Zdravá imunita po celý školský rok

5. septembra 2018
Zdravé deti. Foto: Shutterstock

Zdravá strava je potrebná v každom veku a najmä pre deti a ľudí, ktorí majú už pár krížikov na chrbte.

Poznáte to – hneď ako sa začne školský rok, sú tu aj choroby a oslabená imunita. Potom nasleduje doberanie zameškaného učiva, zadovážite si výživové doplnky na podporu imunity a keď ste z toho najhoršieho vonku, celý cyklus sa zopakuje.

Skutočný pôvodca všetkých problémov sa však nachádza v strave, ktorá ovplyvňuje imunitu detí.


Na raňajky biele pečivo s džemom plným cukru, na desiatu keksík, obed v podobe hlboko spracovaného jedlá bez enzýmov a vitamínov a pred večerou sa ešte stihnú ponúknuť cukríkmi alebo čipsami, ktoré kolujú aj v triede medzi spolužiakmi. Niečo vám to pripomína?

Nezdravé stravovanie nevyváži céčko v tabletke ani probiotický nápoj, preto deti často končia s prechladnutím, chrípkou alebo angínou.

Ak chcete, aby mali naozaj silnú imunitu, musíte na nej pracovať každým jedlom, ktoré im servírujete na tanier. Jedlá by mali obsahovať všetky makroživiny: bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky aj minerály a vitamíny. A to rožok, sušienky ani cereálie nemajú!

Skúste to inak!

SLADKÉ RAŇAJKY ČI DESIATA: Myslíte si, že deti milujú cukor? Nie, deti milujú sladkú chuť. Ponúknite im banánové smoothie s raw kakaom a medom, čerstvú šťavu alebo mangovo-kokosové smoothie. Uvidíte, že si to nabudúce vypýtajú samy.

OBED: K obedu deťom vždy pridajte čerstvú zeleninu. Prílohy zameňte za také, ktoré neobsahujú iba čisté sacharidy. Pripravte napríklad lahodné pyré zo sladkých zemiakov, karfiolu alebo tekvice a posypte ho napríklad konopnými semienkami.

VEČERA: Čo tak cícerová nátierka, šalát s obľúbeným dresingom či krémová zeleninová polievka? A na chlieb s maslom si ani nespomeniete.

ZDRAVÝ DEZERT: Možností je toľko… Tyčinky zo semienok a orechov s medom, čokoládové proteínové guľôčky či celozrnný koláč s čerstvým ovocím sú len niektoré z možností.

OČI JEDIA PRVÉ: Preto deťom nikdy nezabudnite jedlo pekne naservírovať

Aby vám však vaša nová stratégia prípravy jedál vydržala, musí vyhovovať nielen deťom, ale aj vám. No a v tom vám pomôže jedna kuchynská pomôcka – kvalitný mixér. V jedlách tak dokážete zachovať čo najviac živín, pretože ich často nebudete musieť ani variť, ani piecť, iba mixovať. Budete mať navarené rýchlo a maximálne zdravo.

Chcete, aby sa vaše deti vyhli vírusom a infekciám? Vypnite rúru, sporák a začnite mixovať!

Chcete, aby sa vaše deti vyhli vírusom a infekciám? Vypnite rúru, sporák a začnite mixovať! Foto: Shuttertock
Chcete, aby sa vaše deti vyhli vírusom a infekciám? Vypnite rúru, sporák a začnite mixovať! Foto: Shuttertock

Výživne a chutne aj v pokročilom veku

S pribúdajúcim vekom telo postupne stráca schopnosť efektívne čerpať živiny z pokrmov. Aby starší ľudia dostali do tela všetky potrebné živiny, musia konzumovať jedlá, ktoré sú nimi doslova nabité.

Niekedy sa však stane, že s vekom prestávajú cítiť chuť, preto ich treba silnejšie ochutiť bylinkami, no vyhnúť sa treba soli. Rozmarín, tymian, bazalka, koriander, oregano či petržlenová vňať – najlepšie sú čerstvé, vtedy majú výraznú chuť a sú v nich vitamíny.

S pribúdajúcimi rokmi sa živiny z potravy vstrebávajú ťažšie, problémy sa objavia aj so zubami. V oboch prípadoch najlepšie poslúži vysokovýkonný mixér, ktorý potraviny rozmixuje na najmenšie možné častice. Tak sa z nich bude môcť vstrebať maximum živín, ktoré by sa inak tepelnou úpravou zničili.

Text: vitarian.sk
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 6/2019

Objednať
Relax na Facebooku