadu

12. novembra 2023
Beh pospiatky

Prekvapivé benefity behu čelom vzad, ktoré vás presvedčia, že treba prekonať ostych a otočiť sa bežeckej trase chrbtom.

Keď si idete zabehať, pravdepodobne vám ani nezíde na um otočiť sa k bežeckej trase inak ako čelom. Riešite vhodné oblečenie, príjemný playlist zodpovedajúci vašej momentálnej nálade či trasu podľa toho, ako veľmi si túžite dať do tela.

My vám však prezradíme, že beh pospiatky prináša viaceré benefity, ktoré si určite nebudete chcieť nechať ujsť. Dokáže urobiť divy s vašou kondíciou a vaším bežným (teda o 180 stupňov otočeným) bežeckým výkonom.

Šesť benefitov

Prečítajte si o šiestich veľmi zrozumiteľných benefitoch behu pospiatky, nechajte sa inšpirovať a odhoďte akékoľvek zábrany. Pamätajte však na to, že pri behu pospiatky si treba dávať dobrý pozor na to, kam stúpate, aby ste neprišli k úrazu. Kým nadobudnete potrebný cvik, behávajte čelom vzad radšej na bežeckej dráhe, na ktorej nie sú žiadne výmole či prekážky. Namaľované čiary na nej vám, naopak, pomôžu poriadne sa zorientovať.

1. Lepšie držanie tela

Pri behu sa vám môže veľmi ľahko stať, že sa zhrbíte. Nesprávny bežecký postoj pritom negatívne neovplyvňuje len vaše tempo, ale môže viesť až k problémom s chrbtom a bolestiam krku. Beh pospiatky vás, naopak, doslova núti udržiavať telo vzpriamené.

2. Zranenia nebudú strašiakom

Mnohé bežecké zranenia pramenia z opakovaného zaťažovania jednotlivých kĺbov či svalov, ku ktorému pri behu nevyhnutne dochádza. Tieto zranenia vám spôsobujú bolesti len pri tradičnom bežeckom pohybe, teda čelom vpred. Len čo sa otočíte naopak, veľmi pravdepodobne si uvedomíte, že vás členky ani kolená nebolia.

Tak si môžete dopriať dostatok pohybu bez toho, aby ste zaťažovali postihnuté miesta. Ak budete v behu pospiatky pokračovať aj po vyzdravení, ďalším bolestiam v budúcnosti sa pravdepodobne úspešne vyhnete.

3. Spálite viac kalórií

Ak je pri behu vašou hlavnou motiváciou spaľovanie kalórií, ten pospiatky môže byť to pravé pre vás. Ako sa totiž ukazuje, čelom vzad spaľujete až o dvadsať percent viac energie oproti tomu, keď bežíte štandardným spôsobom.

Z tohto faktu vyplývajú dve veci – za rovnaký čas na nohách spálite viac energie alebo spálite rovnaké množstvo kalórií za menej času. Vyberte si, čo vám vyhovuje viac. V každom prípade je však beh pospiatky skvelý spôsob na spaľovanie prebytočnej energie.

4. Vyhnete sa nude

Buďme k sebe úprimní – aj tých najviac zapálených a nadšených bežcov dokáže z času na čas premknúť pri mnohých nabehaných kilometroch nuda. Ak však do svojej bežeckej rutiny zamiešate nejaký ten beh pospiatky, vdýchnete svojim tréningom nový život a zároveň sa zabavíte.

Pritom neprídete o žiadne zdravotné benefity, ktoré vám behanie prináša, naopak, vaša hlava bude nevyhnutne zapojená do celej veci viac ako pri bežnom behu vpred.

5. Rovnomerný rozvoj svalstva

Pri posilňovaní je dobré precvičovať protiľahlé svalové skupiny, aby sa celé telo rozvíjalo rovnomerne. Pri behu však takéto rovnomerné zaťažovanie chýba. A tu prichádza na pomoc beh pospiatky, ktorý zaťažuje svaly ležiace oproti tým, ktoré pri behu zapájate za normálnych okolností. Keď sa behu pospiatky budete venovať pravidelne, posilníte si hamstringy aj lýtka, teda svaly, ktoré bežný bežecký pohyb až tak nezaťažuje. Okrem toho vám beh vzad pomôže aj ponaťahovať Achillovu šľachu a svaly chodidla.

6. Vyššia kadencia krokov

Beh vzad je náročnejší ako štandardný bežecký pohyb a ak ho vykonávate správne, nielenže posilní váš srdcovo-cievny systém, ale aj zvýši efektivitu behu. Pri behu pospiatky máte totiž väčšiu kadenciu krokov, čo zúročíte aj vtedy, keď sa otočíte čelom vpred.

1/2
Zavrieť reklamu