Zdvihnite si náladu: Riešenia konkrétnych situácií
Zoznámte sa s vedecky podloženými spôsobmi, ako si zlepšiť náladu vtedy, keď to najviac potrebujete.
Situácia: V náročných časoch si vždy premietate najhoršie možné scenáre.
Keď takto preháňame, náš mozog tomu uverí a pripravuje nás na to, čo príde. No takýto pohľad na vec nám prinesie iba úzkosť. Riešením je zmeniť spôsob myslenia.
Nájdite svoj stratený stred
To neznamená, že teraz máte svoje myšlienky zľahčovať. Treba sa na vec pozrieť realistickejšie a dať jej tú správnu perspektívu. Keď vás zaplavia negatívne emócie, spýtajte sa samých seba: Čo je dôkazom toho, že je to tak? Ako by som sa na to mohol pozrieť z lepšieho, alebo aspoň z neutrálneho uhla pohľadu?
Tento proces je známy ako kognitívna reštrukturalizácia a dokáže pozmeniť náladu. Snažte sa hľadať riešenia, alebo sa na problém pozrieť zo širšej perspektívy.
Situácia: V určitých obdobiach vám klesá nálada.
Menej slnečného svetla či kolísavé teploty môžu ovplyvniť emocionálnu pohodu, najmä ak pozmenia náš spánkový, stravovací či tréningový režim. Je to preto, lebo naše telo je nastavené na tie najprirodzenejšie hodiny – slnečné – a denné svetlo (alebo jeho nedostatok) zohráva veľkú úlohu v ovplyvňovaní nálady, spánku a energie.
Aj iné dôvody, ako sú napríklad výročie smrti dobrého priateľa či rozvod, pri ktorých emócie z minulosti presakujú do prítomnosti, dokážu spustiť pocity straty a smútku.
Nájdite svoj stratený stred
Uvedomte si, aké vône, zvuky, pocity alebo faktory prostredia vás ovplyvňujú. Môžu to byť aj situácie, v ktorých ste sa v minulosti cítili podobne. Pomôže vám to oslobodiť sa, aby ste mohli budovať to, ako sa chcete do budúcnosti naladiť.
Vďaka tomu si uvedomíte, že pocity, ktoré prežívate, patria do minulosti. Zhlboka dýchajte, aby ste sa upokojili. Doprajte si nežnú a láskavú starostlivosť a aktivitu na posilnenie ducha. Ak je príčinou vašej náladovosti nedostatok slnečného svetla, vyberte sa na rezkú prechádzku pred západom slnka.
Situácia: Bez príčiny sa cítite podráždení alebo nahnevaní.
Deň je skvelý. A potom stačí len malý nevhodný komentár od niekoho z rodiny, prípadne letmý pohľad na nejaký článok – a všetko sa pokazí. Ak je to u vás bežný jav, mali by ste odstrániť skutočné spúšťače.
Čokoľvek, čo ovplyvňuje vaše hormóny (vrátane perimenopauzy, nových liekov, zmien vášho spánkového režimu) alebo hladinu cukru v krvi (zabudli ste sa najesť alebo si dať lieky na diabetes), môže spôsobiť náhle a nečakané zmeny nálad. Rovnako, ako keď sa vystavujete vplyvu určitých ľudí či miest.
Nájdite svoj stratený stred
Zamyslite sa nad tým, či fyziologické problémy alebo environmentálne faktory (ako návšteva domu bývalého partnera, keď vyzdvihujete deti) ovplyvňujú vašu náladu. Spomaľte a všímajte si vzorce zmien vašich nálad. Keď sa cítite podráždení, všímajte si emócie, návyky a interakcie s ľuďmi či miestami.
Keď raz prídete na to, čo vás dráždi, môžete to napraviť – možno zlepšíte svoje spánkové návyky, znížite príjem kofeínu, alebo si s niektorými problémovými ľuďmi nastavíte hranice. Nepodceňujte a neodsúvajte bokom svoje emocionálne zážitky, zaujímajte sa o ne, aby ste ich mohli stabilizovať a cítili sa lepšie.
Aj články o psychológii a o duševnom zdraví nájdete v časopise RELAX alebo na našom webe. Časopis si môžete za skvelú cenu predplatiť na tomto linku.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock