Čistenie kuchyne, triky a nápady

7. septembra 2020
Čistenie kuchyne

Kuchyňa je srdcom interiéru a domova. Väčšina domácností sa stretáva, debatuje alebo rieši dôležité veci práve pri jedle alebo pri varení. Teda u nás to tak často býva.

V dnešnej dobe je nespočetné množstvo inšiprácií, typov a štýlov kuchýň. S plánovačom kuchynskej linky si vieme krásne zariadiť a predstaviť našu kuchyňu z pohodlia domova no čo potom, keď už naša kuchyňa nevyzerá ako nová a je potrebné ju udržiavať no niekedy nám nestačia ani najkvalitnejšie výrobky?

Máme pre vás zopár trikov, ako si vyčistiť kuchyňu a všetko naokolo. Navyše, netreba minúť desiatky eur za drahé prípravky v drogérii, pretože väčšinou máme tieto malé zázraky všetci doma. 

Domáce čistiace prostriedy

Asi najlepším domácim prostriedkom, ktorý si vyrobíte je ten univerzálny. Ocot. Máme ho všetci doma no častokrát nevieme, načo všetko ho môžeme použiť.

Výborného pomocníka na domáce čistenie si spravíme tak, že ocot jednoducho zmiešame s vodou v pomere 1:1. Ocot má síce svoju špecifickú vôňu, ktorá vás môže odradiť no stačí ak pridáte nastrúhanú citrónovú kôru alebo vami zvolené bylinky. Pokojne môžete do tohto prostriedku pridať aj teraz veľmi obľúbené esenciálne oleje. Roztok si zarobte do rozprašovača a hotovo. Ľahko sa s ním odmastňuje, leští, môžete ho použiť aj v kúpeľni, dokonale vyleští a vyčistí váš drez, batérie, sporák alebo zaschnutú špinu. 

Čistenie kuchyne ide aj prírodnými prostriedkami
Čistenie kuchyne ide aj prírodnými prostriedkami

Okrem tohto univerzálneho octového čističa si môžete veľmi jednoducho doma vyrobiť aj citrusový čistič, ktorý zúžitkujete pri čistení obkladov, varných dosiek, kuchynských liniek alebo skla. Vyrobíte si ho tak, že do veľkého zavareninového pohára si vložíte limetku, citrón alebo pomaranče pokojne aj všetko spolu. Nakrájajte si ich a spolu s klinčekom, rozmarínom a mätou ich zalejte octom. Tento pohár nechajte uzatvorený lúhovať približne dva týždne, sceďte a hotovo. 

Kanvica ako nová

Patrí medzi spotrebiče, ktoré používame asi najčastejšie. Život v kuchyni bez nej si asi nevieme ani predstaviť. Tu je malý tip ako si doma vyčistiť kanvicu jednoducho a rýchlo. Jej časté používanie má za následok tvorbu vodného kameňa, tak vzniká jej opotrebovanie a naša káva tiež nie je príliš chutná.

Vyčistite kanvicu kyselinou citrónovou alebo octom
Vyčistite kanvicu kyselinou citrónovou alebo octom

Na vyčistenie kanvice vám stačí kyselina citrónová. Pridajte 3-4 lyžice do pohára s vodou, premiešajte a vlejte do kanvice. Nechajte pôsobiť aspoň tridsať minúť a potom túto zmes nechajte v kanvici prevrieť. Uvidíte ako sa vodný kameň oddelí a krásne vyčistí kanvicu. Ocot môžete využiť aj tu, nalejte pohár octu do kanvice, nechajte niekoľkokrát prevrieť a hotovo. Kanvica bude ako nová. 

Mikrovlnka naša každodenná

Ďalší spotrebič, ktorý doma máme všetci a je veľmi často využívaný. S čistením je to však občas alchýmia, pretože zaschnutá špina ide preč veľmi ťažko. Tento jednoduchý trik sa vám bude páčiť. Do sklennej misky s vodou vložíme polovicu citróna. Misku vložíme do mikrovlnky a pustíme ju na najvyšší stupeň ohrevu. Tento proces môže trvať po dobu dvoch až desiatich minút. Keď vyberiete misku s citrónom a vodou uvidíte ten rozdiel. Potom už len mikrovlnku stačí vytrieť suchou handrou. Naozaj to funguje. Vyskúšajte to!

Ako na upchatý odtok

V každej kuchyni dostáva zabrať práve odtok. Každý poznáme komplikácie, ktoré prídu potom, čo sa úplne upchá. Než však použijete chemické čističe, ktoré sú bežne dostupné v každej drogérii, vyskúšajte čistenie bez chémie. Okrem toho, že je to finančne výhodnejšie, príroda sa vám určite poďakuje. 

Najprv skúste nasypať do odtoku kuchynskú soľ, nechajte ju chvíľu pôsobiť a prepláchnite vriaciou vodu. Ak je však váš odtok ucpaný a toto nepomáha, vyrobte si pomocníka, ktorý určite zaberie. 

Nasypte do odtoku 1 šálku sódy bikarbóny a zalejte ju dostatočným množstvom vriacej vody. Nechajte ju chvíľu pôsobiť a následne nalejte do odtoku zvyšok sódy bikarbóny, ktorú zmiešate s octom. Uzavrite odtok štupľom a po pár minutách opäť zpláchnite vriacou vodou. 
Tento recept na čistenie odtoku sa vám bude určite páčiť. 

Tip: Viete ako vyčistíte fľaky na vašom príbore? Ponorte ho na noc do piva. To totiž obsahuje kyselinu, ktorá dokáže vaše striebro dokonale vyčistiť. 

Kuchynská linka

Kuchynská linka je sama o sebe lapačom mastnôt, prachu a škvŕn. Niet sa čo čudovať, linka je najpoužívanejšia časť domácnosti. Ak sa chcete rýchlo zbaviť mastnoty a nechcete použiť chemikálie, okrem spomínaného octu, ktorý je tiež výborný pomocník aj na kuchynskú linku môžete použiť prášok do pečiva. Stačí ako ho zmiešate s trochou vody a vyrobíte si tak čistiaci prostriedok, ktorý dokáže odmastniť celú kuchynskú linku. Navyše pri tomto spôsobe nemusíte vdychovať chemikálie.

Čistenie kuchyne
Linku vám pomôže odmastiť kypriaci prášok.

Namiesto prášku do pečiva môžete použiť aj citrón zmiešaný s vodou alebo citrónovú kôru. Na čistenie mastnoty z povrchu linky môžete použiť rozprašovač do ktorého dáte roztok vyrobený zo soli, sódy bikarbóny a vody. 

Veríme, že tieto triky vám pomôžu vo vašej domácnosti. Navyše bez použitia chemikálií šetríte svoju pokožku, dýchacie cesty a prírodu. 

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 8/2020

Objednať
Relax na Facebooku